AÇLIK KANSERİ VE DİYABETİ ÖNLÜYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

AÇLIK KANSERİ VE DİYABETİ ÖNLÜYOR

Bu haber 24 Temmuz 2020 - 10:33 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.


Cell Metabolism isimli dergide yayınlanan yeni bir araştırmada, üç ay süreyle her ay 5 gün aç kalmaya benzeyen kalorisi kısıtlanmış diyetin uzun yaşamayı sağladığı, kanser, diyabet ve kalp hastalıklar risklerini azalttığı belirlendi. Geçen sene yapılan bir çalışmada da, 2-4 gün süreyle sadece su içerek gerçekleştirilen uzun süreli açlığın bağışıklık sistemini yenileyeceğini, hasara uğramış hücreleri temizleyip yenilerini canlandıracağını ortaya koymuştu. Araştırma maymunlarda, farelerde ve insanlarda olmak üzere üç bölümde gerçekleştirildi. Değişimli olarak beslenen ve aç bırakılan maymunların daha uzun yaşadığı belirlendi.
Ayda iki kere 4 gün süreyle açlığa benzeyen bir diyetle beslenen farelerin, daha az obez oldukları, daha az kansere yakalandıkları, kemik dansitesi kaybının daha az olduğu ve kök hücre sayısının arttığı görüldü. Bu durum, açlığın yaşlı, zayıf hücrelerin ölümüne yola açtığı, genç hücreleri artırdığı manasına geliyor. Diyet grubunda hayat süresi uzadığı gibi farelerin öğrenme ve hafıza kapasitelerinin arttığı da ortaya kondu.
Açlık benzeri bir diyetin insanlardaki etkilerini ortaya koymak için de 18-70 yaş arası 38 denek üzerinde bir çalışma düzenlendi.18 kişilik ilk grup normal beslenirken 19 kişi bulunan ikinci gruba ise 3 ay süreyle her ayın beş günü açlık benzeri diyet uygulandı. Hepsi bitki bazlı olan, düşük karbonhidrat, protein ve yüksek oranda sağlıklı yağlar ihtiva eden diyet bir kutu içinde verildi.
3 ay sonra yapılan testlerde, açlık diyeti uygulananlarda açlık kan glikoz seviyelerinin ve enflamasyon belirteçlerinin azaldığı, kilo verdikleri ve kanser, kardiyo-vasküler hastalıklar, diyabet ve yaşlanmayla ilgili risklerin azaldığı tespit edildi. Deneklerin uyumunun yüksekliği nedeniyle bu uygulamanın hayat süresini uzatabileceği söylenebilir.
Gelecekte doktorlar kalp krizi ve kanser riskleri yüksek olanlara bu hastalıkları önlemek için ilaç yerine bu tür diyetler yazmaya başlayabilirler ama insanların bu tür diyetleri doktor kontrolü dışında bilinçsiz yapmamaları gerekir.
Sağlıklı kalmak uzun yaşamak için tıbba, ilaçlara, vitaminlere, antioksidanlara, omega 3 haplarına gerek yok. Yapılması gereken şey çok basit: Sağlıklı gıdalarla bilinçli beslenme!
Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Hazırlayan: Sami Aslan

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com
afdah.info

voir films