ÜST REKLAM

logo

reklam

AKDENİZ İLKOKULUNDA 23 NİSAN COŞKUSU

 

İlçemiz Okullarından  Akdeniz İlkokulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını erken kutladı.

Etkinlikte günün anlam ve önemine değinen konuşma gerçekleşti. Yapılan konuşmada; ” “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının doğuş hikayesinden bahsederek, “23 Nisan Çocuk Bayramı; Savaştan yeni çıkmış Genç Cumhuriyetimizin  şehit çocuklarına destek amacıyla ortaya çıkmış bir gündür.Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu ) tarafından başlatılan gündür . 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyetin ilk yıllarında Milli Hakimiyet Bayramı ve Çocuk Bayramı olarak  ayrı iki bayram olarak  kutlanmaktaydı. Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu ) yetim çocuklar için kuruma yapılacak gelirleri artırmak amacıyla TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan günü ve haftasında çalışmalar yapmıştı. Örneğin bu amaçla 23 Nisan 1923 tarihinde Himaye-i Etfal Cemiyeti Pulu hazırladı. Cemiyet 23 Nisan 1924 tarihinde Hakimiyet-i Milliye gazetesinde ” Bu gün Yavruların Rozet Bayramıdır’  başlığıyla halkı cemiyete bağış yapmaya ve rozet almaya  çağırıyordu. Aynı gazetenin 23 Nisan 1926 nüshasında ise, ”23 Nisan Türklerin Çocuk Günüdür” başlığı altında Cemiyetin 23 Nisanı çocuklar günü olarak kabul ettiği ifade edilmekte, kahveci,fırıncı, arabacı ve otomobilci esnafın bu günde elde edecekleri gelirin bir kısmını Himaye-i Etfal Cemiyetine bağışlayacakları yazmaktaydı.  Böylece 23 Nisan Çocuk Günü olarak belirlenmiş oluyordu.

Himaye-i Etfal Cemiyetinin ilan ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramının resmi bir devlet töreni şeklinde kutlanması  1933’teCumhurbaşkanı Atatürk’ün himayesinde başlamıştır.Şehit ailelerinin, savaşta yetim kalmış ailelerin çocuklarına yardım amacıyla Çocuk Haftası ya da Türk çocukları Günü olarak başlayan 23 Nisan bayramının çıkış öyküsü böyledir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında TBMM’nin kuruluş gününde 23 Nisan’da Milli Hakimiyet Bayramı olarak ve yine aynı gün Çocuk Bayramı olarak ayrı ayrı kutlanan bu bayramlar birleştirilerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir” Dendi.

Okul bahçesinde düzenlenen törende çok sayıda veli ve öğrenci katıldı. Çocuklarını Büyük bir ilgi ve heyecanla  izleyen veliler duygu dolu anlar yaşadı. Her sınıfın ayrı ayrı oyunlar sergilediği etkinlikte minikler 23 Nisan heyecanını erken yaşadı.

Her sınıf kendine ait kıyafetlerle gösterilerini sundu.

Haber-Foto:Ali Doğru

Share
787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?