ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Aralık 2016

AĞBAHT: YANGIN YÜRKLERİ DAĞLADI

AĞBAHT: YANGIN YÜRKLERİ DAĞLADI

Eğitim-Sen Hatay Şubesi Kadın Sekreteri Pelin Akbaş, Aladağ yurt yangınının yüreklerini dağladığını belirtti, sorumluların mutlaka hesap vermesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Yoksul halk çocuklarını cemaatlerin denetimsiz yurtlarına mecbur bırakanların bu facianın öncelikli sorumlusu olduğunu savunan Akbaş, “Göz göre göre yaşanan facia kader değil, katliamdır” dedi.

Adana Aladağ’da  ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’  adlı özel bir kız öğrenci yurdunda önceki gün akşam saatlerinde çıkan yangında 11’i öğrenci, 1 yurt görevlisi olmak üzere 12 insanımızın hayatını yitirdiğini,  22 öğrencinin yaralandığını hatırlatan Akbaş, Eğitim Sen Hatay Şubesi olarak, bu elim olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti, yaralı öğrencilere acil şifalar diledi.

Aladağ’da 12 canımızı aramızdan koparan yangından sonra, devletin tüm yetkililerinin yine sorumluluktan kaçmaya çalıştığını söyleyen Akbaş, konuyla ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Öyle ki; kamuoyuna ihmallere ilişkin bilgi vermekle görevli bir belediye başkanı soru soran gazeteciye ‘Çok hovarda bir üslubunuz var’ diyerek hakaret edebilmekte, isminin önünde Prof. unvanı olan bir şahıs onlarca ihmalin ortaya döküldüğü facia hakkında ‘kader sonuçta’ diyebilme cüretini gösterebilmektedir. Ahşap malzemeden yapılı, içi halıflex gibi yanıcı madde ile döşenmiş, yangın merdiveni kapalı, en son ne zaman, kim tarafından denetlendiği belli olmayan bir cemaat yurdunda göz göre göre yaşanan bu facia kader değil, katliamdır.

Medyaya yansıyan bilgiler yaklaşık sekiz yıl önce Konya Balcılar Kur’an Kursu’nda 17 kız öğrencinin hayatına mal olan faciaya benzer bir ihmaller zinciri ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Ne kadar sorumluluktan kaçmaya çalışsalar da bu ihmaller zincirinin ana halkasının çocuklarımızın eğitim ve barınma hakkını adım adım cemaatlere teslim edenler olduğu açıktır. MEB Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ne göre sadece lise ve üniversite öğrencileri için özel yurt açılabilmektedir. Temel eğitim çağındaki çocuklar için ise sadece devlet tarafından yurt ya da pansiyon kurulabilmektedir. Oysa Adana Aladağ yurt yangınında yaşamını yitiren öğrenciler 11-14 yaşları arasındaki ilköğretim ikinci kademe (ortaokul)  öğrencileridir. Dolayısıyla eğitimi, öğrencilerin barınma hakkını kamusal bire hizmet olmaktan çıkaranlar, yasaları-yönetmelikleri yok sayarak yoksul halk çocuklarını cemaatlerin denetimsiz yurtlarına mecbur bırakanlar bu facianın öncelikli sorumlusudur.”

Özellikle 4+4+4 yasası ile kamusal eğitimden elini daha çok çekenlerin yasal boşluklardan yararlanarak faaliyet yürüten vakıf ve cemaatlere daha fazla alan açtığının sır olmadığına değinen Akbaş, Kamusal, parasız ve nitelikli eğitim ve barınma hakkı için politikalar üretmekle, yurt açığını gidermekle görevli olanların siyasi tercihlerine bağlı olarak cemaat ve özel yurtları teşvik etmesinin bedelini yoksul halk çocukları canları ile ödediğini sözlerine ekledi.

 

Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?