800 KİŞİ  EŞ ZAMANDA  'ÇANAKKALE İÇİNDE VURDULAR BENİ' DEDİLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

800 KİŞİ  EŞ ZAMANDA  ‘ÇANAKKALE İÇİNDE VURDULAR BENİ’ DEDİLER

Bu haber 16 Mart 2018 - 8:29 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

 

 

18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk milletinin başka bir ulusa boyun eğmeyeceğini gösteren en önemli unsurdur. Üstüne türküler yazılan, şiirlerle anılan bu destan, 1915 yılından bu yana, verdiğimiz şehitlerin burukluğuyla birlikte anılmaktadır. Anadolu’nun her köşesinden gelen askerlerin mücadele ettiği 18 Mart Çanakkale Zaferi, her yıl şiirler ve kompozisyonlar ile anılmaktadır. İşte, vatanları için canlarını feda etme konusunda zerre kararsızlık duymayan atamalarımızı yad etmek için Jan Ve Suphi Beyluni Lisesi’de dün bir çekim gerçekleşti.

18 Mart Anma programlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan şiirler ve sözler, bu yıl da etkinliklerin vazgeçilmezleri olacak.

İlçemizin önemli eğitim kurumlarından biri olan Jan ve Suphi Beyluni Lisesi bu yıl 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programını gerçekleştirecek. 18 Mart Pazar sabahı 10.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne çelenk sunumu ile başlayacak program 19 Mart 2018 günü saat 10.00’da Kültür merkezinde slayt gösterisi, oratoryo, tiyatral gösteri ve müzik dinletisi ile taçlanacak. Dün okul bahçesinde okulun bütün öğrencileri yanı sıra öğretmenler ve Okul Müdürü Sıtkı Aksoy’un da katılım gösterdiği ‘Çanakkale İçinde vurdular beni’ türküsü seslendirildi.  Duygusal anların yaşandığı programda Okul Müdürü, Çanakkale Şehitleri nezdinde tüm şehitlere rahmet diledi. Bebeto Fotoğrafçılık sahibi Züheyir Beyazıt’ın slayt sunumunu hazırlayacağı görüntüler dün çiseleyen yağmur altında çekildi.

Emanetleri emanetimizdir…

Okul Müdürü Sıtkı Aksoy, “bu çekim okulumuz ve öğrencilerimiz için bir anı olacak. Şehitlerimizi anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü bu yıl pazar gününe denk geldiği için anma programı 19 Mart Pazartesi günü gerçekleşecek. Bu yıl oklumuz öğrencileri ile bir birinden değerli çalışmalar sahnelemeye çalışacağız. program çerçevesinde okulumuz öğretmenleri, öğrenciler ve biz idare olarak aziz şehitlerimizin hatıralarını yad etmek maksadıyla duygularımızı aktardık.

Başta Çanakkale Şehitleri olmak üzere vatanı için canını vermekten sakınmayan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Emanetleri emanetimizdir. Ruhları şad olsun”dedi.

Gelibolu’da büyük bir kahramanlıkla kazanılan zafer, sadece Türklerin değil bütün dünyanın hayatını değiştirdi.

İşte Çanakkale Zaferi hakkında bilmeniz gereken 7 gerçek;

Çanakkale Savaşları, Türkiye tarihinde önemli bir yere sahiptir. Yüzyılımızın en büyük, en kanlı savaşlarından biridir. İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u da alarak İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın kontrolünü ele geçirmek istemesi üzerine ilk hedef Çanakkale Boğazı olmuştur. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

1) Dünya Tarihini Değiştiren Bir Savunma: Çanakkale’de Türklerin kazandığı zafer, İngiliz ve Fransızların müttefikleri olan Rus Çarlığı’na yardım götürememisine neden olmuştur. Böylece Lenin önderliğindeki Bolşevikler devrim yapmış ve Rusya’daki monarşiyi yıkmışlardır. Kurulan Sovetler Birliği savaştan çıkmış ve 1991’e kadar süren bir soğuk savaşın da adımları atılmış oldu.

2) Milli Mücadeleye Yardım Etti: Zafer kazanılmış ama savaş kaybedilmişti. Başkent İstanbul’da İngiliz ve Fransız gemileri demirlemiş, Osmanlı topraklarını paylaşıyorlardı. Ama Çanakkale’de ünü her yere yayılan Mustafa Kemal, bu zaferdeki büyük payı sayesinde duyulmamış olsaydı, 1919 yılının 19 Mayıs’ında Samsun’a çıktığında sonradan Kurtuluş Savaşı’na dönüşecek milli mücadele için bu kadar insanı yanına çekemeyebilirdi.

3) Savaşın Düşman Yaratmayacağını Gösterdi: İngiltere sömürgesi olan Avustralya ve Yeni Zelanda, ANZAC(Australian and New Zealand Army Corps) adındaki birlikleriyle Çanakkale’ye gelmişler, belki de hiç görmedikleri İngiltere ve onun kralı için canlarını vermişlerdi. Savaşların milletlerin değil kişilerin işi olduğunu bilen Atatürk ise, savaşta hayatını kaybeden Anzak askerlerine ve annelerine hitaben söylediği “Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim de evlatlarımız olmuşlardır.” sözleriyle dünyaya bir kere daha örnek olmuştur.

4) 3 Büyükler Tek Yürek Oldu: Türkiye’nin en köklü 3 spor klübü olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın sporcuları, Çanakkale’de kazanılan zaferde pay sahibidir. Resmi kayıtlara göre 3 büyüklerde o zamanlarda sporcu olan 30 oyuncu(Galatasaray 23, Fenerbahçe 5, Beşiktaş 2) farklı cephelerde şehit olmuştur. Cephede savaştıktan sonra saatlerce yol gidip İstanbul’da maç yapmaya gelip, maç sonunda tekrar cepheye dönen futbolcuların hikayeleri ise kitaplara konu olmuştur.

5) Yarım Milyon İnsan Hayatını Kaybetti: Kocaman bir dünya savaşının sadece bir cephesi olsa da, Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu. 490.000’e yakın askerle gelen işgalci kuvvetler, 300.000’den fazla kayıp verdi. Buna karşılık Osmanlı tarafının 315.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehit oldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale, sonucunda toplamda yarım milyondan fazla insan genç yaşta hayatını kaybetti.

6) Ateşkes Zamanı: Aylarca süren savaşta, karşılıklı siperlerden birbirlerini yenmeye çalışan iki taraf, bazen ateşkes yapıyordu. Dakikalar önce birbirini öldürmek için karşılıklı ateş eden askerler, ateşkes olduğunda birlikte çalışıp hayatını kaybeden arkadaşlarını gömüyorlardı. Bu da, savaşın dramatik yönünü gözler önüne seren olaylardan birisidir.

7) Hayat O Yıl Durmuştu: 1915 yılında mektepler mezun vermedi, kimse evlenmedi, kimse kendini düşünemedi. Bütün dünya birbirine karşı savaşıyordu ve bu savaşta herkese ihtiyaç vardı. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise Tıbbiye’nin 1915 yılında eğitimine 1 yıllık ara vermesidir. Genç yaşlı dinlemeden insanlar savaşa giderken, 1915 yılında hayat durmuştu.

Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyetinin simgesi olmuştur. Her siperde ayrı destan yazan askerlerimiz, bu zaferin sonunda ‘Çanakkale Geçilmez!’ sözünü tarihe yazdırmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusu, canı pahasına savaşmış ve destan yazmıştır.

ʻʻBen size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir.”

Mustafa Kemal Atatürk

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı