ÜST REKLAM

logo

reklam

AHLAK(SIZ!) TEKLİF


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

Editörden Ümit Sağaltıcı

‘Cinsel istismar mağduru çocuk, istismarcısı ile evlendirilecek’  şeklinde bir yasa tasarısı. Konu üzerine şaşkınlıkla soru sorabilen bir halk. Şaşkınlık diyorum çünkü böyle bir konu üzerine ‘siz ne düşünüyorsunuz?’  şeklinde bir soru ile karşıma çıkılması akıl almaz. Akıl almaz bir duygu yoksunluğu, bir travma ile karşı karşıya bu halk. Soruyu cevaplıyorum: (09-10-11 yaş ve ya daha büyük fark etmez) kızınızın tecavüze uğradığını düşünün; tecavüz edene damadım diyerek sarılabilir misiniz?  Bu konu ile ilgili soru sorulacaksa ‘bu tasarıya nasıl bir karşı duruş sergilenmelidir? şeklinde olmalı.

Nedir bu gaflet, aralayın artık bu perdeyi…

umit-sagaltici

Anneler; siz 11-12 yaşında yahut reşit olmamış kızınızı evlendirdiğinizde, çocuğunuzu tecavüzcüye kurban etmediğinizi mi zannediyorsunuz? İlçemiz genelinde ne yazık ki, böyle gelmiş böyle gider mantığıyla nice kız çocuğu reşit olmadan evlendirildi- evlendiriliyor! Ne yazık ki, çocuk yaşta kızına gelinlik giydiren ebeveynlerin, şuan da bu yasa tasarısını gündeme getirenlerden zerre kadar farkı yok gözümde.

Ne mi düşünüyorum; Tüm organlarıyla iktidarda olan sağ, dincisi, ırkçısı tam bir düşünsel çöküş yaşıyor. AK Parti ve saray adeta bu çöküş sürecinde, Japonların olası bir depreme karşı binalar sarsıntıdan yıkılmasın diye binaların altına döşediği ray sistemi gibi sağa sola sallanıp duruyor; ha yıkıldı ha yıkılacak türden sallanıyor. AK Parti, yıkılır mı yıkılmaz mı? Ona halk karar verecek!.

AK Parti’nin son yasa teklifi tamamıyla köylü kurnazlığı şeklindedir.

AK Parti’nin bazı milletvekilleri; tecavüzcüleri kurtarmak için yeni bir yasa teklifi ile geldiler. Bu yasa teklifine göre tecavüzcüler, tecavüz ettikleriyle evlenirselermiş affedileceklermiş. Bu konuda Başbakan Binalı Yıldırım bile diyor ki “bir defaya mahsus olacak” şimdi gerçekler daha iyi anlaşılmıştır.

Yasa teklifi özetle; bu dinci, imancı,  şeraitçi takımı Ensar Vakfı’nın adamını mı,  Karaman’da çocuklara tecavüz olayını mı dersin, başka yerlerde benzer tecavüzcüleri mi, Urfa’da yaşanan tecavüzleri mi dersin anlat anlat bitmeyecek denli sapıklıkları korumakla görevlidir.

Kim mi bu tecavüzcüler? Bu dinci, imancı takımı.

Yasa teklifinin de AK Parti Milletvekillerinden geliyor olmasına şaşırmamak gerek öyle değil mi?

“Ülkenin bütün yurttaşları duysunlar ki ar, namus tertemiz hale gelmiş. Hem öyle hazırlanan kanun teklifi birilerinin başının altından da çıkmamış olmalı ki Başbakan dâhil, AK Parti ileri gelenleri bu yasayı savunma gafletine düşmüşler. Hani bu yasa teklifini duyunca; bizim ülkemizde dinci, imancı, şeraitçi takımının kontrolü altında olan yerlerde çocuklarımıza niye tecavüz ediliyor varın siz düşünün artık.

Kabul edelim ki, bu tecavüz olayı ülkemizde öyle böyle değil, sonuçları ağır olan sosyal bir yara iken, AK Parti iktidarının böyle bir yasa teklifi ile ortaya çıkmasının nedenini gelin siz değerlendirin, değerlendirebiliyorsanız ! Ahlaki değerleri tümden çürümüş, dinin arkasına saklanarak her türlü haltı işlemeye hazır kafaları görüyoruz ki, her fırsatta ortaya dökülüyorlar. Bu kafalardan da AK Partinin içinde sürüsüne bereket (!) bol bol olmalı ki, yasa Başbakan’ına kadar herkes tarafından savunuluyor.

Muhalefetse ayağa kalkmış gözüküyor. MHP karşı eleştirilerde bulunuyor…

Bu konunun gündeme gelmesi sizce hazır muhalefet bu konuya yoğunlaşmışken asıl gündemi saptırmak değil mi? AK Parti de, saray rejimiyle ilgili değişiklikler üzerinde rahat rahat çalışılır artık. Bu gerçeği gözden kaçırmamak ve bir yandan bu ahlaksız teklife karşı ödünsüz mücadele edilirken diğer yandan da ülkenin altına bomba koymak anlamına gelen AK Parti ve saray iktidarının Anayasa teklifine karşı da uyanık olunmalı; iktidarın, freni patlak kamyon gibi ülkenin üzerine gelmesi kesinlikle durdurulmalıdır.

Tecavüz yasası dahi, Anayasa’nın değiştirilip Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan yapılması TBMM çatısı altında önlenemeyeceğine göre, iş yine bu ülkenin namuslu yurttaşlarına düşmüştür. Olası bir referandumda bile geniş halk yığınlarına büyük bir gereksinim vardır.

Ancak bazı soldan çarklı yapılarla ilgili de uyarıda bulunmayı gerekli görüyorum. Bu Yasaya karşı bir hareket oluşturulacak ise bu halk iradesi ile oluşmalı. Siyasi partiler mi, desteklemek için bir adım geriden gelsin. Yine varlıkları kabulümüz olsun. Zira orada bulunan halkın vekili olamamışlar,  Yüce divan olan TBMM’yi bile şuana kadar ‘böyle bir konu gündeme dahi getirilemez’ diyerek kitleyememişlerse; ne diyeyim Allah ıslah etsin..

 

 

 

 

 

Share
816 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...