ADD'DEN KARARLI HAYKIRIŞ; KARANLIĞA HAYIR! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

ADD’DEN KARARLI HAYKIRIŞ; KARANLIĞA HAYIR!

Bu haber 18 Eylül 2018 - 8:59 'de eklendi ve 226 kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Şubesi, karma eğitim üzerine basın açıklamasında bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Şube Yönetimi adına Dernek Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, imzası taşıyan açıklamada, ‘Ülkeyi yönetenleri uyarıyoruz: “Milli” olmak “Şahsi” ve “Keyfi” olmak değildir. Bu çağdışı değişikliği derhal engelleyiniz’ çağrısı yapıldı.

Bir toplumun geleceği açısından eğitimin önemi ve değerinin artık herkesçe bilindiğine işaret edilen ADD açıklamasında Başkan Erdoğdu, “Türkiye’yi çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi yapmak ancak ve ancak Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin vazgeçilmez model olarak belirlediği bilimsel ve laik eğitimle olur.

Devletimizin kuruluş sürecinde Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK eğitime özel bir değer vermiştir. Eğitim politikalarının kişilere, siyasilere ve iktidarlara göre değişmemesi gerektiği için ilgili bakanlığa Milli Eğitim Bakanlığı adı verilmiştir. Milli adını alan diğer bakanlık Milli Savunma Bakanlığı’dır. Vatanımızın savunulması ne kadar kutsal ve değerliyse, eğitimin milli, siyaset üstü, bilimsel ve laik olması da o kadar önemlidir.

“Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde Karma Eğitim yapılır” maddesinin yönetmelikten kaldırılması Türk Milleti’nin varlık yokluk mücadelesine dönüşecek düzeyde yaşamsaldır.

16 yıldaki iktidar uygulamalarıyla; bilimsel ve laik çizgiden uzaklaşan eğitim sistemi bu son yönetmelik değişikliğiyle tamamen karanlık ve çağdışı bir yörüngeye oturtturulmak istenmektedir. Anayasamızın başlangıcı, 42. ve 58. Maddeleri ve bütünü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yönetsel çerçevesini ve eğitim sistemini açıkça belirlemektedir. Anayasa hükümleri yasama, yürütme, yargı organlarını ve idari makamları bağlamaktadır.

Eğitim müfredatında yapılan sulandırmaları da kabul etmiyoruz etmeyeceğiz. Atatürk’ün ders kitaplarından çıkartılması, kurtuluş ve kuruluş sürecinin göz ardı edilmesi, devrim karşıtlığından örneğin: Menemen Olayı ve Kubilay’ın şehit edilmesiyle devrime karşı isyanlardan bahsedilmemesi kabul edilebilir değildir.

Ülkeyi yönetenleri uyarıyoruz: “Milli” olmak “Şahsi” ve “Keyfi” olmak değildir. Bu çağdışı değişikliği derhal engelleyiniz.

ADD, tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaları ve siyasi partileri Cumhuriyetimizin temel kazanımlarının tehlikeli bir şekilde yok edildiği konusunda uyarı ve bilgilendirme görevini elbette yerine getirmeye devam edecektir. Ancak, ulusal bilince, ulusal duyarlılığa sahip tüm yurtsever kurum, kuruluş ve yurttaşlarımızla omuz omuza; yasal ve demokratik haklarını sonuna kadar kullanarak bu karanlık gidişe de dur diyecektir.

ADD, kökleri ve felsefesi Milli Mücadeleye, Milli Direnişe ve Mili Kongrelere dayanan güçlü ve büyük Bir Demokratik Kitle Örgütüdür. Görevinin başında ve sorumluluğunun bilincindedir” dedi.

Haber-Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı