logo

reklam

“ALDIĞIMIZ MAHSÜL, VERDİĞİMİZ EMEĞİN KARŞILIĞI DEĞİL”

 

Çiftçiler Dertli!

İlçemizde yıllarını tarımla uğraşarak feda eden Faik Çatal, İsa Çatal ve Hilaf Tokdemir, özellikle zeytin ve narenciye yetiştiriciliği ile uğraştıklarını belirttiler. Gazetemize konuşarak çiftçilik yaparken yaşadıklarını anlatan Faik amca, zeytin bahçelerini satın alır ve boş olan tarlalara zeytin ağaçları diker.  Çatal, yıllarını ve birikimini döktüğü tarladan emeğinin karşılığını alamamaktan yakındı.

Ürettiğimizden Yüzde On Alabiliyorsak, Şükür Ediyoruz.

Faik Çatal (Zeytin ve Narinciye Üreticisi): “Hatay’ın tarım konusunda ciddi sıkıntıları var. Bizim Samandağ ilçesinin bulunduğu bu tarım arazilerinin özel sorunları bulunmaktadır. Buralara yağmur yağdığında bütün yollarımız bozulmaktadır. Samandağ ve Büyükşehir belediyesinde bir kepçe geliyor, basit  bir düzeltme yapıp gidiyorlar. Kepçe gittikten sonra yağmur yağdığında yollarımız artık kullanılmaz hale geliyor, artık arabaların bu tarlalara çıkması imkansız hale geliyor. Siz de gördünüz, arabamızı 1 kilometre aşağıda bırakmak zorunda kaldık. Bu kadar zeytin bahçeleri, narenciye ve erik bahçeleri var. Ne olur sanki bu yollara bir asfalt dökseler, Allah için yetkililerden yardım istiyoruz. Büyükşehir olalı üç seneyi aştı ama hiçbir yatırım yapmadılar.

İnanın belde ve muhtarlık iken daha iyi hizmet görüyorduk. Şimdi hizmetin hiçbiri gelmiyor. Onlar koltuklarına oturdular, vatandaşı veya çiftçiyi dinleyen yönetici yoktur.

Eskiden köylünün katırı, eşeği vardı, şimdi ise bunlardan eser yok. Şimdi motorlar çıktı onları kullanıyorlar. Motorda yollar bozuldu mu, buraya çıkmıyor. Bu yöneticiler seçim yaklaştığı zaman gelecekler ve yapmadıkları vaatları yine söyleyecekler. Çıkardığımız zeytinyağını halkımız yemektedir. Çiftçiye ne kadar destek verirseniz, o kadar kalkınırız.

Ben zeytin, nar, narenciye, erik var, yani her şey bulunmaktadır. SSK Emeklisi olmasam, çiftçilikle geçinmem mümkün değil, bir kızım üniversite, bir oğlu lise de okumaktadır. Yaşanmaz hale geldi. Eskiden bir kilo ilaç 10 lira iken şimdi 100 liraya çıktı. Bir torba gübre 6-7 lira iken şimdi 60-70 lira olmuştur. İlaçta on kattan fazla bir artış vardır. Devlet bana dönüm başına mazot farkı veriyor ama bu yeterli değildir. Bahçemden 1 ton yağ aldım, masraflar çıktıktan sonra bana kalan 150 kilodur. Bizden en iyi yağı tüccarlar 12 liradan aldılar, ama asidi yüksek olanlar 8 liraya kadar düşmüştür. İstanbul’da duyuyoruz, zeytin yağının kilosu 25-30 liradan satılmaktadır. Bizden 12 liradan yüksek alan yoktur. Bizim yağımız kaliteli yağıdır.

Bakın bahçemde şimdi erik var, tüccar benden 1.5 liradan alıyor, İstanbul fiyatı ise 20 liradır. Yazıktır kardeşim. Serbest piyasa işte al 1.5 liradan, hadi vatandaşa 5 liradan sat yazık değil mi vatandaşa? Devletin büyükleri buna el atsın, Allah için yemin ediyorum, tarlayı sürmek için cebimizde bir kuruş paramız bulunmuyor. Ne yapayım yani, bu canım ağaçları kurumaya mı, bırakıyım?

Bizim buranın zeytini meşhur, salamura yapılır. Zeytin petrol gibi, arabanın yürümesi için nasıl petrol kullanılıyorsa, zeytinde insanın petrolüdür“dedi.

İnsanlar bilgilendirilse, kooperatif kursa ürünlerimiz daha gerçek fiyata satılır…

Hilal Tokaç (Çiftçi): “ben de zeytin, erik, mandalina, incir var. Birde sabunda kullandığımız defne ağaçları bulunmaktadır. Ben ürettiğimin bir kısmını toptancı pazarına, geri kalanını ise pazara götürüp, kendim satıyorum. Antakya pazarında kilo, kilo satmaktayım. Bizim sorunlarımız ise yine mazot, gübre ve yol masraflarıdır. Bunlar bizim kazandığımızı götürmektedir. Defne sabunculukta kullanmaktayız. İnsan için son derece sağlıklı bir sabun üretiliyor. Defne kozmetik alanda da kullanılmaktadır. Defne ve zeytinyağı ile yıkan hayatta hastalanmazsın. İnsanlar bilgilendirilse, kooperatif kursa ürünlerimiz daha gerçek fiyata satılır. Hatta vatandaş daha ucuza zeytin ve diğer ürünleri ucuza yer”dedi.

Çiftçilikten insanlar ekmek yiyemediğinden, şehirlere göçmektedir…

İsa Çatal (Çiftçi): “biz atadan kalan çiftçilikle uğraşmaktayız. Zaten başka iş bilmeyiz. Çiftçilikten insanlar ekmek yiyemediğinden, şehirlere göçmektedir. Bu sene yağmur az yağdı, yazın bu ağaçların bir kısmı suyun azlığından kuruyacaktır. Ağaçlar bundan ötürü mahsulu az veriyor”dedi.

 

Haber/Foto: Ümit Dadük

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?