ADD’DEN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

ADD’DEN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI

Bu haber 09 Ağustos 2022 - 13:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği, 28 Şubat davasından hapiste yatan emekli askerlere destek vererek, serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği  Genel Merkezi imzası taşıyan Samandağ ADD Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu tarafından kamuoyuyla paylaşılan açıklamada, “FETÖ firarisi bir savcının düzmece iddianamesine dayalı bir yargılama sonucu yıllarını Ordumuza, Ulusumuzun güvenlik ve esenliğine adamış şerefli komutanlarımız yaklaşık 1 yıldır zindanda ölümle pençeleşiyor.

Komutanlarımız; Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir (hastalığı nedeniyle tahliye edildi), Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker Anayasal bir kurum olan MGK’nın 28 Şubat 1997 bildirisi -ki dönemin Başbakanı ve kurul üyesi bakanları da imzalamışlardır- ile olay tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 147. maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” -yani Darbe Yapmak- ile suçlanmış ve MÜEBBET HAPİS cezasına çarptırılmışlardır.

Oysa MGK kararları tavsiye niteliğindedir ve hükümet tarafından uygulanır. Bazen de uygulanmaz. Nitekim aynı MGK’nın 2004 kararlarının -siyasi sorumluluğu dönemin başbakanı tarafından alınarak- uygulanmadığı bilinen bir gerçektir. Yani isteseydi 54. Hükümet de uygulamayabilirdi.

Hal bu iken; kararları uygulayan hükümetin değil de, tavsiye eden kurulun sadece asker üyelerinin çeyrek asır sonra “Darbe Yaptılar” denilip mahkûm edilmelerinin hukukî bir karar olarak görülemeyeceği ortadadır. Bu karar, kamu vicdanını ağır biçimde yaralamıştır.

Kaldı ki; ortada iddia edildiği gibi Darbe denilebilecek bir olgu da yoktur. Zira hükümet söz konusu MGK kararlarını imzalayıp uygulamış ve görevini de aylarca sürdürmüştür.

Bilindiği üzere Refahyol koalisyon hükümeti, tarafların kurarken yaptıkları anlaşma gereği 30 Haziran 1997’de Başbakan değişikliği yapmak üzere istifa etmiş, dönemin Cumhurbaşkanı farklı bir görevlendirme yapmış,  başka bir hükümet kurulmuş ve TBMM’den güvenoyu alarak göreve başlamıştır.

MGK toplantısından aylar sonra, tamamen sivil siyasi tercih ve kararlarla gerçekleşmiş bu iktidar değişikliğinin, 25 yıl sonra Mahkeme ve Yargıtay tarafından Darbe olarak nitelenip 14 komutanımızın ömür boyu mahkûmiyetine gerekçe sayılması kabul edilemez.

Atatürkçü Düşünce Derneği; bu haksız kararın kaldırılarak komutanlarımızın derhal serbest bırakılması talebini kamuoyu ile paylaşmayı görevi saymaktadır. Saygılarımızla” ifadeleri yer aldı.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket