AFRİN İÇİN: 46 ŞEHİT 46 FİDAN - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

AFRİN İÇİN: 46 ŞEHİT 46 FİDAN

Bu haber 29 Mart 2018 - 9:24 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

     

İlimizde gerçekleştirdiği etkinliklerle her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Antakya Özel Seçkinler Temel Lisesi, oldukça anlamlı bir projeye daha imza attı. Okulun Çevre Koruma Kulübü tarafından Orman Haftası kapsamında “Fidan Dikme Etkinliği” gerçekleştirildi.

Geçen yıl da benzer etkinlikte oluşturulan Hatıra Ormanı’na, Aziz Şehitlerimiz’in anısını yaşatmak amacıyla “15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI” adını veren okul, bu sene düzenledikleri etkinlikte; ülkemiz tarafından sınır güvenliğimizi sağlamak adına başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı Afrin Operasyonu’nda, vatanımızı korumak uğruna bölgedeki kontrol sağlanana dek şehit olan 46 askerimizin anısına 46 fidan dikip dualar ederek “AFRİN ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI” oluşturuldu.

Etkinlikte kısa bir açıklama yapan Özel Seçkinler Temel Lisesi Okul Müdürü Gökhan REYHANLI, “Ormanlar dünyamızın akciğerleridir, bu sebeple ormansız bir hayatın düşünülemeyeceğini belirtmek isterim. Ormanlar bizim geleceğimizdir, yarınlara mirasımızdır. Gelecekte bizi bekleyen küresel iklim değişikliği ve su kaynaklarının tükenme tehlikesi nedeniyle ormanlarımız, büyük önem arz etmektedir. Bugün burada sizlerle birlikte diktiğimiz her fidanın özel bir anlamı var; ülkemizin sınır güvenliği söz konusu olduğunda, sınırımızı korumak uğruna hiç düşünmeden şahadet şerbetini içerek bölgenin hain teröristlerden temizlenmesini sağlayan 46 Afrin Şehidimiz için 46 tane Fidan dikiyoruz. Şehitlerimizi anmak, onların isimlerini yaşatmak, bizim onlara olan vefa borcumuzdur. Bu vesileyle Zeytin Dalı Afrin Operasyonu, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve tüm Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Fidan dikimi gerçekleştirerek şehitlerimizin anısını canlı tutabilmek adına düzenlediğimiz bu etkinliğimizde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize, etkinliğe katılım göstererek desteklerini esirgemeyen velilerimize, ayrıca etkinliğimizin organizasyonundaki destekleri için Orman İşletme İl Müdürlüğü’ne ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Sevincin, gururun ve duygusal anların bir arada yaşandığı etkinlik çerçevesinde Çevre Koruma Kulübü Danışmanı Coğrafya Öğretmeni Mercan KILIÇ tarafından da öğrencilere, ormanların doğal yaşama ve insan hayatına olumlu etkileri hakkında önemli bilgiler verildi. Son dönemlerde bilinçsizce kesilen ağaçların ve insan faktöründen kaynaklanan orman yangınlarının doğada meydana getirdiği tahribata dikkat çekmek ve Şehitlerimizi anmak amacıyla gerçekleştirilen bu etkinlikle ilgili olarak okulun öğrencileri arasında duygu, düşünce ve izlenimlerini aktarabilecekleri bir “Kompozisyon Yarışması” düzenleneceği de duyuruldu.

Fidanlar dikildikten sonra öğretmen ve öğrenciler tarafından her fidanın başında, Aziz Şehitlerimiz ruhuna Fatiha Suresi ve dualar okundu, Şehitlerimiz minnetle anıldı. Ayrıca, fidan dikme etkinliği sonrasında Özel Seçkinler Temel Lisesi öğretmen, öğrenci ve velileri, temiz hava eşliğinde Doğa Yürüyüşü de gerçekleştirerek etkinliği tamamladılar.

Haber Merkezi