AÇ KALMAK ÖLDÜRMEZ YAŞATIR | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

AÇ KALMAK ÖLDÜRMEZ YAŞATIR

Bu haber 19 Ağustos 2019 - 10:15 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

Adam gibi beslenmenin unsurlarından biri akşam erken saatte yemek yemek ve daha sonra 14 saat aç kalmaktır.

Bu sayede sadece kalp krizleri değil kanserlerden alerjilere, obeziteden diyabete, depresyondan sedefe kadar tüm kronik hastalıkların riski azalır.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma, akşam saat 7’den sonra yemek yemenin kalp krizi riskini büyük ölçüde artırdığını ortaya koydu.

Sonuçlarının İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) yıllık toplantısında açıklanan araştırmaya göre, geç saatlerde yemek yemek yüksek tansiyon sorunlarına neden olup kalp krizi riskini artırıyor.

Yaşları 18 ila 65 arasında değişen 700 kişinin yeme alışkanlıklarının incelendiği araştırmada, katılımcıların gün İçerisindeki tuz tüketimi, neler yedikleri, kahvaltı alışkanlıkları ve hangi saatlerde yemek yedikleri gözlemlendi.

Ortaya çıkan sonuçlara göre ise kalp krizini en çok tetikleyenin geç saatlerde yemek olduğu belirlendi.

Geç saatlerde yemenin başta ‘adrenalin’ olmak üzere stres hormonlarının salgılanmasına neden olduğunu belirten araştırma ekibinin başındaki Doçent Doktor Ebru Özpelit, “Bu hormon salgılandığında vücudun günlük ritmine de zarar vermiş oluyor. Geç saatlerde yemek yediğimizde vücudumuz alarmda oluyor. Aslında o saatlerde vücudun dinlenmeye ve uykuya ihtiyacı  var” ifadelerini kullandı. Kahvaltının ve akşam yemeğinin önemine de dikkati çeken Doktor Özpelit, “Kahvaltı çok önemli. Vücudun güçlü bir kahvaltıya ihtiyacı var. Akşam yemekleri ise saat 7’den sonra yenmemeli” diye konuştu. Unutmayalım, yemek için yaşamamalı, sağlıklı yaşamak için yemeli.

Kaynak: www.habertürk.com

Hazırlayan: Sami Aslan

afdah.info

voir films