ADD’DEN,  DEMOKRATİK HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE SAYGI ÇAĞRISI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ADD’DEN,  DEMOKRATİK HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE SAYGI ÇAĞRISI

Bu haber 10 Ocak 2022 - 20:57 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği adına Samandağ Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, ülkemizdeki her kurumu, her kuruluşu ve her yurttaşı, Anayasa ve yasalara uymaya, demokratik hak ve özgürlüklere saygılı olmaya davet etmeyi görevi saydığını ifade ederek konu üzerine bir açıklamada bulundu.

ADD Başkanı Erdoğdu açıklamasında; “ Demokrasi ile yönetilen ülkelerde halkın can ve mal güvenliğini korumak da, sokaklarda asayiş ve düzeni sağlamak da Devletin asli görevidir.

Devlet bu görevini anayasa ve yasalarla belirlenmiş kurallarla görevlendirilen kolluk gücü ile yerine getirir.

Kamu düzenini ve asayişi bozan, halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden kişi ya da grupları engellemek,  yakalayıp bağımsız yargıya teslim etmek de yine güvenlik güçlerinin (polis ya da jandarmanın) görevidir.

Demokratik rejimlerde sokaklar, meydanlar halkındır ve özgürdür.

Yurttaşların ülke sokak ve meydanlarında önceden izin almadan fikir ve düşüncelerini duyurmak için gösteri ve yürüyüş yapma hakkı da anayasa güvencesi altındadır.

Hal bu ilken; görevi, konumu ve kimliği ne olursa olsun, hiç bir kişi ya da grup kendini güvenlik güçlerinin yerine koyup, sokak ya da meydanlarda anayasal haklarını kullanarak gösteri ya da yürüyüş yapacaklarını varsaydığı toplum kesimlerini – hem de adını belirttiği bir siyasi partiler birlikteliği adına – “ önüne katıp gidecekleri yere kadar kovalamakla ” tehdit edemez. Anayasa ve yasalarla yönetilen bir Hukuk Devleti, böyle bir tehdidi asla kabul edemez.

Böyle bir Tehdit; TCK 216. Maddede belirtilen “halkın bir kesimini diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçu oluşturur, toplumu böler, iç cephe birliğini bozar, ülkedeki barış ve huzur ortamını yok eder.

Ekonomik krizin her geçen gün yurttaşlarımızı daha da zorladığı bir dönemde, toplumun bir kesimini böyle alenen tehdit etmek, kimseye yarar sağlamayacağı gibi, görmezden de gelinemez.

Atatürkçü Düşünce Derneği; hükümetlerin geçici, devletin kalıcı olduğu bilinciyle, ülkemizdeki her kurumu, her kuruluşu ve her yurttaşı, Anayasa ve yasalara uymaya, demokratik hak ve özgürlüklere saygılı olmaya, kendini devlet sanma yanlışına düşmemeye davet etmeyi görevi saymakta ve bu görevini yerine getirdiğini kamuoyu ile paylaşmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı