ABD EMPERYALİZMİ'NİN SAVAŞ FATURALARI | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

ABD EMPERYALİZMİ’NİN SAVAŞ FATURALARI

Bu haber 16 Ocak 2019 - 8:56 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Savaş Politikasının ABD’ye Faturası 6 Trilyon Dolar…

Bir an durup bu Rakamın Türkiye gibi Kaç Ülkenin Milli Gelirinin Toplamından çok daha Fazla Olduğunu ve ne denli Korkunç Sonuçlar için HARCANDIĞINI kafanızda CANLANDIRMAYI deneyin…

Habere göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 11 Eylül saldırılarından bu yana “Teröre Karşı Savaş” kapsamında 1,5 Trilyon Dolar harcadığını iddia etse de George W. Bush’un başlattığı teröre karşı savaş politikasının Amerikan hükümetine 2019 itibariyle neredeyse 6 Trilyon Dolara Mal Olacağı belirtiliyor… Pentagon İle Dışişleri’nin 18 Yıllık Savaş Fonu 2 Trilyon Doları Geçiyor… Resmi Rapor’lardan bilgiler aktaran haberin tamamı şöyle:

Pentagon, Mart ayında yayımladığı “Savaşın Maliyeti” başlıklı Raporunda 11 Eylül 2001 ile 31 Mart 2018 tarihleri arasında Ortadoğu’da yürütülen operasyonlarda yaklaşık 1 trilyon 500 milyar 800 milyon dolar harcadıklarını iddia etmişti.

Federal hükümetin topyekûn terörle mücadele için harcadığı ve operasyonların dışında kalan maliyetlerini de içeren raporda, ABD’nin tüm savaş bölgelerinden bugün çekilse dahi 2023 yılında kadar 808 milyar dolar daha harcayacağı ve teröre karşı savaş politikasının maliyetinin 6,7 trilyon dolara çıkacağı öngörülüyordu.

Buna göre, ABD 2003’ten bu yana Irak’taki operasyonlar için 822 milyar dolar, 2001’den beri Afganistan’daki operasyonlar için 975 milyar dolar, aynı süre içerisinde Pakistan’daki operasyonlar için 10 milyar dolar, 2014’ten bu yana Suriye’deki  operasyonlar için 54 milyar dolar ve diğer bölgelerdeki muhtemel operasyon fonları için ise 137 milyar dolar ayırdı.. Bunun yanı sıra ABD’nin Kanada ile 2001’de terörle mücadele kapsamında başlattığı Asil Kartal Operasyonu adlı iç güvenlik tedbirleri için ise 23 milyar dolar ayırdığı kaydedildi.

Ayrıca, bu yıllar arasında savaşlardan kaynaklı olarak Pentagon bütçelerinde yapılan artışların 918 milyar doları bulduğu tespit edilirken, 11 Eylül sonrası savaşlarda malul olan askerlerin tıbbi masrafları ve sosyal güvence bedelleri için ise 353 milyar dolar bütçe ayrıldığı kaydedildi.

Savaşlar için harcanan miktarlar nedeniyle Amerikan hükümetinin borçlanma faizinin 716 milyar dolara ulaşacağı belirtilen raporda, gelecek yıllarda da savaş malulleri için 1 trilyon dolara varan bir harcamanın söz konusu olacağı öngörülüyor.

Bütün bu faturaların bedelini az gelişmiş yarı sömürge ülkelerin emekçi halklarına ödetiyor.

Hazırlayan: Sami ASLAN

 

afdah.info

voir films