AHMAK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

AHMAK

Bu haber 10 Ağustos 2021 - 9:36 'de eklendi ve 1.106 kez görüntülendi.

Memlekette kaç tane ahmak var? Sayan var mı?   Ahmak tanımını yapmayı düşünen oldu mu? Bu konuda bilgim yok. Ancak 1400 yıl önce Hz. Ali Bir ahmak tanımı yapmıştı. Çevremizde yaşayan ahmaklara tıpatıp uyuyor, Corç Jardak :’’ Ali İnsanlık Adaletin Terazisidir’ ’demişti. Corç jardak’ın aynı adla yayımladığı iki ciltlik kitabında;’’ Arap Dünyasında 10 tane Ali Bin Ebi Talip yaşamış olsaydı, Arapların konumu çok başka olurdu. ‘’demişti.

Hz. Ali’nin ‘’Necü El Balağa Adli kitabının Kısa sözleri ( vecizeler biçiminde) Ahmak tanımını;’’ Önce dilini, sonra aklını kullanan kişiye ahmak denir’’ Biçiminde ifade etmişti.  Başka bir anlatımla ahmak; önce konuşan, sonra düşünen kişidir. Ya da önce dilini sonra aklını kullanandır

Soru şu; acaba Hz. Ali Samandağ’ında yaşamış, yaşıyor ve yaşayacak ahmaklarımız için mi söylemiş? Tanım bizim ahmaklara uygun düşüyor da…

Yetkili bir Belediye yöneticisine şu soruyu yöneltilmiş:’’ Siz niye o kadar olumsuz eleştiri alıyorsunuz?’’ Yetkili;’’ yaptığımız işlerin hepsi projelidir! ’’ demiş.

Memleketi soyanlarla talan edenler ortak çalışarak işlerini, kazasız belasız yürütürler. Her alanda planlı, projeli çalışırlar. Memleketin ahmakları; projelerini düşün merkezinden geçir eremezler Çünkü akıl yolunu seçme becerisini gösteremezler.

Ahmaklığın sonu sanıldığı kadar kolay değildir. Birilerinin aklına şu soru gelebilir. ’akıllı kime denir?’’ Akıllı; öce aklını sonra dilini kullanan kişiye denir. Akıl süzgecinden geçmeyen veriler, proje yapımına esas teşkil edemezler. Örneğin; yeşil alan, parklar gibi planlı alanlar; yasaya yönetmeliğe, şehircilik kurallarına, fen ve sanata, kamu yararına uygun olması şartı aranır. Bunun dışında yapılacak proje ve uygulamaları ahmak işi olur. Ahmakça yapılan işlerin hesabını vermek kolay olmaz. Samandağ Belediyesi bu konuda bataklığa saplanmış durumdadır. Çırpındıkça birileri batıyor. Buna üzülüyorum.

Kendi yaşamımdan bir örnek;’’ Zaman, 1980’lere doğru akarken, devlet bürokrasisinde sık sık değişiklikler yapılırdı. Sabahleyin atanan yönetici, öğleden sonra, sandalyesini bir başkasına devir ettiği zamanlar oluyordu. Ben, bu tarihlerde Elbistan kömür İşletmelerinde görevliydim. İnşaat Şube Müdürlüğü emrinde Mekanik tesisat kontrolünde çalışıyordum. Sekiz şantiyeye bakıyordum. Emrimde dört teknisyen, on sekiz yetişmiş eleman ve üç Makine Mühendisi çalışıyordu. Kontrol teşkilatımızda sorun olmadığını biliyordum. Buna karşın sekiz şantiyeden biri olan Maden Sitesi Memur lojmanlarının 196 dairelik inşaat işinin kontrolünü benden alınıp, genç bir arkadaşa verildi.

Siteden ayrılmadan, devir teslim tutanağı hazırladık, Sistemleri çalışır vaziyete teslim ediyordum. ( tek tek çalıştırıp devri teslim tutanağına geçiriyorduk.) Yapımı devam eden işleri de tek tek sayarak, ölçerek, devrini yaptık. Devir teslim bitiminden, 16 gün sonra memur lojmanlarına su sağlayan 25 beygir gücünde olan dik türbinli pompa sondaj koyusuna düşürüldü.

Günün birinde, Müdür evleri olarak bilinen lojmanlar ısınmaz hale gelmişti. Bunun dışında yedi daireye standart dışı tesisat montajı uygulaması yapılmıştı. Genç arkadaşımız, tarafımızdan bilinmeyen bir nedenle yüklenici firma ile sorun yaşamaya başlamıştı, Bunun üzerine memur sitesinin tesisat kontrolünü tekrar bana devir edildi. Standart dışı, projesine aykırı yapıldığı tarafımızdan tespiti yapılan dairelerin tesisat paralarını ödemeyeceğimi resmi kanaldan, yazılı olarak yüklenici firmayı bilgilendirdim. Yasal hale gelecek şekilde tesisat yenilendi. Projesine uygun hale getirildi. Oluşan kamu zararı kimin tarafından ödendiği bilmiyorum O yönüyle ilgilenmiyordum.

Yasa dışı iş yapan, iş bitikten sonra yasal dayanak (kılıf) arayan zatın akıllı olmadığını söylemek ayıp sınırlarını zorlar mı? Zorlamaz. Ar perdesi örselenmiş ise, sıkıntı yaşanır.

Benim tavsiyem; ar perdesini sağlam tutun, örselemeyin, saygınlık kazanırsınız. Bunu sağlamak için betonlaşmayı terk edin. Yukarıda izah ettiğimiz kurallara uymaya çalışın. Sizler için, Samandağ insanı için, doğamız için daha hayırlı olacaktır.   

03.08.2021

Asaf HİŞMİ

 

Asaf Hişmideneme45@hotmail.com