ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Ocak 2019

ABD EMPERYALİZMİNİN KATLİAMLARI


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

ABD, büyük zulümlerle kendisini var etti. Daha kuruluş aşamasında milyonlarca Kızılderiliyi aileleriyle birlikte katletti. İlk aşamada “size huzur, barış ve medeniyet getireceğiz” vaadiyle işe koyulan ABD, sürgüne gönderdiği milyonlarca Kızılderiliye dağıttığı battaniyelere çiçek mikrobu bulaştırdı. Afrika’dan getirdiği siyahileri köle olarak en ağır işlerde çalıştırıp,yüzbinlerce siyahi köleyi yok etti.

Takvimler 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde ise ABD’nin demokrat başkanı Truman’ın emriyle Hiroşima’ya atom bombası atıldı. Bomba sabah saat 08:15’te Hiroşima semalarından bırakıldı. Zira bu saatte öğrenciler okula, çalışanlar işlerine gitmek için sokaklarda olacağından, ölü sayısı da artacaktı.  Aynı bombadan, üç gün sonra Nagasaki’ye atıldı ve böylece ABD bir hafta içinde yüzbinlerce sivil insanı öldürdü, milyonlarcasını yaraladı ve sakat bıraktı.

Aynı yıl Almanya’da ise savaştan kaçan çoğu kadın ve çocuğun sığındığı Dresden kentini iki gün boyunca havadan bombalayan ABD, yaklaşık 100 bin çocuk ve kadını katletti.

ABD 1950-53 yılları arasında 3 milyon Koreliyi, 1950’de Guatemala’da 200 bin kişiyi, 1953 yılı İran’ında gerçekleştirdiği darbeyle on binlerce İranlıyı, 1950-59 arası 60 bin Kübalıyı, 1960 yılında Kongo’daki katliamda 2 milyon Kongoluyu, 1965-66’da Endonezya’da yarım milyondan fazla Endonezyalıyı, 1970-75 arası Kamboçya ve Laos’ta 1 milyon sivili, 1962-1975 Vietnam savaşında 5 milyon Vietnamlıyı, 1973’te Şili’de gerçekleştirdiği darbede 5 bin Şililiyi, 1974-1983 arasında 30 bin Arjantinliyi, 1977’de El Salvador’da 70 bin Salvadorluyu, 1981-1990 arasında Nikaragua iç savaşında 50 bin Nikaragualıyı, 1983 Lübnan katliamında 15 bin Lübnanlıyı, 1989 Panama işgalinde 3 bin Panamalı sivili, 1991 Irak işgali sırasında bir ay içerisinde 85 bin ton bomba atarak, 113 bin sivil Iraklıyı, 2001 Afganistan işgalinde yaklaşık 150 bin sivil Afganlıyı, 2003 Irak işgali sırasında ise yüzbinlerce Iraklıyı öldürdü veya öldürttü.

Bu katliamların hepsinin kullanışlı bir gerekçesi vardı: “Huzur, barış ve demokrasi götürmek”. İşgaller için ise uydurulmuş bir sürü bahane bulmak işten bile değildi. CIA bunun için çalışıyordu. 2003 Irak işgali öncesinde Irak’ta nükleer silah tesislerinin var olduğu ileri sürülmüş ve bu argüman işgalin temel gerekçesini oluşturmuştu. Savaş sonrası bunun yalan olduğu açığa çıktı.Bu gerçeği bizzat eski İngiltere başbakanı Tony Blair açıkladı.

Yeşil kuşak oluşturmak ve Sovyetlere karşı savaşmak için, bugünkü IŞİD’in içinden doğduğu El Kaide’yi kurmak adına, yaklaşık 3 milyar dolar harcayan ABD, İslami terörü dünyanın başına musallat eden devlettir.Suriye iç savaşında ölen ve öldürülen yüzbinlerce masum insanın vebali, Batı emperyalizmi ile ABD emperyalizminin boynundadır.

Katliamlar ve sömürü ABD emperyalizminin vazgeçilmezidir. ABD için  insan hakları, vicdan, merhamet, yardım, demokrasi, adalet yoktur. Onun için sadece kendi çıkarları vardır. Zira o kapitalist-emperyalist piramidin tepesinde oturur.Emekçi halkların düşmanı ve başbelasıdır.Dünyanın neresinde insanlık adına bir filiz yeşerse, onu yok etmekle mükelleftir.Gün gelecek insanlık, bu vahşetin hesabını soracaktır.

Sami ASLAN

 

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖYKÜ

  20 Mayıs 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Ebe hanım ikinci kez köyde çalışan memurları ( kooperatif görevlisini, sağlık memurunu, köy okulunda görevli öğretmenleri ) akşam yemeğine davet ediyordu. Evde hummalı bir çalışma vardı. Ev sahibesi, eşi ve yanında misafir konuğu olarak kalan Meral hanım hazırlık telaşı içindelerdi. Kimileri yemek hazırlığı yapıldığı mutfakta, kimi ev düzenini yeniden gözden geçirmeye çalışmaktaydı. Evin beyi bir masanın başında misafirleri bekliyordu. Sık sık kolundaki saate bakıp duruyordu… Saat, yavaş çalışıyor, sanki zaman geçmek bilmiyordu. Durmuş...
 • MAKALE YAZMAK YADA YAZABİLMEK VE ALİ BEYAZ

  20 Mayıs 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Makale yazmak zor ve meşakkatli bir iştir. Yoğun araştırma ve bilgi gerektirir. Hele hele,eleştirmen olmak, çok daha güç ve sıkıntılıdır.Eleştirmen,konuları derinlemesine bilmek ve çözüm üretmek zorundadır.Kısacası belli bir ülkü yada ideal için eleştirmelidir. Günümüzde, özellikle siyasi konularda makale yazacaksak, çağımızı, başdüşman ve baş çelişmeyi, tali çelişmeleri, halkın arasındaki çelişmeleri bilmeliyiz. Örneğin çağımızın emperyalizm çağı olduğunu tespit edemezsek, yapacağımız tahlil ve yazılarımızın kıymeti harbiyesi kalmaz. Ç...
 • ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA !!!

  29 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Üst Haberler, Yerel

  Ali Doğru Nereden başlasam yazmaya bilemedim. Bu ilk değil, sonda olmayacak sanırım. Kelimeler yetersiz, sözcükler anlamsız kalıyor. Nasıl bir dilde anlatılır ki bu çirkeflik. 5 yaşındaki bir çocuğa nasıl el uzanır ? Nasıl kötü gözle bakılır ? Hangi pis şehvet canlanır ? Tanrı dediğimiz ilah buna nasıl izin verir ? Bu nasıl bir rezillik ? Kime kızmalı ? Bu şerefsizliklere, sesiz kalan Topluma mı ? Devlete mi ? Millet vekillerine mi ? Bunu saklayan havuz medyaya mı ? Yoksa görmezden gelen ...
 • SPOR SALONLARI VE SAĞLIKLI YAŞAM

  24 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Hazırlayan / Sami ASLAN Japonya, İsveç, İsviçre, Sardunya, Girit adası gibi yerlerde yaşayan dünyanın en uzun ve sağlıklı insanlarının salon sporlarıyla bir ilişkilerinin olmadığı ortaya çıktı. Ne halter kaldırıyorlar, ne yürüme bandında koşuyorlar, ne de spor salonlarına gidiyorlar. Onlar sporlarını farkında olmadan günlük, normal hayatları sırasında yapıyorlar. Bahçe ile uğraşıyorlar, hayvan bakıyorlar, her yere yürüyerek gidiyorlar ve evlerinde işlerini kolaylaştıran, hareketlerini azaltan hiçbir alet bulunmuyor. Sağlıklı yaşa...