"ADALET DEVLETİN TEMELİDİR" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“ADALET DEVLETİN TEMELİDİR”

Bu haber 28 Haziran 2017 - 9:39 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

 

 

CHP 24.Dönem milletvekili Av.Refik Eryılmaz “ADALET” yürüyüşünün 8.gününde Bolu-Gerede mevkiinde arkadaşları ile birlikte yürüyüşe destek verdi.

Adalet bir gün onlara da lazım olacak…

Eryılmaz katıldığı Adalet yürüyüşü ile ilgili, “ADALET devletin temelidir. Adaletin olmadığı bir ülkede devletin varlığından da bahsetmek mümkün değildir. Adalete ancak yargının bağımsız ve tarafsız  olması ile ulaşılabilir.Yargının  bağımsız olmadığı bir ülkede ne adaletten ne özgürlüklerden ne demokrasiden ne de kişi hak ve hürriyetlerinden bahsetmek mümkün değildir.

Yargı siyaset üstü bir kurumdur ve bu nedenle hiçbir siyasi iktidarın ya da zümrenin denetiminde olmamalıdır. Bu nedenle Yargı siyasetin dışında ve üstünde tutulmalı ve bağımsız olmalıdır. Ancak gelinen noktada yargı maalesef tamamen siyasetin kontrolü ve denetimin altına alınmıştır. Nitekim Fetö’ye mensup yargı mensuplarının yargıya hakim olduğu dönemlerde bu ülkede yaşanan hukuk katliamlarına hep birlikte şahit olduk. Şimdi de mevcut siyasi iktidar aynı hatayı yapmakta ve yargıyı tamamen kendi kontrolüne alarak adaleti katletmeye çalışmaktadır. Siyasetin emri ve denetimi  altında olan bir yargıdan  adalet beklemek zaten mümkün değildir. Bugün maalesef ülkemizin en temel sorunlarından birinin de bu olduğunu görüyoruz. Türkiye bu yapıdan ve kısır döngüden  bir anca kurtulmalı ve  yargının bağımsız ve tarafsız olmasını sağlayacak  yasal düzenlemeleri gerçekleştirilmelidir. Siyasi iktidar temsilcileri şunu çok iyi bilsin ki “Adalet bir gün onlara da lazım olacak” dedi.

Haber-Foto:Ali Doğru