Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi’den Bayram Kutlaması “KURBAN BAYRAMININ TOPLUMSAL DAYANIŞMAYA VESİLE OLMASINI DİLERİM”         - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi’den Bayram Kutlaması “KURBAN BAYRAMININ TOPLUMSAL DAYANIŞMAYA VESİLE OLMASINI DİLERİM”        

Bu haber 03 Ağustos 2020 - 11:50 'de eklendi ve 216 kez görüntülendi.

                          

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi, Kurban Bayramının anlam ve önemini kamuoyuyla paylaşarak, Kurban Bayramının tüm insanlığa, bölgemize, yurdumuza barış, kardeşlik ve huzur vesilesi olması temennisinde bulundu.

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Çiftçi, kutlama mesajında; “Kurban Bayramınız mübarek olsun!

Allah rızası için kurban edilen hayvanın, yine Allah rızası maksadıyla toplumsal dayanışmaya vesile olacak şekilde paylaştırılıp bölüştürülerek dağıtılması esasına dayanan bu dini bayramımızın geçmişi  İbrahim Peygambere kadar uzanır. Dini bayramlar, özünde insanları barışa, kardeşliğe, dostluğa sevkeden ritüelleri içerirler.

‘’ Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.’’(Saffat-107)

‘’O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.’’(Kevser-2)

‘’Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!’’(Hac-34)

‘’Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır… (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah’ın adını anın. ..canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.’’(Hac-36)

 

‘’(Ey Muhammed!) Onlara, Adem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. kurbanı kabul edilmeyen, “Andolsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti.’’(Maide-27)

‘’Allah; Ka’be’yi, o saygıdeğer evi, haram ayı hac kurbanını ve (bu kurbanlara takılı) gerdanlıkları insanlar(ın din ve dünyaları) için ayakta kalma (ve canlanma) sebebi kıldı. Bunlar, göklerde ve yerde ne varsa hepsini Allah’ın bildiğini ve Allah’ın (zaten) her şeyi hakkıyla bilmekte olduğunu bilmeniz içindir.’’(Maide_97)

‘’Gelsinler ki, kendilerine ait bir takım menfaatlere şahit olsunlar ve Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.’’(Hac-28)

Toplumsal dayanışmayı, kaynaşmayı, muhabbeti, yakınlaşmayı sağlayan ve insanları hayatın yoğun temposundan bir süreliğine koparıp sevdikleriyle buluşturan bu bayramlar, ömür yolculuğunda   hatırası birbirinden değerli anı duraklarıdır. Bu da yüce Yaradanın kullarına ihsanlarındandır:

Ey insanlar! Biz sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere, boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz, Allah katında en seçkininiz, sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.(hucurat-13)

Tüm insanlığa, bölgemize, yurdumuza barış, kardeşlik ve huzur vesilesi olması temennisiyle  bayramınız mübarek olsun” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

                   

afdah.info

voir films