ÜST REKLAM

logo

reklam

AH BİR SAKALIM OLSA …


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

Riya, özü sözü bir olmamaktır. İnandığı gibi hareket etmemek. İkiyüzlülük. Kişinin dedikleriyle yaptıklarının birbirini tutmaması.

Ve kalbin manevi hastalıklarında biridir riya…

İlçemizde olup bitenleri bilmeyen yok, herkes biliyor.

Gazetecilik risk almaktır, bu riski alarak gene tutamadım çenemi bakın konuşuyorum; Herkes biliyor, herkes yalan söylüyor…

Hadi radikal bir adım daha atayım.

İnsanlık durumuna son verelim ve riya üstünden örgütlenelim.

Olmaz mı?

Sakalım olsa, köşelerinde Amerikan tıraşı yapan ve nedense hepsi de erkek meslektaşların karşısına dikilip sıvazlayacağım. Sıvazlarken de soracağım kendilerine:

‘’N’ aber sayın stratejler? Kim haklıymış Samandağ’ da?

Ne zaman özür dilemeyi düşünüyorsunuz, fos çıkan öngörüleriniz için?

Hele kendilerini, sosyal medya fenomeni sananlar, bulundukları yerden akıl satmak bir yana üstüne üstlük bir de yönlendirmeye kalkmıyorlar mı doğrusu insanın tepesini attırıyorlar.

Hani bunları yazarken kimse benim sosyal medyaya karşı olduğumu falan düşünmesin. Çünkü sosyal medya alanından gerektiği kadar rahatsız olanlar var.

Var olmanın da ötesinde sosyal medyayı yasaklamak için yanıp tutuşuyorlar da diyebilirim. Bunların kim oldukları zaten hepimizin malumu.

Ancak sosyal medyayı kullananlara yine de bir öneride bulunmayı doğru buluyorum. Yaptığınız işi iyi yapın, kirlilik yaratacak görüş ve önerilerden uzak durun.

Hele hele bir yapının trolü gibi davranıp herkese küfür yağdırma hastalığından da vazgeçin. Vazgeçin ki kimi eleştiriyorsanız doğru eleştirin ya da eleştiri yetisi kazanın.

İlçemizde, kendini solcu sananların içinde de böylesi kimseler bol. Dinci, gerici ve faşistleri zaten bu ölçünün dışında tutuyorum.

Çünkü bunlara ölçü mölçü işlemez. Her türlü yalan, küfür, karalama, gerçeği saptırma bunların işi.

Bu yüzden de solcu ve sosyalist olduklarını düşünenlerin nitelikli paylaşımlar yapmaları ebetteki insanlığın ve hepimizin yararına olur.

Ve hepimiz bundan kıvanç, onur duyarız.

Ama mesnetsiz dayanıksız ona buna sataşanlar kendilerini kısa vadeli olarak deşarj etseler bile akülerini geri çabucak dolduracakları için rahatsızlıkları ve karın ağrıları hiç ama hiç bitmez.

Samandağlıya bu Alicengiz oyunlarından gına geldi.

Yeter artık ya!

Daha dün bu ilçede herkesin ortak olduğu kamu toprakları satılırken, o gün sessiz kalanların; bugün atıp tutmaları hiç ama hiç hoş değil.

Hiç bu kadar raydan çıkmamıştı Samandağ/Samandağlı…

Sevgili okurlar, bu zatlara; Sakalları var, ama köse beyinleri içte ve dışta her konuya Amerikan tıraşı kesiyor, desem çok mu ileri giderim?

Ve dikkat ederseniz Amerika yarım bıraktırdı başladıkları tıraşı. Bizde ki Amerikan tıraşı merakı, bizzat Amerikalılarda bile yok.

Ha berberlerin kabahati mi?

Adam koltukta kes, yarı da bırak diyor. Elbette ki onlarında kusuru bir yerlerde yok değil, var tabii ama bu yazı da ele almayalım iş çok uzadı.

Ah bir sakalım olsa yemin olsun ki gündeme damga vuracak bir konu ortaya koyardım.

Söyleyeyim mi?

İmar Barışı denilerek af çıkarıldı.

31 Aralık 2017’den önce yapılan binalar aftan faydalanacak denildi.

Uyanıklar çabuk çabuk binalar yapıp aftan yararlanmak için sıraya girdi.

Ortalıkta öyle iddialar var ki çok ama çok çirkin!!

İmara aykırı yapılaşmaya izin ver, doğayı ve çevreyi kirlet, cüzi bir para ile mevzuata aykırılıkları yasal hale getir. Oyunu artırma cüretine git, sonra da insanları, halkı yönetmeye devam et.

Sosyal adalete ve eşitlik duygusuna darbedir.

Çünkü bu düzenleme ile kurallara uyanları cezalandırmakta, uymayanları affetmektedir.

Binasını imar mevzuatının gereklerine göre yapmış, ya da yasaya aykırı yapılaşma nedeniyle cezalandırılmış ve para cezasını ödemiş, yapısını yıkmış vatandaşların mağduriyeti ve duyduğu öfke ise işin ayrı bir boyutu.

Yürürlüğe koyulan ‘İMAR AFFI’ nda öyle bir söz geçiyor ki milletin tüm anayasal haklarını yok sayıyor.

Cümle aynen şöyle: ‘’ depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır’’

Yanı bu standart ölçülerde değil ama kullanım hakkını tanıyorum. Ama yıkılırsa gelip benden bir hak talep edemezsin. Yani, devletin asıl sorumluluğu olan vatandaşların can ve mal güvenliğini temin etme sorumluluğunu terk etmesi anlamını taşıyor.

Yani ‘’Ekonomik ömrünü tamamlayana kadar kullanın, bu arada deprem olur da ev başınıza yıkılırsa ben karışmam’’ diyor.

Çok merak ediyorum.

Bizim belediyemizde ki Şehir Plancıları ne diyor bu işe!

En başından beri çarpık kentleşme olan ilçemiz bu yasayla hangi nehire akar dersiniz?

Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

 

 

 

 

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...