ÜST REKLAM

logo

reklam

AHLAK(SIZ!) TEKLİF


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

Editörden Ümit Sağaltıcı

‘Cinsel istismar mağduru çocuk, istismarcısı ile evlendirilecek’  şeklinde bir yasa tasarısı. Konu üzerine şaşkınlıkla soru sorabilen bir halk. Şaşkınlık diyorum çünkü böyle bir konu üzerine ‘siz ne düşünüyorsunuz?’  şeklinde bir soru ile karşıma çıkılması akıl almaz. Akıl almaz bir duygu yoksunluğu, bir travma ile karşı karşıya bu halk. Soruyu cevaplıyorum: (09-10-11 yaş ve ya daha büyük fark etmez) kızınızın tecavüze uğradığını düşünün; tecavüz edene damadım diyerek sarılabilir misiniz?  Bu konu ile ilgili soru sorulacaksa ‘bu tasarıya nasıl bir karşı duruş sergilenmelidir? şeklinde olmalı.

Nedir bu gaflet, aralayın artık bu perdeyi…

umit-sagaltici

Anneler; siz 11-12 yaşında yahut reşit olmamış kızınızı evlendirdiğinizde, çocuğunuzu tecavüzcüye kurban etmediğinizi mi zannediyorsunuz? İlçemiz genelinde ne yazık ki, böyle gelmiş böyle gider mantığıyla nice kız çocuğu reşit olmadan evlendirildi- evlendiriliyor! Ne yazık ki, çocuk yaşta kızına gelinlik giydiren ebeveynlerin, şuan da bu yasa tasarısını gündeme getirenlerden zerre kadar farkı yok gözümde.

Ne mi düşünüyorum; Tüm organlarıyla iktidarda olan sağ, dincisi, ırkçısı tam bir düşünsel çöküş yaşıyor. AK Parti ve saray adeta bu çöküş sürecinde, Japonların olası bir depreme karşı binalar sarsıntıdan yıkılmasın diye binaların altına döşediği ray sistemi gibi sağa sola sallanıp duruyor; ha yıkıldı ha yıkılacak türden sallanıyor. AK Parti, yıkılır mı yıkılmaz mı? Ona halk karar verecek!.

AK Parti’nin son yasa teklifi tamamıyla köylü kurnazlığı şeklindedir.

AK Parti’nin bazı milletvekilleri; tecavüzcüleri kurtarmak için yeni bir yasa teklifi ile geldiler. Bu yasa teklifine göre tecavüzcüler, tecavüz ettikleriyle evlenirselermiş affedileceklermiş. Bu konuda Başbakan Binalı Yıldırım bile diyor ki “bir defaya mahsus olacak” şimdi gerçekler daha iyi anlaşılmıştır.

Yasa teklifi özetle; bu dinci, imancı,  şeraitçi takımı Ensar Vakfı’nın adamını mı,  Karaman’da çocuklara tecavüz olayını mı dersin, başka yerlerde benzer tecavüzcüleri mi, Urfa’da yaşanan tecavüzleri mi dersin anlat anlat bitmeyecek denli sapıklıkları korumakla görevlidir.

Kim mi bu tecavüzcüler? Bu dinci, imancı takımı.

Yasa teklifinin de AK Parti Milletvekillerinden geliyor olmasına şaşırmamak gerek öyle değil mi?

“Ülkenin bütün yurttaşları duysunlar ki ar, namus tertemiz hale gelmiş. Hem öyle hazırlanan kanun teklifi birilerinin başının altından da çıkmamış olmalı ki Başbakan dâhil, AK Parti ileri gelenleri bu yasayı savunma gafletine düşmüşler. Hani bu yasa teklifini duyunca; bizim ülkemizde dinci, imancı, şeraitçi takımının kontrolü altında olan yerlerde çocuklarımıza niye tecavüz ediliyor varın siz düşünün artık.

Kabul edelim ki, bu tecavüz olayı ülkemizde öyle böyle değil, sonuçları ağır olan sosyal bir yara iken, AK Parti iktidarının böyle bir yasa teklifi ile ortaya çıkmasının nedenini gelin siz değerlendirin, değerlendirebiliyorsanız ! Ahlaki değerleri tümden çürümüş, dinin arkasına saklanarak her türlü haltı işlemeye hazır kafaları görüyoruz ki, her fırsatta ortaya dökülüyorlar. Bu kafalardan da AK Partinin içinde sürüsüne bereket (!) bol bol olmalı ki, yasa Başbakan’ına kadar herkes tarafından savunuluyor.

Muhalefetse ayağa kalkmış gözüküyor. MHP karşı eleştirilerde bulunuyor…

Bu konunun gündeme gelmesi sizce hazır muhalefet bu konuya yoğunlaşmışken asıl gündemi saptırmak değil mi? AK Parti de, saray rejimiyle ilgili değişiklikler üzerinde rahat rahat çalışılır artık. Bu gerçeği gözden kaçırmamak ve bir yandan bu ahlaksız teklife karşı ödünsüz mücadele edilirken diğer yandan da ülkenin altına bomba koymak anlamına gelen AK Parti ve saray iktidarının Anayasa teklifine karşı da uyanık olunmalı; iktidarın, freni patlak kamyon gibi ülkenin üzerine gelmesi kesinlikle durdurulmalıdır.

Tecavüz yasası dahi, Anayasa’nın değiştirilip Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan yapılması TBMM çatısı altında önlenemeyeceğine göre, iş yine bu ülkenin namuslu yurttaşlarına düşmüştür. Olası bir referandumda bile geniş halk yığınlarına büyük bir gereksinim vardır.

Ancak bazı soldan çarklı yapılarla ilgili de uyarıda bulunmayı gerekli görüyorum. Bu Yasaya karşı bir hareket oluşturulacak ise bu halk iradesi ile oluşmalı. Siyasi partiler mi, desteklemek için bir adım geriden gelsin. Yine varlıkları kabulümüz olsun. Zira orada bulunan halkın vekili olamamışlar,  Yüce divan olan TBMM’yi bile şuana kadar ‘böyle bir konu gündeme dahi getirilemez’ diyerek kitleyememişlerse; ne diyeyim Allah ıslah etsin..

 

 

 

 

 

Share
757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...