logo

reklam
23 Ocak 2019

ABD EMPERYALİZMİNİN KATLİAMLARI


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

ABD, büyük zulümlerle kendisini var etti. Daha kuruluş aşamasında milyonlarca Kızılderiliyi aileleriyle birlikte katletti. İlk aşamada “size huzur, barış ve medeniyet getireceğiz” vaadiyle işe koyulan ABD, sürgüne gönderdiği milyonlarca Kızılderiliye dağıttığı battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırdı. Afrika’dan getirdiği siyahileri köle olarak en ağır işlerde çalıştırıp,yüzbinlerce siyahi köleyi yok etti.

Takvimler 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde ise ABD’nin demokrat başkanı Truman’ın emriyle Hiroşima’ya atom bombası atıldı. Bomba sabah saat 08:15’te Hiroşima semalarından bırakıldı. Zira bu saatte öğrenciler okula, çalışanlar işlerine gitmek için sokaklarda olacağından, ölü sayısı da artacaktı.  Aynı bombadan, üç gün sonra Nagasaki’ye atıldı ve böylece ABD bir hafta içinde yüzbinlerce sivil insanı öldürdü, milyonlarcasını yaraladı ve sakat bıraktı.

Aynı yıl Almanya’da ise savaştan kaçan çoğu kadın ve çocuğun sığındığı Dresden kentini iki gün boyunca havadan bombalayan ABD, yaklaşık 100 bin çocuk ve kadını katletti.

ABD 1950-53 yılları arasında 3 milyon Koreliyi, 1950’de Guatemala’da 200 bin kişiyi, 1953 yılı İran’ında gerçekleştirdiği darbeyle on binlerce İranlıyı, 1950-59 arası 60 bin Kübalıyı, 1960 yılında Kongo’daki katliamda 2 milyon Kongoluyu, 1965-66’da Endonezya’da yarım milyondan fazla Endonezyalıyı, 1970-75 arası Kamboçya ve Laos’ta 1 milyon sivili, 1962-1975 Vietnam savaşında 5 milyon Vietnamlıyı, 1973’te Şili’de gerçekleştirdiği darbede 5 bin Şililiyi, 1974-1983 arasında 30 bin Arjantinliyi, 1977’de El Salvador’da 70 bin Salvadorluyu, 1981-1990 arasında Nikaragua iç savaşında 50 bin Nikaragualıyı, 1983 Lübnan katliamında 15 bin Lübnanlıyı, 1989 Panama işgalinde 3 bin Panamalı sivili, 1991 Irak işgali sırasında bir ay içerisinde 85 bin ton bomba atarak, 113 bin sivil Iraklıyı, 2001 Afganistan işgalinde yaklaşık 150 bin sivil Afganlıyı, 2003 Irak işgali sırasında ise yüzbinlerce Iraklıyı öldürdü veya öldürttü.

Bu katliamların hepsinin kullanışlı bir gerekçesi vardı: “Huzur, barış ve demokrasi götürmek”. İşgaller için ise uydurulmuş bir sürü bahane bulmak işten bile değildi. CIA bunun için çalışıyordu. 2003 Irak işgali öncesinde Irak’ta nükleer silah tesislerinin var olduğu ileri sürülmüş ve bu argüman işgalin temel gerekçesini oluşturmuştu. Savaş sonrası bunun yalan olduğu açığa çıktı.Bu gerçeği bizzat eski İngiltere başbakanı Tony Blair açıkladı.

Yeşil kuşak oluşturmak ve Sovyetlere karşı savaşmak için, bugünkü IŞİD’in içinden doğduğu El Kaide’yi kurmak adına, yaklaşık 3 milyar dolar harcayan ABD, İslami terörü dünyanın başına musallat eden devlettir.Suriye iç savaşında ölen ve öldürülen yüzbinlerce masum insanın vebali, Batı emperyalizmi ile ABD emperyalizminin boynundadır.

Katliamlar ve sömürü ABD emperyalizminin vazgeçilmezidir. ABD için  insan hakları, vicdan, merhamet, yardım, demokrasi, adalet yoktur. Onun için sadece kendi çıkarları vardır. Zira o kapitalist-emperyalist piramidin tepesinde oturur.Emekçi halkların düşmanı ve başbelasıdır.Dünyanın neresinde insanlık adına bir filiz yeşerse, onu yok etmekle mükelleftir.Gün gelecek insanlık, bu vahşetin hesabını soracaktır.

Sami ASLAN

 

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PROBİYOTİKLER VE SAĞLIKLI YAŞAM

  30 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  “Probiyotikler “ son dönemde sağlık alanında en çok konuşulan ve tartışılan bir konu olmuştur.” Probiyotik” ne anlama gelmektedir? Aşırı kazanç ve aşırı tüketime dayanan kapitalist üretim düzeninin dayattığı “hazır gıdalarla beslendiğimiz günümüzde, bağırsaklarımızdaki probiyotikler (dost bakteriler) azalarak hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyle birlikte sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmamızı sağlayan dost bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücuda mutla...
 • ABD EMPERYALİZMİNİN KATLİAMLARI

  23 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  ABD, büyük zulümlerle kendisini var etti. Daha kuruluş aşamasında milyonlarca Kızılderiliyi aileleriyle birlikte katletti. İlk aşamada “size huzur, barış ve medeniyet getireceğiz” vaadiyle işe koyulan ABD, sürgüne gönderdiği milyonlarca Kızılderiliye dağıttığı battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırdı. Afrika’dan getirdiği siyahileri köle olarak en ağır işlerde çalıştırıp,yüzbinlerce siyahi köleyi yok etti. Takvimler 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde ise ABD’nin demokrat başkanı Truman’ın emriyle Hiroşima’ya atom bombası atıldı. Bomba sabah sa...
 • ABD EMPERYALİZMİ’NİN SAVAŞ FATURALARI

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Savaş Politikasının ABD'ye Faturası 6 Trilyon Dolar… Bir an durup bu Rakamın Türkiye gibi Kaç Ülkenin Milli Gelirinin Toplamından çok daha Fazla Olduğunu ve ne denli Korkunç Sonuçlar için HARCANDIĞINI kafanızda CANLANDIRMAYI deneyin… Habere göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 11 Eylül saldırılarından bu yana "Teröre Karşı Savaş" kapsamında 1,5 Trilyon Dolar harcadığını iddia etse de George W. Bush'un başlattığı teröre karşı savaş politikasının Amerikan hükümetine 2019 itibariyle neredeyse 6 Trilyon Dolara Mal Olacağı belirtiliyor… P...
 • KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT

  11 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  "Modern çağda İşçi Sınıfının benimsediği akım Sosyalizm’dir. İşveren Sınıfı Antika egemen sınıflar gibi, halkın benimsediği akımı, yani Sosyalizmi ele geçirmenin yollarını aradı ve buldu. İslam Tarihinde Tefeci-Bezirgânlar nasıl Hazreti Muhammed’in fakir fukara ile ve kölelerle kurmuş olduğu Müslümanlığı savunuyormuş gibi görünerek baltaladılarsa, tıpkı öyle, Modern Tarihin sömürücü İşveren Sınıfı ile Büyük Toprak ve Mülk Sahipleri Sınıfı, fakir fukaranın dört elle sarıldığı son umudu Sosyalizmi savunuyormuş gibi görünerek baltalamanın yoll...