ÜST REKLAM

logo

reklam

95. YILA ÇELENK

 

İlçemiz 75. Yıl Cumhuriyet Parkında dün saat 08.45 sularında 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile Çelenk Sunma töreni gerçekleşti. Program akışı sırasıyla Kaymakamlık Çelengi sunulması, Garnizon Komutanlığı Çelengi sunulması, Belediye Başkanlığı’nın Çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Göndere Bayrak Çekilmesiyle devam etti.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program İlçe Kaymakamı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı’nın bayram kutlama mesajlarıyla devam etti. 30 Ağustos Zafer Bayramının Türk ulusu için önemine vurgu yapan Garnizon Komutanlığı adına konuşma yapan Kıdemli Başçavuş Alparslan Keleş; “Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, değerli konuklar ve kıymetli silah arkadaşlarım.

Bugün Asil Türk Milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferinin 95’nci yıldönümüdür.

Bu Zafer; Ulu Önder Atatürk’ün Önderliğinde, Milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen,  Hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının Zaferidir.

Bu Zafer; Ülkemizi parçalamak ve Milletimizi esaret altına almak,  hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyunca sinsice hazırlanan planların o gün için sonuncusu olan sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk Milletinin ve Kahraman Türk ordusunun Bağımsızlığı ve Hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı, Türk Birlik ve Beraberliğinin, Kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya gösterildiği, Balkan harbinin hemen ardından gelen birinci dünya harbinde; uzun bir zaman Avrupa’nın ve Dünyanın en büyük devletleriyle savaşarak bitkin düşen bu Milletin; 3 yıl 3 ay ve 11 gün gibi uzun bir zaman katlandığı sıkıntıların ve döktüğü kanın bedeli olan, tarihte bir benzeri bulunmayan eşsiz bir zaferdir.

Değerli konuklar,

Türk Milletinin mukadderatını belirleyen 30 Ağustos Zaferi Türk Ulusu için tarihte bir dönüm noktasıdır. Bu muharebede Türk Ordusu “dört-beş ayda düşürülemez” denilen düşman mevzilerini altı günde düşürmüş, Afyon -İzmir arası 400 kilometrelik takip harekâtını da 10 günde gerçekleştirmiştir.

Yıldırım Harbi ile düşman ordusunun büyük bir kısmı kısa sürede yok edilmiş, istila amacı ile Anadolu topraklarına çıkanlar ağır bir yenilgiyle, bir daha dönmemek üzere geri gönderilmiştir.

Mazisi şan ve şerefle dolu bir Milletin çocukları olarak bu Zaferle ne kadar övünsek azdır çünkü her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât ile Türk Ordusunun, yüksek kudret ve Kahramanlığı tarihte bir daha kanıtlanmıştır.

Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu Zaferin 95 inci yıl döneminde, böyle bir milletin ve onun bağrından çıkan Türk ordusunun mensubu olmakla gurur duyuyoruz.

Büyük Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını ve Vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Kıdemli Başçavuş Alparslan Keleş’in konuşmasının ardından program Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 2 öğrencinin şiir okuması sonrasın İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’in makamda tebrik kabulünü gerçekleştirdi.

Çelenk koyma törenine, Daire amirleri,oda başkanları, gaziler, siyasi parti temsilcileri   ve halktan yoğun katılım sağlandı.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?