ÜST REKLAM

logo

reklam

HANGİ  “SAMANDAĞ?”

 

Güzel coğrafyamızda ne güzel insanlar yetişmiş.  Samandağ insanı mı arıyoruz? İşte Suphi Sürmeli. Bu coğrafyanın, bu tarihin ürünü.

Özgeçmişini anlatırken söylediği  ‘’Yaşadığım zorluklar başarılı olma gücümü arttırdı.’’ cümlesinin altının doldurduğunu hayat hikâyesinden anlıyoruz.

Yaşadıkları zorlukları da anlatıyor.

“Beş yaşında okula başladım. Hatay’ın Fransa egemenliğinde olduğu zamanda doğmuş. Hazırlık ve ilkokulu Fransızca okumuş. Hatay Türkiye’ye katılınca ilkokulu yeni eğitim sistemine göre tamamlamış.

Ortaokulu okumak için Antakya’ya gitmek zorunda kalmış. Zamanında Antakya – Samandağ yolu patikaymış. Ve hiç motorlu araç yokmuş.  Çocuk yaşında Antakya’da bir oda da kalmış. Ayda 3-4 defa Samandağ’ına yürüyerek gelip yiyecek ve giyecekleri m  sırtlayıp yürüyerek geri dönermiş.  Öğretmenleri sayesinde okumayı çok sevmiş. Yüksek başarıyla  hem ortaokulu hem liseyi bitirmiş.  Sonrasında ülkemizin güzide üniversitelerinde İstanbul Üniversitesi’nde yüksek öğrenime başlamış.

Başarıyla bitirmiş. Yüksek lisans için Amerika’ya gitmiş. Bir yıl içinde İngilizce öğrenmiş. Sınavlarına katılmış. Doktor olmuş, başhekimliğe yükselmiş. Ve üniversitede araştırma görevlisi olmuş.

Eğitim hayatındaki zorluklar böyle. Fransızca ile başlayan dil Türkçe ile devam etmiş İngilizce ile bitmiş.

Doğduğu yerde okul olmadığı için, annesi babasından ayrılıp okula  gitmiş.

Çocuk yaşında bir büyük gibi yaşamış. Belki bunun eksikliğini çok yaşamış. Çünkü çocuk için anne baba eksikliği ciddi bir imtihandır. Büyüdükçe herhalde anne babasının boşluğunu daha derin hissetmiş olmalı.  Okudu bir yerlere geldi ama; ne annesine ne de babasına doymadı.

Belki bu nedenle belli bir maddi güce kavuşunca ilçesinin eğitim ihtiyaçlarını karşıladı. Önce ortaokula ek bina sonra liseye ek kat.  Sonra Şaban Kahil Sürmeli okulu. Sadece ilçesine değil Çukurova Üniversitesi’ne de yardımlar yapmış.

Ancak kendisi için manevi değeri en yüksek olan eseri babasının adını taşıyan ‘’Şaban Kahil Sürmeli okulu’’ idi. Ailesinin  arazisi üzerine yaptırdığı bu okul ailesinin adını taşıyor.Samandağ’a her geldiğinde okulu ziyaret eden Suphi Sürmeli; Şaban Kahil Sürmeli okuluna bıraktığı bahçe ikiye bölünüp bir kısmına anaokulu yapılınca üzülüyor sanıyorum küsüyor da.

Duyduklarıma göre Suphi Bey okulun bahçesinin daraltılmasını hiç istememiş.  Buna rağmen o zamanlarda kimin ön ayak olduğu bilmediğimiz mahallede bir anaokulu olsun kampanyası başlatılmıştı galiba. Sonuçta işi kitabına uydurup anaokulu yapılyor.

Suphi Bey bu duruma engel olmadı. Daha  önce  Şaban Kahil Sürmeli okuluna sevinçle gidip öğrencileri ve  öğretmenleri ile ilgilenen Suphi bey  son yıllarında okulu ziyaret etmeyi bırakıyor.

Suphi Bey’i  hayırsever diye nitelemek  eksik kalır. Suphi Bey onun olanı karşılıksız vermiş insandır. Hayırsever iş adamlarımız gibi yaptıklarını vergiden düşmemiştir. Kamu arazisini kullanmamıştır. Bence yaptıkları işi vergiden düşüp kamu arazisini kullananlara başka bir niteleme bularak Türkçe’ye yeni bir kavram kazındırmalıyız.

Böylelikle Samandağ insanımızın özelikleri ortaya çıkıyor.

1- Zorlukları aşan,

2- Kıymet bilen,

3- Eğitime önem veren,

4- Onun olanı paylaşan,

5- Toplumunun ülkesinin gelişmesine katkısı olan,

6- Dünya ile uyumlu evrensel insani değerlere sahip,

7- Dar kalıpları yıkmış, tarihsel ve sosyal derinliği olan….

Biri, Samandağ insanı hakkında fikir bildirirken ‘’Samandağ coğrafyasının doğal insanın özelliklerinin bunlar ve ötesi’’  olduğunu unutmasın.

İnsanımız için çıta bu kadar yüksek iken ve daha önce ülkemizde ve dünyamızda bu özelliklerimiz ile tanınmışken şimdi ; minnina, sürki, ( çökelek) basal ( soğan)  işkifek heyye (nasılsın kardeşim) özeliklerimiz ön planda. Evlilik programlarını izlemekle kalmıyoruz onlara katılmaya da başladık.

Hangi Samandağ?

Suphi Bey gibi insanları yetiştiren Samandağ mı? Beriki Samandağ mı?

Hangi Samandağ?

İnsan ve insanlık mefhumu olan mı?  Yoksa cin olup adam çarpmaya çalışan, işi bilip işe gitmeyen Samandağ mı?

Hangi Samandağ?  Değer bilen mi? Değerleri kullanan mı?

 

Share
992 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?