ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Şubat 2017

“AÇIKLAMA YAPIN EY BAŞKAN, TEŞEKKÜR DEĞİL!”

İlçemizde son zamanlarda tartışma konusu olan Samandağ Hizmet Vakfı,  yeni bir iddia ile gündemde. CHP Hatay İl Delegesi Mehmet Kamacı, kısa bir süre önce basına demeç veren Samandağ Hizmet Vakfı Başkanı Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Yönetim kurulu üyelerine çağrıda bulunarak, ‘sorularımıza cevap bekliyoruz’ dedi.

Samandağ Hizmet Vakfı’yla ilgili  sorularını kamuoyuyla paylaşan CHP Hatay İl Delegesi Kamacı, “ ilçemiz ve ilimiz genelinde yerel basında yer alan ”Samandağ Hizmet Vakfı Teşekkür Etti” haberinizde yer alan fotoğrafta sizler dışında olan çoğu şahsiyetlerin, bu vakıf ile ilgili kuruluş aşaması dışında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını öğrenmiş bulunmaktayım.

Öncelikle ”Google”de ”Samandağ Hizmet Vakfı”diye yazıldığında, yapmış olduğunuz sözde teşekkür mesajının içinde olan faaliyet merkezi; Filiz Sok. Kuk Apt.Kat: 1 b blok adresi Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in eşi Hülya Nehir’in bürosudur. kullanılan telefon nosu  (0 326) 512 75 42 yine Hülya Nehir’ in büro telefonu olarak görülmektedir.

Öncelikle mesleği gereği, yasal olarak, bir işyerinin, hem muhasebe bürosu hem de binlerce TL bağış alan! Çok çalışkan! Vakıf olarak kullanılmasının suç olduğunu bilmesi gerektiğini düşündüğüm Hülya Nehir’in, bürosunu bu vakfa katkı! Sağlamak adına bilabedel! Tahsis ettiğini düşünebilir miyiz?

Vakfın yönetim kurulu olarak yerel basında açıklanan isimlerin birkaçı ile yaptığım görüşme sonucunu açıklamak isterim.

  1. Nadir Aslan: Vakfın kuruluş aşamasında başkan Yrd. olarak görev almasından kısa bir süre sonra bilgisi dışında başkan yardımcılığı görevinden diskalifiye edilip yerine meşhur amca Sabahattin Rencüzoğulları’nın atandığını, vakfın fiili olarak başkan yardımcısının meşhur amca olmasından sonra vakıf ile ilgili hiçbir alakasının fiili olarak kalmadığını belirtti. Yapılan faaliyetlerin ne zaman, nerede, nasıl karar alarak yapıldığı ile ilgili kendisine bilgi verilmediğini, bilgisi dışında yapılan işlemlerin sorumluluğunu almayacağını ve bizimle aynı kaygılar içinde olduğunu söylemiştir. Kendisine bu samimi yaklaşımından dolayı teşekkür ederim.

Muhtar Semih Bal: Vakfın Yönetim Kurulunda olup olmadığını bilmediğini ancak vakfa üye olduğunu, işinden dolayı da toplantılara katılmadığını, vakfın bildiği kadarıyla ziyarete kap kaçak aldığını, birkaç öğrenciye burs niyetine yolluk verildiğini bildiğini, ancak alınan kararların çoğuna vakıf olmadığını, söz konusu vakfa ne miktarda bağış yapıldığını bilmediğini belirtti. Bilgim dışında eğer ki herhangi bir işlem yapılmışsa da ne olumlu ne olumsuz kesinlikle sorumluluğunu üstlenmeyeceğim Ayrıca Samandağ Hizmet Vakfı’nın faaliyet merkezinin de (ben ona nette olan adres bilgilerini gönderdikten sonra) Hülya Nehir’in bürosu olduğunu bilmediğini ve aslında olmaması gerektiğini beyan etmiştir. Kendisine teşekkür ederim.

Dt.Adnan Girişken: Saygıdeğer abim Muzaffer Girişken’in vasıtası ile yine vakfın kuruluş aşamasında ”Sayman” olarak görev aldığını ancak daha sonra yine kendisine bilgi verilmeden keyfi olarak görevden alındığını ve pasifize edildiğini beyan etmiştir. Fiili olarak söz konusu vakıf ile ilgili olarak alakasının kalmadığını kesinlikle bu vakfa kefil olmadığını beyan etmiştir. Kendisine de teşekkür ederiz.

Dr. Fidayet Duman: Yorum yok. Ben faal değilim. Kendimden sorumluyum.

Sayın Nehir ‘in yerel yönetim gücünü kullanarak resmi olarak görünüp de fiili olarak vakıf ile ilgili bir sorumluluk taşımayan şahsiyetleri bir araya getirip onların iyi niyetinden faydalanıp yapılan yolsuzluk ve haksızlıklara bir kılıf uydurup yanlış algı oluşturma amacında olduğunu gayet net açıklamaktadır.

Sonuç olarak; Toplumun beklentisi bu iyi niyetli insanların arkasından saklanıp da, teşekkür etmekten ziyade, şaibe altında kalmamak adına;

Bağış yapan vatandaşlarımızın isimleri ve ne kadar bağış yaptıkları?

Bağış yaptıkları dönemde Belediye’de işlerinin olup olmadığı?

Bağış miktarı ile kesilen makbuz miktarlarının eşit olup olmadığı?

Bağış makbuzlarında bağış yapan şahsiyetlerin isimlerinin yazılıp yazılmadığı?

Yapılan bağışın nerde yapıldığı? Hülya Nehir’ in bürosunda mı? Yoksa özel olarak bu konuda görevlendirilen belediye personelinin bulunduğu merkez olan belediyede mi?

Vakıf ile belediye arasında nasıl bir bağ olduğu?

Kuruluşundan şu ana kadar yapılan bağış miktarının ne kadar olduğu?

Yapılan harcamaların ne kadar ve nasıl yapıldığı?

Şu anda vakıf binası olarak inşa edilen parselin, hangi meclis kararı ile (meclis kararında parsel no yok, sehven olmasın)ihaleye çıkarıldığı ve hangi sürede satıldığı?

İhaleye kimin girdiği ve vakfa nasıl ve ne adına devrettiği? açıklama bekliyoruz” dedi.

 

 Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

 

 

Share
2021 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?