A  N  A  L  İ  Z FİNLANDİYA’YA GİDECEĞİZ, BEDAVA SİMİT YİYECEĞİZ! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

A  N  A  L  İ  Z FİNLANDİYA’YA GİDECEĞİZ, BEDAVA SİMİT YİYECEĞİZ!

Bu haber 25 Temmuz 2017 - 9:48 'de eklendi ve 2.902 kez görüntülendi.

 

 

Uzm.İnş.Müh.Habip YAPAR

hbpypr@hotmail.com

“Beyaz Zambaklar Ülkesi” olarak ta bilinen Filandiya Cumhuriyeti’nde şehir merkezlerindeki , “Gizli Sahipli Simit Tezgahları” oldukça dikkat çekici ve şaşalı’dır.

“Gizli Sahipli Simit Tezgahları “nın üzerindeki güneş geçirmez bombeli cam fanusta;   simit, kek, poğaça gibi, unlu mamullerin yanı sıra, bir adet KUMBARA’da bulunur.

“Gizli Sahipli Simit Tezgahları”nın sahipleri sabahleyin erken saatlerde,  simit ve diğer unlu mamulleri, gösterişli Simit Tezgahlarına yerleştirip,  başka işlerini yapma üzere, simit tezgahının yanından ayrılırlar.

Sahipleri “Simit Tezgahları”nın yanında Kalmazlar.

Simit severler; Canları Çektikçe Simit Alır, aynı anda, haftada bir veya ayda bir Simit Tezgahındaki kumbaraya simitin parasını atarlar.

Yıllardır bu işi yapan Simit Tezgahlarının sahipleri, ayda bir yaptıkları hesapta,

Simit Ve Diğer Unlu Mamullerinin Parasının Tam ve Eksiksiz Olduğunu Görürler.

Fillandiya’da dikkat çeken, diğer bir özellik ise, bazı Belediye Otobüslerine   Arka Kapıdan Binilmesidir.

Belediye otobüsüne binen yolcular, Taşıma Ücretini Simit gayrettepe escort Tezgâhlarındaki Gibi, Aynı Anda,   Haftada Bir Veya Ayda Bir Simit Belediye Otobüsünün Arka Kapısının Yanında Bulunan Kumbaraya Atarlar.

Belediye Otobüsünün Şoförü yolcuların binerken para ödeyip ödemediğini bilmez.

Para Ödedi Mi? Diye de; Otobüse Binen Yolcunun Gözlerinin İçine Bakarak, Sanki  Potansiyel Hırsız Muamelesi Yapmaz.

Filandiya’da insanlara güven esastır.

Kuzey Avrupa’nın, Baltık Denizi Kıyısındaki, İskandinavya yarımadasında bulunan, doğusunda Rusya, Kuzeyinde Norveç, batısında İsveç’in yer aldığı, bazı bölgelerinde ise Yazın İki Ay Güneşin Batmadığı, yazın “Ahşap Evlerde”, kışın ise genelde “Saunalı  Kardan Yapılan  Evlerde” konaklandığı, Her Evin Çevresini Organik  Çilek Bahçelerinin Süslediği, yüzmek için genelde, içilebilecek kadar temiz, berrak orman içindeki, göllerin tercih edildiği,  eşi benzeri olmayan Mimarlık Sanatı harikası SibeliusAnıtı”nın yer aldığı;

Tango Meraklısı Mavi gözlü, Sarı Saçlı, ince belli, tatlı dilli, güler yüzlü, harikalar ötesi güzel, sadece yaşı değil, gönlü de genç hanımefendilerin muhteşem misafirperverliğini Filandiya’da her an hissedebilirsiniz.

Filandiyalı hanımefendilerin ve beyefendilerin gönlü o kadar zengin ki; Aldıkları Ayakkabıların Kutularını, yedi kilitli çelik kasada saklamayı akıllarına bile getirmezler.

İçi Para Dolu Kumbaraları Bile Simit Tezgahlarının Üzerine Bırakıp Giderler.

Sevgili Okuyucularım;

Altı milyon nüfuslu Filandiya’ yla ilgili bu anlattıklarımın;

Siz Sevgili Okuyucularımla Benim Aramda Bir Sır Olarak Kalmasını Özellikle Rica Ediyorum.

Bir bakarsınız deveyi, amuduyla götürmeye alışmış, Meşhur Ali Dibo çeteleri ile  hırsızlar ve  uğursuzlar, Filandiya’nın ormanlarını gerdan gibi süsleyen “Nehir” gibi berrak oldukları sanılan, aslında fosseptik suyu gibi ağızlarından salyalar akan, Yetim Hakkı Yiyen, Sarı Sendika gibi, Sarı Basın hayaliyle yaşayan, edepsiz hortumcular, Filandiya’da aslında fillerin değil, hoşgörülüğü, eğitimli, zeki, güzel ve  dürüst  insanların yaşadığını anlayıp, Bizim Hortumlarımız, Fillerin Hortumlarını Gölgede Bırakır Diyerek,  Filandiya’nın Başkenti Helsinki’nin Yolunu Tutarlarsa;

Korkarım ki, sadece Simit arabalarında ki;

Simit ve kumbaralar ile belediye otobüsündeki kumbara değil;

Simit Tezgahlarının ve Belediye Otobüslerinin Kendileri de Meçhule Karışabilir.

Aman Ha;

Hırsızlara, Uğursuzlara, Hortumculara Filandiya’dan Sakın Bahsetmeyin.

 

GÜNÜN  SÖZÜ

YA ADAM OLUP,  İNSANLIK İÇİN ÇALIŞACAKSIN;

YA ÖKSÜZ VE YETİM HAKKI YİYEN,  BİR “MEKRUH YARATIK” OLARAK ZİHİNLERE KAZINACAKSIN!

 

 

 

 

 

Uzm.İnş.Müh. Habip YAPARhbpypr@hotmail.com