ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Şubat 2017

AL BAB KEŞMEKEŞİNİ SURİYE ORDUSU ÇÖZECEK


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

*    *    *    *

TSK ve ÖSO, Kuzeyden aylardır Al Bab kentine yükleniyor.

Güneyden ise Suriye Halk Ordusu ve müttefikleri kısa bir süre içinde Bab’ın sınırına dayandı.

Doğu ve Batıdan ise YPG ile bileşenleri TSK ve ÖSO ile Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerini ”sınırımıza gireni vururuz” diyerek tıslayan bir balon gibi tehdit ediyorlar.

Bab’ta IŞİD çetesinin varlığı sözkonusu.

TSK ve ÖSO, IŞİD’i bölgeden atma iddiası ile Bab’a yüklenirken, Suriye Halk Ordusu ve müttefikleri de IŞİD’i ve TSK’nın ortak hareket ettiği ÖSO’yu bölgeden atmak için operasyon düzenliyor.

Tam bir keşmekeş yani.

*    *    *    *

Kürt kanadının Bab’ta bir mevzisi bile yok.

Önceki gün, ÖSO’nun Halep Tümeni komutanı Ahmet Atraç ”Bab’tan sonra hedefimiz Menbiç ve Rakka” dedi.

YPG’nin bileşenlerinden Demokratik Suriye Meclisi Eş başkanı İlham Ehmed, refleks göstererek ”TSK ve ÖSO Menbiç’e saldırırsa direnişe geçeriz” ifadelerini kullandı.

Ehmed’in bu sözleri sırf ”polemiğin içinde biz de varız” demek için kullandığını düşünüyorum; çünkü TSK ve ÖSO zaten aylardır Bab bataklağından çıkamıyor ki Menbiç ve Rakka’ya ilerleyebilsin.

Kaldı ki Suriye Halk Ordusu ve müttefiklerinin çok bir süre içinde bu kentin kapılarına dayanması TSK ve ÖSO’un planlarını bozguna uğratmışa benziyor ki bu iki cenahtan ”Bab’tan sonra Menbiç ve Rakka var” gibi suni gündem yaratacak açıklamalar gelmeye başladı.

Aylardır bu dar bataklıktan çıkamayan birliklerin Menbiç ve özellikle Rakka’ya ilerleyebilmesi mümkün değil.

*    *    *    *

Bütün bunların arasına şu eklemeyi de yapalım; Bab’ı işgal eden IŞİD ve TSK ile hareket eden ÖSO gibi paramiliter çeteler Amerikan emperyalizminin güdümünde hareket eden çeteler.

YPG ve Demokratik Suriye Meclisi de Amerikan emperyalizminin ve destek gelebilecek her türlü oluşumun safında yer alabilecek örgütler, yani pragmatist politikaları var; son dönemlerde daha çok Amerikan emperyalizminin kendilerine ağır silahlar ve zırhlı araçlar vermesinden dolayı

bu aralar ABD’ci yanları daha çok ağır basıyor.

*    *    *    *

Özelde Bab, genelde ise Suriye keşmekeşinin bu hale gelmesinin çok sayıda nedeni var. Bunlardan biri TSK’ın paramiliter çetelerden olan ÖSO gibi bir çete ile hareket etmesi, diğeri de IŞİD’e karşı savaştığını söyleyen YPG’nin IŞİD’i yaratan Amerikan emperyalizmi ile hareket etmesi.

Neyse ki Suriye Halk Ordusu ve müttefikleri Suriye’nin doğusunda aylardır kilitlenip kalan Bab’ın(Kapı) kilidini açmaya geldiler.

Çünkü bu keşmekeşi sadece onlar çözebilir.

Evgin Dağ

 

Share
569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...