logo

reklam

 “AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNDEN KARIŞIMLARLA KURTULABİLİRSİNİZ”

 

İlçemizde vatandaşların problemlerini gözeten ve İlçemiz sorunlarını gözler önüne sererek çözüm arayışı içerisinde olan Mızraklı Mahallesi sosyal medya hesabı yetkilileri Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele noktasında bilgiler vererek. Vatandaşların kendi elleriyle karışım hazırlayarak Akdeniz meyve sineğiyle mücadele edebileceklerinin altını çizdiler.

Konu üzerine yetkililerin yaptığı açıklamada; “Portakal, mandalina, greyfurt vb. turunçgillerde ve şeftali, incir, kayısı, ayva, nar gibi meyve ağaçlarında görülen, olgunlaşmış meyvelere zarar veren Akdeniz Meyve Sineği ile kendi hazırlayacağınız karışımlarla Akdeniz Meyve sineğiyle mücadele edebilirsiniz.

Karışım için; “Yaş maya (500 gr.), Şeker (500 gr.), Su (5 litre) gereklidir.

Maya eriyene kadar derin bir kapta iyice karıştırın. Üstü açık kaplara koyduğunuz bu karışımı, ağustos ayı sonlarından itibaren ağaçlarınıza asabilirsiniz.

Birkaç gün aralıklarla tuzakları takip edin çünkü içerisindeki karışım azaldıkça takviye etmeniz gerekebilir. Bunun yarın sıra meyve ağaçlarında hasat sonrası meyveler bırakmamaya özen göstermek gerekli. Dökülen meyveleri de ağaç altında bırakmadan düzenli olarak kullanılabilir.

Haber- Foto:Ali Doğru

 

 

 

 

Share
209 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?