ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Mayıs 2019

ADD: ’19 MAYIS “YA İSTİKLAL YA ÖLÜMDÜR’’ DİYENLERİN GÜNÜDÜR’

ADD Samandağ Şubesi yönetim kurulu adına Dernek Başkanı Hayrettin Arıkan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basına konuştu..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı’nın 100. Yılını kutlayan Başkan Arıkan, “19 Mayıs insanımızı kulluktan kurtarıp kendi aklını kullanan özgür yurttaşlar katına çıkartma eyleminin başlangıcıdır. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs’taki kutsal eylemi olan bu gün ulusal egemenliğine, ulusal bağımsızlığa, ulusal ekonomiye, ulusal laikliğe bilimsel eğitime dayanan Türkiye Cumhuriyetine giden tüm yolların çıkış noktasıdır.

19 Mayıs mazlum milletlerin uyanışı sömürgeciliğin yeryüzünden silineceği tarihi bir olaydır. Başlangıçları sonsuzlaştıran, başlangıçları unutulmaz yapan, yücelten, doğan geleceğin aydınlığı yaratıcılığı, üretkenliği ve sürekliliğidir. 19 Mayıs öyle bir başlangıçtır. 19 Mayıs Anadolu’nun bağrından çıkan büyük evlatların yarattığı çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuş şafağıdır. Kurtuluş ateşinin kalplerde yakılış şafağıdır.

19 Mayıs 1919 Türk toplumun istiklalini kazandırmak uğrunda M. Kemal Paşa’nın Samsun’a çıktığı tarihtir. Yani Milli mücadelenin başlangıç tarihidir. Bu tarihi de gençliğe armağan etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs takvimlerde sıradan bir gün olarak değil, Türk Ulusunun emperyalizm kıskacından kurtulacağı günün başlangıcıdır. 19 Mayıs “ya istiklal ya ölümdür’’ diyen Anadolu insanının günüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün “bütün ümidim gençliktedir.” diyerek görevini belirttiği gençler olarak sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda daima ileriye doğru. Türk gençliğine emanet edilen laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyet genç kuşakların umutlarında sonsuza değin yükselecektir.

Ulusal Kurtuluş savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 100. Yılı gençlerimize tüm halkımıza kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
59 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?