8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ARDINDAN

Bu haber 14 Mart 2017 - 9:34 'de eklendi ve 274 kez görüntülendi.

 

 

Beş yıl (1992 – 1997) zaman aralığında Adana Çukobirlik Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulu bulunan İplik Dokuma Fabrikası Klima Tesisleri Şefi olarak çalıştım. İplik Fabrikası işçilerinin yaşam koşullarını ve çalışma şartlarını iyi biliyorum. Fabrikada üretilecek iplik kalitesi ve bu kalitenin elde edilmesinde kullanılacak havanın nemi ve ısısı orada çalışanlara göre değil, iplik üretiminin gereksinimine göre ayarlanır. Nem ve gürültü ile beraber Ortamın sıcaklığı tozu ile birleşerek insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuzluklar, akciğer hastalıklarına neden olurdu. İşçiler, belli Aralıklarla göğüs filmleri çekilirlerdi. Kontroller düzenli biçimde yapılırdı.

İplik Dokuma Fabrikalarında çalışan İşçilerin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu. Bunun sebebi, kadınların el becerileri, erkeklere nazaran daha gelişkin olmasıdır. Diğer bir tercih sebebi de sabırlı ve dikkatli olmalarıdır. Bilhassa pamuk ipliği üreten fabrikalarda buna özen gösterilirdi. Kısacası iplikçilik zor ve yorucu bir iştir.

Herkes sıcak, nemli ve çok gürültülü ortamlarda çalışıyordu. Her ne kadar klimalı bir ortamda çalışılıyorlar ise de, burada tekstil kliması söz konusudur. Yani İnsan sağlığı değil, öğretim kalitesi göz önünde tutulur.  Fabrikada çalışırken, sesi süzen kulak tıkaçları kullanılıyordu. Oysa Ses düzenini ayarlayacak ( filtre edecek) kulaklıklar kullanmaları gerekiyordu. Tüm çapalara karşın, uzun bir zaman diliminden sonra işitme kaybınız oluşurdu.

Bunlar 21. Yüz yılda görünenlerdir.8Nart1857 tarihine dönüldüğünde şartlar kaç kat daha zor olduğunu tahmin etmek, zor olmamalıdır.  İşte ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve giderler. Grev esnasında yangın çıkar. Fabrikadaki işçiler, dışarı çıkmaya çalışırlar…  Dışarda barikat kuran polis, engel olur. Polis barikatını aşamayan 120 kadın emekçi yanarak can verir. İşçilerin cenaze törenlerine 10.000 den fazla kişi katılır. Kimi ülkeler bu tarihi, başlangıç kabul edilerek ‘’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak adlandırdılar. Öylede kutluyorlar. Kimileri de ‘’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak1857 yılında gerçekleşen kadın katliamın anısına atfen kutluyorlar. Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8Mart olarak saptanışı, 1917 Bolşevik Devriminin lideri ve Sovyetler Birliği’nin Kurucusu Vladimir İliç Lenin’inin ( 22Nisan1870 – 21 Ocak 1924) önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti. Adı’’ Dünya Emekçi Kadınları Günü’’ olarak belirlendi.

Türkiye’de 8Mart Emekçi Kadınlar Günü İlk kez 1921 yılında’’ Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılına kadar kutlamalar, kapalı salon toplantıları halinde kutlanırdı. 1975’ten itibaren Emekçi Kadınlar örgütlenmeleri yayıldı.  Salonlardan taşmaya başladılar. Sokaklarda demokratik gösterilere dönüşmeye başlandı.

Batı Bloku Ülkelerinde kadın hareketi güçlü bir şekilde yaylınca, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu,16 Aralık 1977 tarihinde; 8 Mart’ın’’ Dünya Kadınlar Günü’’ olarak anılmasını kabul etti. Kabul edilen bu kararda ,’’ 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’’ adlandırmayı farklı biçimde yaparak, amaç edinilen hedeften saptırıldı. Emekçi kadın katliamından söz edilmemiştir. Demek ki; her sistem kendine siyasal kazanım sağlayacak örgütlenmeği doğurur. Aradan geçen 147 yıla rağmen ülkemizde kadın katliamları artmış durumdadır. Günümüzde işlenen kadın cinayetlerin yıllık ortalaması 120’nin üzerindedir Ülkemizde konuya ilişkin yayınlanmış istatistik yoktur. En azında benim istatistikten haberim yok. Ancak Vatan Gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre ulaşılan verilerin 2008 – 2012 arasında 5 yılda öldürülen kadın sayısının yaklaşık 700 olduğu, 213’ün başından konuya ilişkin soru önergesinin verildiği ekim ayı başına kadar ise 168’den fazla sayıda kadının öldürüldüğü belirtildi. Demek ki; kadın cinayetleri o kadar çoğalmış ki sokaklara taşmış durumdadır. Durum vahim ve ürkütücüdür.

13.03.2017

Asaf HİŞMİ