Ali Doğru’nun kaleminden… “NEDEN ALEVİLİK TARTIŞILIYOR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Ali Doğru’nun kaleminden… “NEDEN ALEVİLİK TARTIŞILIYOR”

Bu haber 01 Temmuz 2022 - 17:29 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Merhaba değerli okurlar;

Bir yazıyı, yazmadan önce, uzun, uzun düşünürüz. Yaklaşık bir aydır düşünüyorum. Bu yazıyı yazsam mı? Yazmasam mı?

Yaklaşık bir ay önce Samandağ Belediyesi’nin denizde yaptığı Atatürk parkına ailecek gittik.

Saat 22.00 civarıydı. Nerdeyse her mahalleden vatandaş vardı. Herkes çoluk çocuğu dede torunu ile eğleniyordu. Normal bir şekilde herkes temiz hava almaya çıkmıştı.

Hanımla bir yürüyelim dedik. Bisiklet parkurudan yürümeye başladık. Herkes bir konu koymuş masaya sohbet ediyordu. Bir kaç adım ötede iki aile oturuyordu. Hani yürüyüş yaparken herkesin konuşmasına kulak misafiri olursunuz ya biz de denk geldik. O iki aile Samandağlı değildi. Memur kesimdendi.

Masadaki konu anlatayım.

Konu Alevilik…

Alevî bir semte Alevî olmayan şahıslar Aleviliği tartışıyordu.

Konuya tam hakim değilim ama kulak misafirliğinden duyabildiğim kadarıyla Alevilere kız vermezler, Aleviler şu, Aleviler bu falan filan. Konu her ne olursa olsun ama ayrışma olmasın!

Bir parkta herkes mutlu bir şekilde ailesi veya arkadaşlarıyla temiz hava alırken konunun ayrışma olması beni rahatsız etti. Hani deli damarım var diye hanım ‘yürü Ali yürü boş ver sohbet ediyorlar canım’ diyerek beni uzaklaştırdı.

Şimdi size bir kaç soru soracağım?

  1. Ekonomi bu kadar dibe çökmüş iken, o memur arkadaşlar aldığı aylık ile hanesini geçindiremezken, kirasını ödeyemez, elektriğini, suyunu da kredi kartına taksitlerken ve buna rağmen gelecek ayda borçlu olurlarken neden bu ayrıştırıcı ifadeler konuşuluyor?
  2. Her gün gece yarısında petrole, dolara, gıdaya, giyime, hayatın her kalemine zam gelirken

Neden Alevilik konusu konuşuluyor?

  1. Allah bir ise, Kur-an, İslam’a nazil ise Hz Ali (ra) H.Z. Muhammed Mustafa’nın (s.v.a) Hem Amcaoğlu hem damadı ise Alevilere bu düşmanlığınız neden?

4.Yoksa siz ekonomiyi konuşmaktan korkuyor musunuz?

  1. Siz memur olarak aldığınız aylıktan memnunmusunuz ve aldığınız aylık ile geçinebiliyor musunuz?Geçinemiyorsanız, konunuz neden Alevilik?
  2. Bu memlekete geldiğinizden beri, kimse sizi rahatsız edecek bir şey yaptı mı veya mezhebinizden dolayı yargıladı mı ?
  3. Daha önce bu kadar hoş görülü ve memura saygılı bir şehirde çalıştınız mı?
  4. Siz hiç Alevîliği araştırınız mı?
  5. Size bu bilgileri kim aktardı?
  6. Alevî bir ortamda bu konuyu açıp tartışmanızın amacı nedir veya sizin niyetiniz nedir?

Sevgili okurlar; Onları görsem tanımam. Ama bu soruları sorma gereği duydum.

Neden mi?

Ben şahsen rahatsız oldum ve bu konuyu aktarmak istedim. Değerlendirmeyi siz değerli Samandağ halkına ve kamuoyuna bırakıyorum. Lütfen daha duyarlı olup bir birimiz adına empati kuralım.

Eğer empati kurabilirsek, kültürlerin ve dinin insana etki yapmadığını görebiliriz. Eğer empati yapabilirseniz Alevi vatandaşların hoşgörüsü sayesinde burada rahat bir yaşam sürdüğünüzü görürsünüz!

Herkese saygılar sunuyorum.