Ali Doğru’nun kaleminden… “TEK UMUDUMUZ BARIŞ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Ali Doğru’nun kaleminden… “TEK UMUDUMUZ BARIŞ”

Bu haber 19 Nisan 2022 - 13:12 'de eklendi ve 220 kez görüntülendi.

Bir yazıyı yazmak öyle kolay olmuyor artık.

Olup biten haksızlıklar karşısında, kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu hayatın anlamını irdelemek ve kâmil bir insan olmaksa bir hayali daha zor.

İnsanlığın pervasızca davranışı ve güç aşkı, Hem tabiatın dengesini bozuyor hem de insanın psikolojisini alt üst ediyor. Kimimiz Tanrıya sığınır, kimimizse isyan eder! Kimimiz para uğruna her haltı yer, kimisi ise gururu için her şeyden vazgeçer. Hiç kimse ama hiç kimse kendini suçlu görmez.

Suç Hep Başkasında ! Oysa hepimizin kendine göre suçu ve hataları var. Kiminin sırf güç elinde olsun diye savaş yaratır. Kimisi de o güç eline geçsin diye psikolojik savaş başlatır. Ama hiç bir zaman ne siyasetçiler, ne de zenginler bu savaştan zararlı çıkmaz. Zarar hep yoksul halkı bulur. Savaş olur, yoksul halk ölür. Ekonomik kriz olur, yoksul yine ölür. Zararın hepsi yoksula, kâr ise zengine gider.

Herkes kendine göre bir yaşam tarzı bulmuş gidiyoruz. Tanrıya sığınan öbür dünyada mutlu olacağım diyor. Tanrıya sığınmayan da ben dünyaya bir kere geleceğim diyor ve dileğince yaşıyor.

Ama doğrunun kimde olduğunu kimse bilmiyor. Çünkü Tanrının bir suçu yok!

Ama insanlık onu suçluyor! Yüz yıllar boyunca ayrıştırarak, savaşlar yaratılarak tabiatın doğal hâlini bozdular. Önce din ve ırk ayrımı yaptılar. Sonra renk ayrımı yaptılar. Sonra dil ayrımı yaptılar.

Sonra para ayrımı yaptılar. Daha sonra sınır ayrımı yaptılar. En sonunda zengin fakir ayrımı yaptılar.

Büyük balık, Küçük balığı yutar dediler ve bunu insanın psikolojisine işlediler. Kardeş, kardeşi öldürdü, onlar topraklarını aldılar. Fakir ülkeleri bir birine düşürüp, özgürlük adı altında savaş yaratılarak, yer altı kaynakları aldılar. Yine yetmedi, yine yetmeyecek uzaya çıktılar, Ay’a uydu gönderip izlediler.

Parsel satmaya başladılar Ayda. Ama umut ettiğimiz tek bir şey var. Cengiz Han’ın dediği gibi, hiç bir imparatorluk sonsuza dek süremez. Ve Hz. İsa’nın dediği gibi her canlı ölümü tadacak.

İşte bu yüzden kâmil insan olmaya çalışın. Her şeye herkese saygınız olsun. Çünkü saygıdan huzur doğar. Ve huzurlu bir dünyada Savaş olmaz. Savaşa hayır !!!