"AİLE ÖZLEMİNİ DÜŞÜNECEK FIRSATIM OLMADI" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“AİLE ÖZLEMİNİ DÜŞÜNECEK FIRSATIM OLMADI”

Bu haber 21 Eylül 2018 - 8:33 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samandağ İlçe Başkanı Akıl Paşa ile 19 Eylül Gaziler Gününde; hayatı, askerlik süreci, gazilik mertebesine ulaşması ve günümüz askeri sistemi üzerine sohbet ettik. Gazilik unvanını alan ve vatani görevini hakkıyla yaptığını anlatan Dernek Başkanı Akıl Paşa, ilçemizde 5 Kore gazisi aynı zamanda hayatta olan 42 Kıbrıs gazisi olduğunu belirtti.

İlçemiz Kurtderesi Mahallesinde 1953 yılında yaşama ‘merhaba’ diyen Akıl Paşa sorularımızı yanıtladı.

Paşa, “askere gidene kadar inşaat işiyle uğraşıyordum.   2000’li yıllarda inşaat işleriyle uğraşmayı bıraktım. Takriben 30 yıl inşaat ustalığı yaptım. 1973 yılı Temmuz ayında askere gittim. 1974’te Deniz Piyade olarak Kıbrıs Harekâtına katıldım. Askerden geldikten sonra 83-91 yılları arasında Turgut Reis İlkokulu Koruma ve Güzelleştirme Dernek Başkanı oldum. 91’de yurtdışına çıktım. Yurtdışından geldikten sonra tekrar Turgut Reis İlkokulu Koruma ve Güzelleştirme Derneğinin Başkanlığını yaptım. 1994’te Muharip Gaziler Derneği Samandağ Temsilcisi olarak görev yaptım ve bu görevim hala devam ediyor.

2005’te Kurtderesi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Derneğinde 7 arkadaşımla birlikte kurucu üyeler olarak hizmet verdim. Derneğimiz bizim yönetimimizde 2010 kadar sürdü sonrasında gençlere devrettik.

Gazilik Ünvanını Nasıl Aldınız?

Savaşa katılan her kimse savaştan sonra yara almadan savaşı bitirirse gazi mertebesine ulaşıyor. Savaşta yara alan askerlerimize malul gazi deniyor. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtına katıldım. 8.5 ay ön cephelerde öncü olarak görev yaptım. Askerliğimi deniz piyade olarak yaptığımı söylemiştim. Bizim askerlik dönemimizde Deniz Piyade’nin görevi denizden çıkıp daha önceden belirlenen bölgeyi işgal edip arkadan gelen askerlerin karşı taraf askerleriyle savaşabilmelerini sağlamaktır. Yani öncü birlik olarak görev yaptık ve bu şekilde orduya destek olduk. 8.5 ay boyunca karşı cepheyle burun buruna kaldık.

Sizin Zamanınızda Askerlik Süresi Nekadardı?

Benim askerlik yaptığım dönemde askerlik süremiz 20 aydı. Ama biz 21.5 ay askerlik yaptık. Çünkü yeni gelen askerlerin eğitimine yardımcı olduk. Onların eğitimi bitene kadar 1.5 ay geçti. Askerliğimi 13 ay boyunca Türkiye’de İskenderun ve Gölcük’te 8 ay boyunca da Kıbrıs’ta yaptım.

Her asker, askerlik döneminde aile özlemi çekmiştir, siz bu durumda çok zorlandınız mı? Askerdeyken yaşadığınız başka en önemli sorun ne idi?

Vatani görevini tamamlamak için ailesinden ayrılan her asker aile özlemi çeker. Bunu hepimiz biliyoruz. Tabi ki aile özlemi çektim. Ama aile özlemini düşünecek fırsatım olmadı. O zamanlar dediğim gibi harekata katıldık ve komutanlarımız sürekli ne derlerse onu yapmak zorundaydık. Ailemle Türkiye’de yaptığım askerlik süresi boyunca sadece mektuplaşabildik. Ama Kıbrıs’a gittiğim zaman öyle bir şansım olmadı. Askerdeyken Türkiye’de hiçbir sıkıntım olmadı. Ama Kıbrıs’ta sorunlar yaşadık. Cephede bazı noktalarda sıkıntılarımız oluyordu.

Çok iyi hatırlıyorum savaşın 3. Gününde gece zeytin ağaçlarının arasında mevzilenmiştik. Önümüzde biçilmiş buğday tarlası vardı. Çıkan çatışmadan dolayı buğday tarlası ateş aldı. Bu durum bizim için ciddi bir sıkıntı yarattı. Taarruz yaparken bir arkadaşımız omzundan vuruldu. Arap köyün yakınlarında yine bir arkadaşa gelen mermi başına isabet edecekti ki gelen mermi iki miğferin arasında kaldı. Arkadaşım kıl payı kurtuldu.

Asker Arkadaşlarınızla Görüşebiliyor musunuz?

Askerden uzun bir süre sonra arkadaşlarımı görmedim. Sonrasında asker arkadaşlarımla ve komutanlarımla görüşebildim ama ancak telefonla. Daha çok kurtuluşlarda yani Maraş, Urfa, Mersin kurtuluşlarında biz davet ediliyoruz. Ancak bu vesilelerle bir araya gelebiliyoruz.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Süreci Nasıl gelişti?

Türkiye Muharip Gaziler Derneği 80’li yıllarda Kore savaşı olarak kuruldu. 4-5 sene sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak değişti. 81 ilde temsilciliklerimiz var. Sadece Yayladağ ve Altınözü ilçelerimizde gazi sayımızın azlığından temsilciliğimiz yok.

Derneğinize Bağlı Kaç Gazimiz Var?

Samandağ’ına ait hayatta olan 5 Kore gazimiz var. Aynı şekilde hayatta olan 42 Kıbrıs gazimiz var. Daha önce gazi sayımız 93’tü. Şuan 43 gazimiz kaldı. Bunun sebebi de Defne, Tavla gibi ilçelerimizin Samandağ’ında ayrılmasıdır.

Şuan ki Asker Sistem Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Şimdiki askerlik modern, modern silahlarla donatılmış, modern yataklar ve modern yemekle gerçekleşiyor. Eski askerlik dönemlerinden %100 farklı.

Şimdi ki dönemlerde hiçbir komutan askeri ne zorlayabilir ne de şiddet uygulayabilir. Bana soracak olursanız bizim dönemimizdeki askerlik çok daha iyiydi. Askerler gerçekten asker olduklarının farkındaydı. Eskiden askerlik paralı değildi, şuan durum tam tersi.

Benim hayatım, gazilik sürecim ve askerde yaşadığım anılar bu şekilde. Ben başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal atatürk nezdinde vefat eden tüm askerlerimize rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti adına savaşa katılan gazilerimize sağlıklı, mutlu günler diliyorum. 19 Eylül Bütün Gazilerimize kutlu olsun. Eminim bu gün bütün yurtta şenliklerle kutlanıyordur” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı