“AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

Bu haber 25 Şubat 2022 - 10:34 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, akaryakıt sektörünün zor günler geçirdiğine dikkat çekti.

ATSO, Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin sektör sorunları ve girdi maliyetlerinin artması ile ortaya çıkan mağduriyetler ile ilgili gerçekleştirilen toplantıya ev sahipliği yaptı. ATSO’ya kayıtlı birçok Akaryakıt İstasyonu sahibinin katlımı ile yapılan toplantı 9.Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Korkmaz’ın katkıları ve Başkan Hikmet Çinçin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ekonomide yaşanan gelişimlerin sektörü zora soktuğunu belirterek girdi maliyetlerinin artması ile ortaya çıkan mağduriyetlerin vatandaşlar kadar bu işte iştigal eden oda üyelerini de etkilediğini söyledi.

Çinçin, “Hiç kimse yaşananlardan memnun değil. En çok ihtiyaç duyulan temel ihtiyaç kalemlerinin başında gelen ve iş dünyasının olmazsa olmazı olan petrol ürünlerindeki hareketlilik bir an önce rayına oturtturulmalıdır. Gerekli iyileştirmeler bir an önce sağlanmalıdır. 84 milyon vatandaşa 24 saat hizmet eden, yaz kış demeden, bayram seyran dinlemeden ülkenin dört bir yanına dağılmış yaklaşık 14.000 akaryakıt bayisi ağından oluşan sektör 250-300 milyar TL yıllık cirosu olan ve 200-250 bin kişi civarında insanımızı istihdam eden dev bir sektördür” ifadelerini kullandı.

“Akaryakıt istasyonlarının para bastığı gibi yanlış bir algı var”

Artan elektrik faturaları ve personel giderlerinin sektör firmalarına ağır yükler getirdiğine değinen Başkan Çinçin, “Maalesef toplumumuzda akaryakıt istasyonlarının tabiri caizse darphane gibi para bastığı, günlük cirolarının tamamının işletme sahibine kaldığı yönünde bir algı bulunmaktadır. Oysaki gerçek öyle olmamakla beraber son dönemlerde artan maliyetler ve düşük kar payları nedeniyle zarar ettiklerini kaydetti.

Elektrik faturasını ve personel giderlerini ödemede zorlanan binlerce istasyon kapanma riski ile karşı karşıya kaldığına işaret eden Çinçin, “yeni yılla birlikte gelen zamlardan sonra akaryakıt sermaye ihtiyacı 2 katına çıkmıştır. Buna en çarpıcı örnekte bazı meslektaşlarımızın sermayeleri yetmediği için iki veya üç akaryakıt istasyonu birleşerek 1 tanker yakıtı ortak olarak almaktadır. Düşük kar paylarıyla faaliyet gösteren akaryakıt bayilerinin son dönemde elektrik %127, personel maliyeti %50,60, işletme giderleri %95, TTS giderleri %105, diğer giderler %50 oranında artmış, ancak buna mukabil gelirlerde bir artış yaşanmamıştır. Sektörde nakliye maliyetlerinin artması, kredi kartına ödenen korkunç komisyonlar, kanun ve yönetmeliklere getirilen yaptırımlar ile mali yüklerin enflasyon oranında artması birçok firmayı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır” şeklinde konuştu.

“Sektörün sorunlarına acil çözümler üretilmelidir”

ATSO Başkanı Çinçin, “tüm bu olumsuzlukların yanı sıra yıllık cirosu 10 milyon TL olan istasyonda da 100 milyon TL olan istasyondan da   “1 milyon TL ile 1.5 milyon TL” arasında vergi dairesine teminat mektubu istenmekte ve bundan dolayı büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. Akaryakıt İstasyonları sahipleri olarak sektörün üzerindeki vergi yükünün azaltılması, kar payı oranı düzenlemesi, zor günler geçiren firmalara kredi ve hibe imkânı sunulması ile enerji maliyetlerini düşürmek için sektöre özel yenilenebilir enerji üretimi için destek sağlanması acil olarak gerekmektedir diye konuştu.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı