ADALET ÇIĞLIĞI SEL OLDU AKTI | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ADALET ÇIĞLIĞI SEL OLDU AKTI

Bu haber 13 Eylül 2019 - 9:21 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.

Merhum Gökhan Çobancı Anısına Düzenlenen Yürüyüş İlçemizde Yankı Uyandırdı

Merhum Gökhan Çobancı anısına adalet çığlığı sel oldu aktı. Eşi ‘biliyorum Gökhan geri gelmeyecek ama bu yürüyüş başka çocuklar yetim kalmasın başka analar ağlamasın diye’ dedi.

Yol verme tartışmasından çıkan olayda eşi ve 3 çocuğunun gözleri önünde darp edilen ve kaldırıldığı hastanede 23 gün sonra yaşam mücadelesini kaybeden Gökhan Çobancı’nın öldürülmesine ve giderek artan şiddet olaylarına tepki koymak adına Gökhan Çobancı’ nın ölümünün 40. Gününde Yürüyüş Eylemi ile anıldı.

Merhum Çobancı’nın evi önünde toplanan kalabalık kitle daha sonra Abdullah Cömert Alanına kadar yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Abdullah Cömert Alanında gerçekleştirilen açıklamada Çobancı ailesi adına konuşan Sinan Çobancı “Ailemizin genç üyesi, üç çocuk babası, canımız, abimiz, kardeşimiz Gökhan Çobancı’nın geçmişte de topluma rahatsızlık veren ve haklarında hiç bir yasal işlem yapılmayan magandalar tarafından eşinin gözleri önünde vahşice öldürülmesi ailemizin, dostlarımızın ve toplumun vicdanını derinden yaralamıştır. Yol verme gibi basit bir meseleden kaynaklanan tartışmanın böylesi korkunç bir cinayetle sonuçlanması, Samandağ toplumunun yozlaşmada, kutuplaşmada, birbirine yabancılaşmada geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu olay Samandağ halkının huzuruna, kardeşliğine, birlik ve beraberliğine vurulmuş açık bir darbedir. Gökhan’ın ailesi ve sevenleri olarak soruyoruz; “Gökhan’ın katlinin, acılar içindeki ailesinin, yetim kalan çocuklarının hesabını kim verecek?”

Bizim gençlerimiz ne zaman birbirini vahşice öldürecek kadar yozlaştı, biz toplum olarak birbirimize ne zaman bu kadar yabancılaştık? Sevgiden, hoşgörüden, kardeşlikten beslenen, yaşamı ve yaşatmayı esas alan kültürümüzü, özümüzü neden ve ne zaman unuttuk?

Gökhan’ın ailesi ve sevenleri olarak, başka Gökhan’lar ölmesin, öldürülmesin diye, suçlular hak ettikleri cezayı alana kadar, adalet yerini bulana kadar bu davanın takipçisi olacağımızı, mücadelemizi sürdüreceğimizi bildiriyor, bu süreçte yanımızda duran, bizlere destek olan herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Gerçekleştirilen yürüyüşün toplumdaki duyarlılığı uyandırma adına çok önemli olduğunu ifade eden Merhum Gökhan Çobancı’nın eşi Yağmur Çobancı yaptığı konuşmada “Bu yürüyüş, bu konuşma bekli de Gökhan’ı geri getirmeyecektir. Ama toplumdaki duyarlılığı uyandırma adına yapılan bir konuşma bir yürüyüştür. Bu olay faili belli bir cinayettir. Herkesi bu olaylara karşı daha duyarlı olması için davet ediyorum. Faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını adalete güvenerek adaletten istiyorum. Gökhan geri gelmeyecek ama başka Gökhan’lar ölmesin, başka çocuklar yetim kalmasın, başka analar ağlamasın.” dedi.

Gökhan’ı ilelebet yaşatacağını belirten CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı yaptığı konuşmada “ Bu yürüyüşe destek veren belediye başkanımıza, sivil toplum örgütlerine, mahalle muhtarlarına, siyasi parti temsilcilerine ve siz değerli halkımıza Çobancı ailesi adına teşekkür ediyorum.

Maalesef üzücü bir olay daha yaşadık Hatay Emniyet Müdürümüz üzücü bir kaza geçirdi. Eşi vefat etti. Allah rahmet eylesin. Bu saatlerde Osmaniye’de cenazesi kaldırılıyor.

Bu sebeple sayın kaymakamımız Murat Kütük aramızda bulunamadı. Özel olarak iletmemi istedi. Bu tür konularda her zaman yanımızda oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Milletvekilimiz Sayın Serkan Topal’da cenazeye katıldığı için gelemedi. Başsağlığı ve destek mesajını iletmemi istedi. Emniyet Müdürümüze ve iki kızına acil şifalar diliyorum. Biliyorsunuz Gökhan yetim büyüdü. Elinde büyüdüğümüz Sabit abi erken yaşta vefat etti. Gökhan yetim büyüdü Gökhan’ın çocukları da yetim büyüyecek. Allah böyle nasip etmiş. Diyecek bir şey yok. Yağmur yenge Gökhan geri gelmeyecek ama bu yürüyüş çok anlamlı dedi. Evet Gökhan geri gelmeyecek ama biz aileye özellikle Yağmur Hanım’a, kardeşlerine, amcalarına şu sözü veriyoruz. Biz Gökhan’ı ilelebet yaşatacağız bunu göreceksiniz.

Biz güzelim Samandağ’ın böyle olaylarla anılmasını istemiyoruz. Samandağ gerçekten Hatay’ın incisi Samandağ’da biz hoşgörüyü, kardeşliği, dostluğu, arkadaşlığı yaşamak istiyoruz. Bunlarla anılmak istiyoruz. Haberlerde, konuşmalarda, insanlar arasında geçen diyaloglarda Samandağ’da pisipisine ölümlerin, yol kavgasından ufak tartışmalardan, trafik sorunundan kaynaklı olarak gündeme gelmesini istemiyoruz. İşte bu yürüyüş buna isyandır, bir haykırıştır, bir itirazdır.

Bütün destek verenlerden Allah razı olsun.

Hepinizin ayağına yüreğine sağlık, teşekkür ederim. Şu konuda hem Yağmur Hanım, hem aile çok rahat olabilir, hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Gökhan’ın ailesini, çocuklarını bu şekilde yetim bırakan insanların hukuki anlamda en ağır cezayı alması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Yeni kurulan bir derneğimiz var, sosyal medya üzerinden bize ciddi anlamda destek verdiler.

Seva-der hem yönetim kurulu başkanına ve üyelerine teşekkür ediyorum.“ dedi.

Gökhan Çobancı’nın geride kalan ailesi ve çocukları için belediye olarak ellerinden geleni yapacağını ifade eden Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz; “Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, bu vesile ile Gökhan kardeşimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Gökhan kardeşimizin ölümü sıradan bir ölüm değildi ve bu ölüm toplumda, Samandağ’da 7’den 70’e hepimizin vicdanında derin yaralar açtı. Gerçekten Samandağ’ a toplumumuza yakışmayan bir olaydı. Çok şaşırdık. Hiç alışık olmadığımız bir olay.

Dolayısıyla toplumda şiddeti körükleyen, tetikleyen sebepleri bizim bulup ortaya çıkarmamız ve engellememiz gerekiyor. Burada hepimize çok büyük görevler düşüyor. Ailelere özellikle anne ve babalara seslenmek istiyorum.

Çocuklarımızın nereye gittiğini, kimlerle arkadaşlık yaptığını ne yediğini ne içtiğini yakından takip etmek zorundayız.

Çocuklarımızla ilgilenmek zorundayız. Ne zaman televizyonumuzu açsak Türkiye’nin değişik şehirlerinden şiddet haberleriyle karşılaşıyoruz.

Şiddet toplumu sarmalamış, etkisi altına almış, esir almış durumda.

Dolayısıyla bizim bu şiddet olaylarına esir düşmememiz için bir duyarlılığa ihtiyacımız var. Bu günkü yürüyüş aslında toplumu esir almış şiddet olaylarının önüne geçilmesi açısından çok anlamlıdır. Bu yürüyüşü organize eden sivil toplum örgütlerine ve buna destek veren siz sevgili vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Samandağ gelenekleriyle, görenekleriyle, örf ve adetleriyle, kültürüyle barışı, kardeşliği, sevgiyi özümseyen benimseyen bir toplum, hepimiz bir şekilde akrabayız, komşuyuz birbirimizi tanıyoruz.

Dolayısıyla birbirimize saygılı olmak, sevgiyi göstermek zorundayız. Dünyada paylaşıldıkça büyüyen tek şey sevgidir. Sevgiyi bu topluma aşılamak zorundayız, ama bu sevgiyi yakalamak için birbirimize saygılı olmak zorundayız. Bu toplum kendi değerlerine sahip çıkmak zorundadır. Eğer kültürümüze, örf ve adetlerimize sahip çıkamazsak işte bizi rahatsız eden üzücü olaylarla karşı karşıya kalırız.

Bu tür üzücü olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Kısa bir süre önce yine bir kardeşimiz kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. İşte bu tür olayların yaşanmaması için herkese görev düşüyor. Biz bu topraklarda kardeşçe, birbirimizi vurmadan kırmadan yaşamak zorundayız. Birbirimize tahammül etmek zorundayız.

Gökhan kardeşimizi tekrar geri getiremeyeceğiz. Gökhan kardeşimizin geride kalan ailesi ve çocukları için biz belediye olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Mesele bu değil toplumdaki dayanışma kültürünü geliştirmek zorundayız.

Samandağ toplumu 1980 öncesi o dayanışma, kardeşlik ruhunu yakalamak zorundadır. Bizim birlik, beraberlik ve dayanışmaya ihtiyacımız var.“ dedi.

Yürüyüşte “Şiddet Ve Öfke” Protesto Edildi

Yürüyüş esnasında İlçemiz esnafı ve vatandaşlar; işyerleri ve evlerinden destek verdiler. Esnaf ve vatandaşların yanı sıra Samandağspor Kulübü Başkan, Yönetici ve sporcularıyla birlikte yürüyüşe katılarak destek verdi.

Gerçekleşen yürüyüşe Çobancı’nın ailesi, yakınları, Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Seva-Der Derneği ve üyeleri Oda Başkanları, Dernek Başkanları, Muhtarlar her kesimden çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films