AHKÂM KESENLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

AHKÂM KESENLER

Bu haber 21 Ağustos 2020 - 8:46 'de eklendi ve 1.016 kez görüntülendi.

Ünlü bir söz vardı; ‘’ Kendinden başkasına kulluk etme, Allah seni hür yarattı.’’ Meddahlık da bir türlü kulluktur. Oysa kulluk; yaratana yapılır. Yaratana kulluk ederseniz, belki, cennette yer edinirsiniz!  Kişiye kulluk ederseniz, o kişiyi yükseltirsiniz, kişi yükseldikçe siz küçülürsünüz. Pire kadar mı, bit kadar mı? Onu bilemem. Bildiğim tek şey var, kişilik sahibi olamazsınız. Tavır ve davranışlarında; sosyal, siyasal ve ekonomik bağımsızlığı savunmayan kişi ve kişiler demokratik, layık, sosyal hukuk devletinde, onurlu bir yar edinmeleri olası değildir.

Başka bir söz; ‘’ Ahmak insan, aklını dilinin arkasında, akıllı insan, dilini aklının arkasında tutar.’ Biri önce konuşur sonra düşünür, diğeri önce düşünür sonra konuşur.

Bir başa söz;’’ insan giysileriyle karşılanır, sözleriyle uğurlanır.’’ Her iyi giyinik olan insan, bilgili, donanımlı sözü dinlenir anlamına gelmez. Ön yargılı olmadan dinleyeceksin sonra karar vereceksin. Hayatın akışı böyledir.

Okul cehli giderir. Doğru dur. Ancak adamlık öğretmez. Son cümle, kişinin kendini yetiştirdiği oranda, toplumda yer e3dinir. Yanlışı, doğruya yorarak, mevzi kazanamazsınız. Öretmen, mühendis, muhasebeci vb. mesleklerden olsanız bile değişen bir şey olmaz. Esintiye göre yön değiştirir, dik durmazsanız, yerinizi koruyamazsınız.

Söyleyeceklerinizi ispatlayacak deliliniz yoksa dillendirmeyeceksiniz. Yanlış yaptığınızda, mahitaplarınızdan ‘’özür’’ dileme erdemini göstereceksiniz. Aksi halde toplum sizi bir kenara iter. Ben size acırım. Fakat kurtaramam. Gücüm yetmez, başkasının gücü de…

Şunu unutmamak gerekir; toplum çıkarları, bireyi sorumlu kılar. Benim, birilerinin dediği gibi; İmar planı sorunum yok.

Ancak, bu toplumun bir bireyi olarak, toplumu ilgilendiren konular, beni de ilgilendirir.

İmar planı hiçe sayılmışsa, parklar, yeşil alanlar talan edilmişse / ediliyorsa, bunun için yasalar çiğneniyorsa, Atatürk anıtını, yerinden sökülüyorsa, Atatürkçülük adına konuşanlar ses etmiyorsa, bu tür, haksız, hukuksuz fiilleri yapanlara övgüler düzülüyorsa, İMAR PLANI; öğretmen olarak, Mühendis olarak, vatandaş olarak, kendimi aydın sanan biri olarak BENİ ilgilendirir.

Susarsam, büyük ayıp işlemiş olurum. Çünkü ben, bu insanların vergileriyle en iyi okullarda okudum. Konuşmazsam, vergileriyle okuduğum, insanlara ihanet etmiş olurum. Ben Hain Değilim. Bunu herkes biliyor. Atatürkçülük adına ahkâm kesen kimilerinin dediği gibi imar planı benim özel meselem değildir,

Gençlere tavsiyem, yandaş, ya da yalaklara kıymet vermeyin. Ülkemizi batıran kişi ve kirşler bunların dayanışmasındadır. Çevremiz, bu tür insanlarla doludur.

Asaf HİŞMİ

Asaf Hişmi
Asaf Hişmideneme45@hotmail.com