ÜST REKLAM

logo

reklam
31 Mayıs 2017

ADIM ADIM SURİYE

 

Askeri kaynak ordu birlikleri Şam kırsalının kuzeyi Kalemun Dağlarında Lübnan sınırlarına yakın Flayta Bölgesinde Nusra Cephesinden teröristlerin saklandıkları bir mevkii içinde bulunan tüm teröristler, cephane ve araçla tamamen imha ettiklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; ABD komutasındaki uluslararası koalisyon güçlerinin, Suriye’nin Badiye Bölgesi Tenf Bölgesine yaklaşmama konusunda bulunduğu tehditlerin Suriye Cumhuriyetinin egemenliğine açık bir ihlal teşkil ettiğinin altını çizdi.

Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama ile Moskova’da bulunduğu temasların ardından düzenlenen ortak basın toplantısında; ABD koalisyonunun Tenf konusunda bulunduğu tehditlerin Suriye’nin egemenliğine direk bir ihlal teşkil ettiğini, bu meselenin de çözülmesi gerektiğini söyledi. Lavrov ABD’nin bu konuda tehditlerle kalmayıp askeri güç kullandığına dikkat çekerken, bu meselenin şu an askeri kanallarla çözülmekte olduğunu ifade etti.

Ordu birliklerimizin Deyrezzor Kentinin güney ekseni 137. Tümenin batısında yer alan doğalgaz istasyonu civarlarında askeri noktalara saldıran IŞİD’li çetelerin hareket eksenlerini yoğun ateşe tuttuklarını belirtti. Operasyonlarda aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu 11 teröristin öldürüldüğünü ifade eden kaynak; sağ kalan tekfirci çetelerin geri kaçtıklarını kaydetti.

Ordu birliklerimizin gece saatlerinde Makabir, panorama, 137. Tümen bölgeleri yakınlarında IŞİD’li çetelerle şiddetli çatışmalara girdiklerini belirten askeri kaynak, hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin destekledikleri operasyonlarda yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü, karargahları, araçları ve büyük miktarda cephanelerinin imha edildiğini aktardı. Kaynak çatışmalara eş zamanlı olarak topçu birliklerimizin Şeyh Yasin, Hmeydiye ve Rüşdiye semtlerinde radikal örgütün karargah, cephane depoları ve hareketlenmelerini imha ettiklerini kaydetti.

Eli kanlı tekfirci teröristlerin bugün sivil yerleşim alanlarına gaddar füze saldırılarında aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca sivil vatandaş şehit ve yaralı düştü.

Deyrezzor valiliğinde bir kaynak radikal terör örgütü IŞİD’in kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinin Cura ve Kusur semtlerini füze yağmuruna tutmaya devam ettiğini belirtti.

Kaynak gece saatlerinde devam eden füze saldırıları sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 15 vatandaşın şehit, 52 vatandaşın da yaralı düştüklerini kaydetti.

Deyrezzor İl Sağlık Müdürü Abdünnecm Ubeyd; gaddar saldırılar sonucunda hastanelere kaldırılan 52 sivil vatandaşın büyük çoğunluğunun kadın ve çocuklardan ibaret olduğunu belirtirken, 6’sının durumunun ağır olduğunu belirtti.

Bu arada IŞİD’in üç yıldan fazla süredir kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinin Kusur ve Cura semtlerine füze saldırıları sonucunda yine geneli çocuk ve kadınlardan ibaret 13 sivil vatandaş şehit, 22 vatandaş da yaralı düşmüştü.

Diğer yandan Deyrezzor Valisi Muhammed İbrahim Semra; radikal çetelerin füze saldırıları sonucunda yaralanan sivil vatandaşları kaldırıldıkları hastanelerde ziyaret etti. Yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi alıp onlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Vali Semra; tüm tıbbi yardım ve tedavinin ücretsiz bir şekilde yapılması için gerekli icraatların alınması talimatlarında bulundu.

Vali Semra’nın terör mağdurlarına ziyaretinde Baas Partisinin Deyrezzor İl Başkanı Sahir Sakir ve İl Emniyet Müdürü Abdülhekim Verde eşlik ettiler.

Lavrov ve Şükrü Suriye’deki Krize Çözüm Olanaklarını Görüştü

KAHİRE – Mısır’ın başkenti Kahire’de bugün bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Mısırlı mevkidaşı Samih Şükrü Suriye’deki krizin siyasi çözümü ve terörle mücadele çabalarını masaya yatırdı.

Rusya ve Mısır dışişleri ve savunma bakanlarının genişletilmiş istişare toplantıları ardından Mısır Dışişleri Bakanı resmi sözcüsü Ahmet Ebu Zeyd yayınladığı bültende, Lavrov ve Şükrü’nün terörle mücadele üzerine odaklandıklarına dikkat çekti. Bültende toplantılarda Suriye’deki krizin siyasi çözümüne ilişkin son gelişmeler ve çabaların da masaya yatırıldığı kaydedildi.

 Haber Merkezi

 

Share
666 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?