ABD’NİN 2. VİETNAM’I: SURİYE! « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

ABD’NİN 2. VİETNAM’I: SURİYE!

Bu haber 07 Eylül 2016 - 17:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İkinci Çinhindi Savaşı diye adlandırılan Vietnam Savaşı, Kuzey Vietnam, Çin Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği’nin teşkil ettiği Doğu Bloğu ülkeleri ile Amerikan emperyalizmi ve Amerikan emperyalizminin destekçisi olan anti-komünist Güney Vietnam arasında yaşanan ve üç milyon insanın ölmesine neden olan bir savaştı. Bu savaş, SSCB ile Amerikan emperyalizmi arasında gelişen ve derinleşen soğuk savaşın sonrasında yaşanan ikinci sıcak çatışma olmuştur; birincisi ise Kuzey Kore savaşıydı.

Amerikan emperyalizmi 1963 yılından 1973 yılına kadar süren bu savaşta tam altmış bin askerini kaybetti.

Vietnam halkı, günümüzde Suriye’de olduğu gibi geliştirdiği sokak savaşı taktiği, tünel taktiği vb. taktiklerle Amerikan emperyalizmini yenmeyi başarmıştı.

Hollywood’ta kurulan manipülasyon atölyelerinde kurgulanan galibiyet, savaşta düşmanı alt etme, diktatörleri devirme, esirlerin bir asker tarafından kurtarılma senaryolarına bakmayın siz. (Emperyalizmin beslediği paramiliter çeteler Hollywood’taki sahnelerin aynısı Katar’da kurmuş, Suriye askerleri çocukları ve sivilleri katlediyor algısı yaratmaya çalışmışlardı.)

Bu senaryoların istisnasız hepsinde emperyalizmi pohpohlama, emperyalizmi demokrasi hamisi, ezilen proleter sınıfı zulümden kurtaran kahraman gibi gösteriyorlar.

Oysa ki işin hakikatine baktığımızda, emperyalizmin çıkarları için sosyalist ülkelere, halkın refah ve gelir düzeyi yüksek olan ülkelere bile saldırdığını görürüz.

Vietnam’da üç milyon insanın, El-Kaide kurgusu ile Afganistan’ı işgal edip orada onbinlerce insanın, kimyasal silah bahanesiyle Irak’ı işgal edip yine üç milyona yakın insanın katledilmesi, Amerikan emperyalizminin Hollywood filmlerinde gösterildiği gibi kahraman, demokrasi havarisi olmadığını ispatlamaya yeterli olan emareler.

Amerikan emperyalizmi kırk yıl önce Vietnam’da yaşadığı hezimeti şimdi Suriye’de tekrar yaşıyor. Vietnam savaşından bu yana yaşadığı çok sayıdaki mali krizi işbirlikçileri sayesinde atlatan Amerikan emperyalizmi, bu sefer Suriye sahasında ikinci Vietnam’ını yaşıyor.

Küresel emperyalizme karşı kurulan Rusya, Çin, Irak, İran, Suriye, Hindistan, Venezuela gibi ülkelerden oluşan blok, Suriye sahasında Hollywood sahnelerini kurgulayabileceğini düşünen Amerikan emperyalizmine bu coğrafyada artık istediği gibi at koşturmamayacığı mesajını sahaya yansıttığı pratikleri ile çoktan kabul ettirdi.

Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçilerinin derinleşen mali krizleri, Suriye’de besledikleri paramiliter çetelere milyarlarca dolar ve silah akıtıp Suriye liderini deviremedikleri, Suriye’yi işgal edemedikleri için daha da derinleşti. Kriz derinleştikçe de emperyalizm sahada farklı alternatifler geliştirmeye çabaladı. Bu alternatiflerden biri Kürt güçlerini kullanmak; emperyalizm Kürt güçlerini kullanarak hem askeri hemde mali kayıplarını en aza indirgemeye çalışıyor.

Diğer taraftan emperyalizme karşı gelişen bloğun hamlelerine politik çerçeveden baktığımızda evet Rusya, Çin, Irak, İran, Suriye, Hindistan, Venezuela gibi ülkelerin Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçilerini siyasal ve silahlı anlamda Suriye sahasına gömdüğünü görürüz; ama refleksif olarak Suriye halkının, ordusunun bir direnişi olmasaydı, liderlerine olan destekleri başından beri olmasaydı politik anlamda sahaya inen, daha sonra da silahlı katkı sunan direniş bloğunun sahaya inmesi sözkonusu bile olmazdı.

Amerikan emperyalizmine Vietnam’dan sonra ikinci Vietnam yenilgisini yaşatan, emperyalizmin derinleşen krizinden dolayı emperyalizmi infilak ettirecek olan da yine Suriye halkının kendisidir.

Dolayısıyla bu noktada hakkı teslim edilmesi gereken en önemli güç, bütün dinamikleri ile varlığını sahaya yansıtan Suriye halkının kendisidir.

 

 

Avatar
Evgin Dağdeneme15@hotmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket