logo

reklam

ADEM NURAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Vali Ata, Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Açışını Gerçekleştirdi…

Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, Samandağ İlçemiz hayırseverlerinden Adem Nural tarafından yaptırılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışını yaptı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen açılış törenine Vali Ata’nın yanı sıra hayırsever işadamı Adem Nural ve ailesi, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve çok sayıda veli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan Vali Ata, “Samandağ İlçemize yeni bir okul kazandırmanın mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. Birazdan açılışını yapacağımız Samandağ Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Samandağ’a ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

24 derslikten oluşan ve 932 öğrencinin eğitim gördüğü okulun önemli bir eğitim yatırımı olduğunu belirten Vali Ata, “İlimiz genelinde yaklaşık 398.000 öğrencimiz var. Nüfusumuzu dikkate alırsak nerdeyse her 4 kişiden 1’i öğrenci. Bu çocuklarımıza iyi bir eğitim verebilirsek onları yarınlara iyi hazırlayabilirsek, onlar hem kendilerini kurtarırlar hem de devletine, milletine, toplumu faydalı birer fert haline gelirler. Aksi takdirde biz bu çocuklarımızı iyi yetiştiremezsek bundan hem kendileri hem de içinde bulunduğu toplum zarar görür. Atamızın bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek yaşatmak ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmanın tek bir yolu vardır; o da eğitime önem vermektir.

“Bizleri Gençlerimizi Ne Kadar İyi Yetiştirebilirsek Yarına Da O Kadar Güvenle Bakabiliriz”

Bizim hedefimiz de gençlerimizi ne pahasına olursa olsun daha iyi yetiştirmek olmalı. Yaşadığımız coğrafyada daha güçlü daha müreffeh, siyasi yönden daha güçlü bir ülke yaratmak istiyorsak buna zorunluyuz. Son yıllarda genel bütçeden en fazla payın eğitime ayrılmaktadır. Bizler, çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim almaları için devletimizin tüm imkânlarını seferber ediyoruz. Ancak yine de özellikle göç alan illerimizde ve şehir merkezlerinde hâlâ okul ve derslik ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu nedenle eğitim alanındaki ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi gerekmektedir. Yalnızca devlet imkânlarının hayati önem taşıyan eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilmesi zaman alacaktır. Bu noktada bu ihtiyaçların, tıpkı bugün açılışını yapacağımız bu güzel okulun yapımında olduğu gibi hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle daha kısa sürede karşılanması mümkün olabilmektedir. Bu anlamda hayırseverlerimizin katkısının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu güzel okulun ilimiz eğitimine kazandırılmasında başta hayırseverimiz Sayın Adem Nural olmak üzere emeği geçen herkese şahsım ve Samandağlı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Okulumuzun ilçemize, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

İlçemizin iyi yürekli hayırseverlerinden Adem Nural’da açılışta duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Nural, sözlerini şu şekilde devam ettirdi; “Bugün benim için en mutlu, en anlamlı gün. Çünkü okulumuzun açılışı vesilesiyle sizlerle bir arada olmanın sevincini yaşıyorum. Böyle bir günü bana yaşattığınız için size teşekkürlerimi sunuyorum. Ailemin durumu kötü olduğu için üniversite okuyamadım. Bir yerlere gelebilmek için yurtdışına çalışmaya gittim ve şuanda yurtdışında halen çalışmaktayım. Neticede ben olacağım diyen insan, yani girişimci ruhuna sahip olan insan sonuçta kazanır. Benim gençlerimize bir sözüm var hangi meslek olursa olsun çalışmadan ter dökülmeden hiçbir yere gelinmez. Ekonomisi güçlü olan ülkelere baktığımızda tekniğe ve mesleğe önem verdiklerinden dolayı ekonomileri güçlüdür. Bunun için mesleki ve teknik liseler çok önemli diye düşünüyorum. Okulumuzun tüm öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik ise açılışla ilgili duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti; “Öncelikle bu güzel okulun yapılmasında katkıları olan hayırsever vatandaşımız Adem Nural’a sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Bir ülkenin sahip olduğu en büyük zenginlik o ülkenin yer altı ve yerüstü kaynakları, ülkenin konumu ve tarihi geçmişi değildir. Bir ülkenin sahip olduğu en büyük zenginlik o ülkenin sahip olduğu beşeri sermayesidir. Yani insana yaptığı yatırımdır. Dolayısıyla okulumuzun Samandağ ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi

Açılışı gerçekleşen Adem Nural Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi için İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’da bir açıklamada bulundu.

Karahan açıklamasında; “Sayın Valim, içinde bulunduğumuz Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatına 02.11.2016 tarihinde başlanmış 14.08.2017 tarihinde inşaat tamamlanmıştır. Okul yapım maliyeti 5.923.600 liradır. Valiliğimizin hayırsever Sayın Adem Nural ile 19.09.2016 tarihinde yapmış olduğu protokol gereği, Sayın Nural okul yapımına 1.200.000 lira katkı sağlamış ve bu nedenle okula adı verilmiştir. Maliyetin 4.723.600 lirası milli eğitim bakanlığımız tarafından karşılanmıştır.

Okulumuz, Samandağ İlçemizin Çiğdede mahallesindeki mülkiyeti hazineye ait 23.536,00 m2 arsa üzerine 24 derslik olarak inşa edilmiştir. Okulda ayrıca 4 idare odası, 1 kütüphane, 1 kantin,1 laboratuar, personel ve öğrenci lavaboları bulunmaktadır. Öğrenci sayımız 932, idareci ve öğretmen sayımız 89’dur.1990 yılında yapımına başlanan 1996’da hizmete giren 16 derslikli, eski binasında ikili eğitim yapan okulumuz, bu bina sayesinde normal eğitime geçmiştir. Güçlendirme kararı olan eski binamız güçlendirildiğinde, okulumuzun kapasitesi daha da artacaktır.

Sözlerimin sonunda Samandağ’daki okul arsalarının sorunlarının çözümüne yardımcı olan Büyükşehir ve Samandağ Belediye Başkanlarımıza, Samandağ Kaymakamımıza ve eğitim hususundaki talimat ve takipleriyle, bize liderlik yaparak çalışmalarımızı teşvik eden Sayın Valimize camiamız adına en derin şükranlarımızı arz ediyor hepinizi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Vali Ata, Hayırsever Adem Nural’a eğitim kurumuna yaptığı katkılar nedeniyle bir teşekkür plaketi verdi. Kurdele kesilmesinin ardından Vali Ata ve beraberindekiler derslikleri gezerek öğrencilerle sohbet etti ve yapılan tüm bu güzelliklerin karşılığı olarak öğrencilerimize çok çalışmaları ve ülkemize hayırlı birer insan olmaları tavsiyesinde bulundu.

Haber/Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
562 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?