ÜST REKLAM

logo

reklam

ADD’DEN ZORUNLU AÇIKLAMA

Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Şube Yönetimi imzası ile dün haber merkezimize açıklamada bulunuldu. Kıyı Kenar Çizgisi ile ilgili oluşan yoğun gündem dolayısıyla, ADD’nin faaliyet konusuna girmediği halde,  ADD Şube Yönetimi, konuyla ilgili açıklama yapma gereği duyduklarını belirttiler.

ADD Yönetimi açıklamasında, “Samandağ sahili, 14 km’lik uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci sahili  olarak tescillidir. Kum kalitesi tartışılmaz olup, Kaplumbağaların üreme mekanı olması da ayrı bir değer katar.  Tarihi dokusuna baktığımızda dünyanın en eski,  en ilginç tarihine sahiptir.  Doğal güzelliklerini de kattığımızda dünyanın bir numaralı turist cenneti olmaması için hiçbir sebep yok.  Devletimiz şefkatli ellerini bir uzatsa…  Ne işsizlik kalır Samandağ’ında, ne de Arabistan çöllerine mecburiyet !…

Şimdi,  Devletimizin ilçedeki en büyük temsilcisi, mülki amiri, kaymakamı,  iyi niyetle el uzatıp sahilimizi güzelleştirmek ister.  Kıyı Kenar Çizgisi dahilinde kaldığından, tapusu iptal edilen, harabeye dönüşmüş yapıları temizlemek ister. Bu son derece normaldir.  Burada asla kasıt aranmaz. Nitekim, ne Kıyı Kenar Çizgisini çizen komisyonda, ne Tapu İptali için Dava açan Hazine Avukatlarında,  ne de  Tapu iptaline  Karar veren Mahkeme heyetlerinin hiç birinde etken değilken,  Mahkeme kararlarının uygulanmasını sağlamak, mülki amirin görevleri arasındadır. Sayın Kaymakam’ımızın, bu güne kadar Samandağ’ımıza kattığı değerler, takdire şayan olup, asla iyi niyetinden şüphe edilemez.  “Samandağ’dan giderken, Samandağ’ı dünyaya tanıtacak bir kitabımı, Siz Samandağ’lılara armağan edip gideceğim”   diyen ve ilçemizin tarihi dokusunu,  doğal güzelliğini, coğrafyamızın medeniyetler mozaiğini,  toplumsal barışını ve güzelliğini anlatacak kitabımızı, bizim yerimize bizzat kendisi yazmakta olan bir şahsiyettir,  Sayın Kaymakam’ımız.

O yüzden, Samandağ’ın etnik yapısını veya mezhebini ileri sürerek, yıkım kararına sebep göstermek,  Atatürk’ün Türkiye’sine gönülden bağlı Samandağ halkının asla kabul edeceği bir durum olamaz.  Sayın kaymakam’ımızın “Alevi düşmanlığı yaptığı” söylemini şiddetle red ediyoruz.  Kendisine yapılmış bir haksızlık olarak görüyor ve Yıkım düşüncesinin yarattığı agresif ruh haliyle söylenmiş, amacını aşan bir ifade olarak ad ediyoruz.

Tabii ki Kıyı Kenar Çizgisinin, hakka niyete uygun bir şekilde çizilmediğinin, ciddi bir adaletsizlik içerdiğinin, yan yana olan iki evden birini kapsayıp ötekini kapsamadığının, hatta yer yer, önde olan evin,  çizgi dışı, daha geridekinin ise, çizginin içinde kaldığının ve yıkıma maruz bırakıldığının farkındayız. Kıyı Kenar Çizgisinin, işin ehli olmayanlar tarafından, kocaman bir M harfi gibi girintili çıkıntılı, nizami ve adil olmayan bir şekilde hatalı çizildiğini, kimi yerde kıyıdan 100 m mesafede iken,  kimi yerde 600 m mesafeye kadar ulaştığını, böylece de  kamu vicdanını rahatsız ettiğini kabul ediyoruz.  Tapu bedeli olarak ödenen tazminatların,  gerçek rayiç bedellerini yansıtmadığını,  Tapu kayıtlarındaki satışlar emsal alınarak hesaplandığından, Gerçek bedellerin ancak üçte,  hatta bazen dörtte bir oranında ödendiğini,  bu sebeple de ciddi mağduriyetlerin var olduğunu da biliyoruz.

Ancak bu mesele, Sayın Kaymakamımızı aşan bir meseledir. Bu sebeple, Sayın Kaymakam’ımıza yüklenmek yerine, elbette ki desteğini talep ederek,  bölgemizin seçilmiş milletvekillerini,  hiçbir parti farkı gözetmeksizin, bu konuya duyarlı olmaya, meclise taşımaya, ilgili bakanlıklarda çözüm yolu üretmeye ve kamu vicdanını rahatlatacak daha adil, daha nizami  “Yeni bir Kıyı Kenar Çizgisi” çizilmesine önderlik yapmak üzere acilen göreve davet ediyoruz.  Saygılarımızla”ifadelerine yer verdiler.

Haber : Ümit Sağaltıcı/Foto:Haber Merkezi

Share
555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?