ADD, MİLLET MECLİSİ RUHUNA UYGUN İSİM İSTEDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ADD, MİLLET MECLİSİ RUHUNA UYGUN İSİM İSTEDİ

Bu haber 01 Temmuz 2022 - 17:14 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

Hatay ADD Şubeleri: “Hatay Meclis Binası Kütüphanesine Valinin Adının Verilmesini Doğru Bulmuyoruz”

Hatay Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) şubeleri, Hatay Millet Meclisi binasına yaptırılan kütüphaneye Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın adının verilmesiyle ilgili ortak açıklamada bulundular.
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Antakya, İskenderun, Samandağ, Reyhanlı, Arsuz, Dörtyol, Payas ve Karaağaç şube yöneticilerinin imzasını taşıyan açıklamada, “Hatay Devleti, “Hatay benim şahsi meselemdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde İskenderun Sancağı’nın 2 Eylül 1938 tarihinde bağımsızlığını ilan etmesiyle kurulmuş bir Türk Devletidir.
Hatay Devleti, Millet Meclisinin 40 milletvekili, Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Başbakan Abdurrahman Melek ve Millet Meclisi Başkanı Abdülgani Türkmen’in yönetiminde Hatay Devleti Meclis Binası Salonunda oy birliği ile 29 Haziran 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı almıştır.
Hatay’ın ana vatana kan dökmeden, savaşmadan, diplomatik başarı ile katılmasında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yürekleri ve cesaretleri ile emek verenleri bu önemli günün yıldönümünde büyük bir minnet ve saygıyla anıyoruz.
Hatay Devleti’nin ilhakında, sembolleşmiş Millet Meclisi Binasının devletimiz tarafından onarılması ve içine bir kütüphanenin yapılmasında başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm emeği geçenlere saygılarımızı sunuyor, teşekkür ediyoruz.
Ancak, Millet Meclisi binasına yaptırılan kütüphaneye Sayın Valinin adının verilmesini Hatay ilinde yer alan Atatürkçü Düşünce Derneği şubeleri olarak doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz.
Çünkü Meclis binasında devletimizin olanaklarıyla yaptırılan kütüphaneye Tayfur Sökmen, Abdurrahman Melek ya da Abdülgani Türkmen adının verilmesinin Millet Meclisi ruhuna, o günlerin anısına ve genç kuşaklara öğretilmesi bakımından çok daha uygun olacağını düşünüyoruz.
Bu konuyu Sayın Valinin dikkatine sunuyor, kararın bir kez daha gözden geçirmesini talep ediyoruz. Saygılarımızla” ifadelerine yer verildi.
Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı