logo

reklam

“AÇIKLAMA SAMİMİYETTEN UZAK VE ART NİYET TAŞIYOR”

 

İlçemizde günlük olarak yayınlanmakta olan CEMRE ve SAMANDAĞ adlı yerel gazetelerin 21.02.2018 tarihinde “ARAPÇA ETKİNLİĞİ YASAKLANDI” başlığı adı altında yapılan haber ile ilgili olarak samandağ Kaymakamlığı’ndan açıklama geldi. Kaymakamlık, Samandağ halkını doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama gereğinin hasıl olduğunu bildirdi. Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’in imzasını taşıyan açıklamada, ‘konu Anadil ve Arapça olunca İlçemizin kültürüne ve diline gösterdiğimiz saygı, halkına verdiğimiz değerden dolayı Hatay Valiliği OHAL Bürosuna sorulmadan Kaymakamlığımız tarafından etkinliklere izin verilmektedir’ vurgusu yapıldı.

Bu açıklama hoşgörü, barış ve kardeşliği zedeleme amacı gütmekte…

Yapılan açıklamada; “Yerel gazetelerde açıklamada bulunan Yusuf KİMYON isimli şahıs 02/02/2018 tarihinde Kaymakamlığımıza kültür – sanat etkinliği düzenleme talebi ile başvuruda bulunmuştur. Etkinliğin içeriği başvuruda yer almadığından kendisinden OHAL’e bildirilmek üzere etkinliğin ayrıntısı, konusu, afiş veya basılı bir broşür olup olmadığı 2 (iki) defa sorulmuş, ancak adı geçen etkinliğin içeriği hakkında 14/02/2018 tarihine kadar Kaymakamlığımıza belge ibraz etmediği gibi, etkinliğin 21 Şubat Dünya Anadil Günü ile ilgili olduğu hususunda da hiçbir bilgi sunmamıştır.

Diğer taraftan “Dünya Anadil Etkinliği” düzenleme talebinde bulunan Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) tarafından yapılan etkinliğin düzenlenmesi Kaymakamlığımız tarafından uygun görülmüştür. İlçemizde düzenlenecek etkinliklerde konu Anadil ve Arapça olunca İlçemizin kültürüne ve diline gösterdiğimiz saygı, halkına verdiğimiz değerden dolayı Hatay Valiliği OHAL Bürosuna sorulmadan Kaymakamlığımız tarafından etkinliklere izin verilmektedir. Dolayısıyla adı geçen şahsın iddialarının doğruyu yansıtmadığı Anadil Etkinliği düzenleme talebinde bulunan ÖVDER’e verilen izinle açıkça anlaşılmaktadır.

Kaymakamlığımız tarafından şimdiye kadar hiç kimsenin dilini ve kültürünü özgürce yaşaması engellenmemekle birlikte, her zaman hoşgörü kültürü ile Samandağ halkının yanında yer alınmıştır. Samandağ halkının ana dillerini gerektiği gibi yaşamaları amacıyla halkla Arapça konuşulmaya çalışılmakta, Arapça anonsların yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca ilçe halkının yaşatmakta olduğu tüm kültür ve değerler Kaymakamlığımızca mümkün olduğunca birlik ve beraberlik çerçevesinde paylaşılmaya çalışılmaktadır.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu hassas süreçte,  adı geçen şahıs tarafından Kaymakamlığımıza eksik bilgi verilmesi ve eksikliğin giderilmesi hususu kendisi ile görüşülmesine rağmen söz konusu etkinliğe izin verilmemesinin ardından yapılan açıklamaların samimiyetten uzak ve art niyet taşıdığı, bugüne kadar ilçemizde yürütülmekte olan hoşgörü, barış ve kardeşliği zedeleme amacı gütmekte olduğu değerlendirilmektedir” dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto:Haber Merkezi

Share
426 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?