ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Şubat 2017

AL BAB KEŞMEKEŞİNİ SURİYE ORDUSU ÇÖZECEK


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

*    *    *    *

TSK ve ÖSO, Kuzeyden aylardır Al Bab kentine yükleniyor.

Güneyden ise Suriye Halk Ordusu ve müttefikleri kısa bir süre içinde Bab’ın sınırına dayandı.

Doğu ve Batıdan ise YPG ile bileşenleri TSK ve ÖSO ile Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerini ”sınırımıza gireni vururuz” diyerek tıslayan bir balon gibi tehdit ediyorlar.

Bab’ta IŞİD çetesinin varlığı sözkonusu.

TSK ve ÖSO, IŞİD’i bölgeden atma iddiası ile Bab’a yüklenirken, Suriye Halk Ordusu ve müttefikleri de IŞİD’i ve TSK’nın ortak hareket ettiği ÖSO’yu bölgeden atmak için operasyon düzenliyor.

Tam bir keşmekeş yani.

*    *    *    *

Kürt kanadının Bab’ta bir mevzisi bile yok.

Önceki gün, ÖSO’nun Halep Tümeni komutanı Ahmet Atraç ”Bab’tan sonra hedefimiz Menbiç ve Rakka” dedi.

YPG’nin bileşenlerinden Demokratik Suriye Meclisi Eş başkanı İlham Ehmed, refleks göstererek ”TSK ve ÖSO Menbiç’e saldırırsa direnişe geçeriz” ifadelerini kullandı.

Ehmed’in bu sözleri sırf ”polemiğin içinde biz de varız” demek için kullandığını düşünüyorum; çünkü TSK ve ÖSO zaten aylardır Bab bataklağından çıkamıyor ki Menbiç ve Rakka’ya ilerleyebilsin.

Kaldı ki Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerinin çok bir süre içinde bu kentin kapılarına dayanması TSK ve ÖSO’un planlarını bozguna uğratmışa benziyor ki bu iki cenahtan ”Bab’tan sonra Menbiç ve Rakka var” gibi suni gündem yaratacak açıklamalar gelmeye başladı.

Aylardır bu dar bataklıktan çıkamayan birliklerin Menbiç ve özellikle Rakka’ya ilerleyebilmesi mümkün değil.

*    *    *    *

Bütün bunların arasına şu eklemeyi de yapalım; Bab’ı işgal eden IŞİD ve TSK ile hareket eden ÖSO gibi paramiliter çeteler Amerikan emperyalizminin güdümünde hareket eden çeteler.

YPG ve Demokratik Suriye Meclisi de Amerikan emperyalizminin ve destek gelebilecek her türlü oluşumun safında yer alabilecek örgütler, yani pragmatist politikaları var; son dönemlerde daha çok Amerikan emperyalizminin kendilerine ağır silahlar ve zırhlı araçlar vermesinden dolayı

bu aralar ABD’ci yanları daha çok ağır basıyor.

*    *    *    *

Özelde Bab, genelde ise Suriye keşmekeşinin bu hale gelmesinin çok sayıda nedeni var. Bunlardan biri TSK’ın paramiliter çetelerden olan ÖSO gibi bir çete ile hareket etmesi, diğeri de IŞİD’e karşı savaştığını söyleyen YPG’nin IŞİD’i yaratan Amerikan emperyalizmi ile hareket etmesi.

Neyse ki Suriye Halk Ordusu ve müttefikleri Suriye’nin doğusunda aylardır kilitlenip kalan Bab’ın(Kapı) kilidini açmaya geldiler.

Çünkü bu keşmekeşi sadece onlar çözebilir.

Evgin Dağ

 

Share
625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...