logo

reklam

AH BİR SAKALIM OLSA …


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

Riya, özü sözü bir olmamaktır. İnandığı gibi hareket etmemek. İkiyüzlülük. Kişinin dedikleriyle yaptıklarının birbirini tutmaması.

Ve kalbin manevi hastalıklarında biridir riya…

İlçemizde olup bitenleri bilmeyen yok, herkes biliyor.

Gazetecilik risk almaktır, bu riski alarak gene tutamadım çenemi bakın konuşuyorum; Herkes biliyor, herkes yalan söylüyor…

Hadi radikal bir adım daha atayım.

İnsanlık durumuna son verelim ve riya üstünden örgütlenelim.

Olmaz mı?

Sakalım olsa, köşelerinde Amerikan tıraşı yapan ve nedense hepsi de erkek meslektaşların karşısına dikilip sıvazlayacağım. Sıvazlarken de soracağım kendilerine:

‘’N’ aber sayın stratejler? Kim haklıymış Samandağ’ da?

Ne zaman özür dilemeyi düşünüyorsunuz, fos çıkan öngörüleriniz için?

Hele kendilerini, sosyal medya fenomeni sananlar, bulundukları yerden akıl satmak bir yana üstüne üstlük bir de yönlendirmeye kalkmıyorlar mı doğrusu insanın tepesini attırıyorlar.

Hani bunları yazarken kimse benim sosyal medyaya karşı olduğumu falan düşünmesin. Çünkü sosyal medya alanından gerektiği kadar rahatsız olanlar var.

Var olmanın da ötesinde sosyal medyayı yasaklamak için yanıp tutuşuyorlar da diyebilirim. Bunların kim oldukları zaten hepimizin malumu.

Ancak sosyal medyayı kullananlara yine de bir öneride bulunmayı doğru buluyorum. Yaptığınız işi iyi yapın, kirlilik yaratacak görüş ve önerilerden uzak durun.

Hele hele bir yapının trolü gibi davranıp herkese küfür yağdırma hastalığından da vazgeçin. Vazgeçin ki kimi eleştiriyorsanız doğru eleştirin ya da eleştiri yetisi kazanın.

İlçemizde, kendini solcu sananların içinde de böylesi kimseler bol. Dinci, gerici ve faşistleri zaten bu ölçünün dışında tutuyorum.

Çünkü bunlara ölçü mölçü işlemez. Her türlü yalan, küfür, karalama, gerçeği saptırma bunların işi.

Bu yüzden de solcu ve sosyalist olduklarını düşünenlerin nitelikli paylaşımlar yapmaları ebetteki insanlığın ve hepimizin yararına olur.

Ve hepimiz bundan kıvanç, onur duyarız.

Ama mesnetsiz dayanıksız ona buna sataşanlar kendilerini kısa vadeli olarak deşarj etseler bile akülerini geri çabucak dolduracakları için rahatsızlıkları ve karın ağrıları hiç ama hiç bitmez.

Samandağlıya bu Alicengiz oyunlarından gına geldi.

Yeter artık ya!

Daha dün bu ilçede herkesin ortak olduğu kamu toprakları satılırken, o gün sessiz kalanların; bugün atıp tutmaları hiç ama hiç hoş değil.

Hiç bu kadar raydan çıkmamıştı Samandağ/Samandağlı…

Sevgili okurlar, bu zatlara; Sakalları var, ama köse beyinleri içte ve dışta her konuya Amerikan tıraşı kesiyor, desem çok mu ileri giderim?

Ve dikkat ederseniz Amerika yarım bıraktırdı başladıkları tıraşı. Bizde ki Amerikan tıraşı merakı, bizzat Amerikalılarda bile yok.

Ha berberlerin kabahati mi?

Adam koltukta kes, yarı da bırak diyor. Elbette ki onlarında kusuru bir yerlerde yok değil, var tabii ama bu yazı da ele almayalım iş çok uzadı.

Ah bir sakalım olsa yemin olsun ki gündeme damga vuracak bir konu ortaya koyardım.

Söyleyeyim mi?

İmar Barışı denilerek af çıkarıldı.

31 Aralık 2017’den önce yapılan binalar aftan faydalanacak denildi.

Uyanıklar çabuk çabuk binalar yapıp aftan yararlanmak için sıraya girdi.

Ortalıkta öyle iddialar var ki çok ama çok çirkin!!

İmara aykırı yapılaşmaya izin ver, doğayı ve çevreyi kirlet, cüzi bir para ile mevzuata aykırılıkları yasal hale getir. Oyunu artırma cüretine git, sonra da insanları, halkı yönetmeye devam et.

Sosyal adalete ve eşitlik duygusuna darbedir.

Çünkü bu düzenleme ile kurallara uyanları cezalandırmakta, uymayanları affetmektedir.

Binasını imar mevzuatının gereklerine göre yapmış, ya da yasaya aykırı yapılaşma nedeniyle cezalandırılmış ve para cezasını ödemiş, yapısını yıkmış vatandaşların mağduriyeti ve duyduğu öfke ise işin ayrı bir boyutu.

Yürürlüğe koyulan ‘İMAR AFFI’ nda öyle bir söz geçiyor ki milletin tüm anayasal haklarını yok sayıyor.

Cümle aynen şöyle: ‘’ depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır’’

Yanı bu standart ölçülerde değil ama kullanım hakkını tanıyorum. Ama yıkılırsa gelip benden bir hak talep edemezsin. Yani, devletin asıl sorumluluğu olan vatandaşların can ve mal güvenliğini temin etme sorumluluğunu terk etmesi anlamını taşıyor.

Yani ‘’Ekonomik ömrünü tamamlayana kadar kullanın, bu arada deprem olur da ev başınıza yıkılırsa ben karışmam’’ diyor.

Çok merak ediyorum.

Bizim belediyemizde ki Şehir Plancıları ne diyor bu işe!

En başından beri çarpık kentleşme olan ilçemiz bu yasayla hangi nehire akar dersiniz?

Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

 

 

 

 

Share
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ‘BENDE BİLMİYORUM’

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş Genç adam öyle deyince, cesaret edip devamını soramadım, neyi ‘bilmiyor sun’ diye ülkemizin gerçeği, toplumsal hayatımızın, ekonomiden, sosyal olaylara kadar hiçbir şeyin bir sonraki durumunu kimse kestirip bilemiyor. Rize de susamlı simitler artık susamsız ama fiyatı artmış, eğer Rize gibi bir ilde Ekonomi diye bir şey yoksa bütün Türkiye de para yok demektir, bu da telafisi mümkün olmayacak bir yıkım yaşanıyor demektir. Hamza Şanlı, haklı olarak ‘bilmiyorum’ diyerek Türkiye’yi özetledi. Prensip, ilke...
 • SEÇİMLERE HANGİ GÖZLE BAKIYORUZ?

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  ???????????????????????????????????? Şahsen ben, 2019 Seçimlerinin, Samandağ İlçe, Köy ve Mahallelerini, ya yirmi sene ileri taşıyacak veya Yirmi Sene geri atarak, gelişmesinin önüne geçilecek diye düşünüyorum. Neden mi sorusunun cevabını, gelin hep beraber bulalım. Samandağ İlçemizin sınırları içerisinde yaşıyor isek, Yaz ve Kış aylarına ait, İlçemizin sorunları ile zaten haşir ve neşir'iz. Samandağ İlçesi Nüfus açısından, büyüdükçe büyüdü. Velakin, Şehrin Çehresi olduğu gibi kaldı. Sizlerce bilinen, Yaz Aylarının sorunları ve bu ...
 • LOKMAN HEKİM VE SAĞLIĞIMIZ

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Eğitimci - Sami ASLAN ???????????????????????????????????? Modern tedavi yöntemlerinin olmadığı eski çağlarda, halka sağlık konularında yol yöntem gösteren, akıl veren, tedavi eden deneyim sahibi bilge kimseler, hekim olarak bilinmekteydi. Halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde nesiller boyu yaşamış bu yücelmiş kişilerin en bilineni Lokman hekim’dir. Lokman veya Lokman Hekim Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla be...
 • MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir. İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir. Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir. ...