logo

reklam

AÇIKLAMA 11.00’DA

Çocuk İhmalini ve İstismarını Önlemek Elimizde! Sessiz Kalma, Suça Ortak Olma!

Çocuğa Yönelik İstismar Bugün Abdullah Cömert Alanında Konuşulacak…

Çocuk istismarı ve ihmali; ana, baba ya da bakıcı gibi bir erişkin tarafından çocuğa yöneltilen, toplumsal kurallar ve profesyonel kişilerce uygunsuz ya da hasar verici olarak nitelendirilen, çocuğun gelişimini engelleyen ya da kısıtlayan eylem ve eylemsizliklerin tümüdür. Bu eylem ya da eylemsizliklerin sonucu olarak çocuğun fiziksel, ruhsal, cinsel ya da sosyal açıdan zarar görmesi, sağlık ve güvenliğinin tehlikeye girmesi söz konusudur.

Çocuk istismarı; fiziksel, cinsel ya da duygusal istismar olarak, çocuk ihmali ise fiziksel ya da duygusal ihmal olarak ayrılmaktadır. İstismar ve ihmalin bu farklı şekilleri yalnız aileleri değil, toplumu, sosyal kuruluşları, yasal sistemleri, eğitim sistemini ve iş alanlarını da etkileyen toplumsal bir sorundur.

Çocuğa yönelik ihmal,  çocuklara yapılan kötü muamelenin en yaygın şeklidir. İhmal, çocuk istismarı kadar görünür bir yara ve iz bırakmadığı için istismar kadar dikkat çekmez, fark edilmez ve çoğunlukla da ihbar edilmez. Ancak ihmal de, çocukta istismar kadar uzun ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bugün CHP Kadın Kolları Başkanlığı Yöneticileri, ilçemizde Abdullah Cömert Alanında konuya dikkat çekmek üzere açıklama yapacaklarını duyurarak, konuya her anne, baba yanı sıra gençlerin duyarlılık göstererek açıklamaya katılmaları için çağrıda bulundu. CHP İlçe Kadın Kolları Yöneticileri, bugün saat 11.00’da Abdullah Cömert Alanında olacaklarını duyurdu.

Haber: Ümit Sağaltıcı

 

Share
303 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?