logo

reklam

7143 SAYILI KANUN İLE YENİ SGK FIRSATLARI AÇIKLANDI

SGK İlçe Müdürümüz Gülay Ateş, Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun ile vergide yapılandırma işlemlerinin başladığını duyurdu.

Dün bilgi aldığımız SGK İlçe Müdürü Ateş, “Geriye dönük teşvikten yararlanmak için Aylık Prim ve Hizmet belgesi verilmesine imkan sağlayan uygulama,  e-bildirge ekranında açılmıştır. Mali Müşavirlerimize, İnsan Kaynakları yöneticilerimize ve İşverenlerimize duyurulur”dedi.

7143 sayılı kanun Resmi Gazetede yayımlandığını belirten ifadesinde SGK Müdürü Ateş, “7143 Sayılı Kanunla Getirilen Yeni Yenilikleri Sırasıyla özetleyecek  olursak :

1- 2018 Mart ve öncesi SGK’ya olan Prim, İşsizlik Sigortası Primi, İdari Para Cezası, Eğitime katkı payı, Özel işlem vergisi, Damga Vergisi, Emeklilik keseneği, Kurum karşılığı, Sosyal Güvenlik Destek Primi, Topluluk Sigortası primi, İsteğe bağlı sigorta primi borçları gecikme zammı/cezası yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak iki ayda bir ödenmek üzere 18 eşit taksite kadar yapılandırılacak.

Peşin ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE de yüzde 90 indirim.

İlk iki taksit süresinde ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE de yüzde 50 indirim. İdari Para Ceza ana paralarına yüzde 50 indirim var.

2 – Genel sağlık sigortası borcu olanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar sağlıktan faydalanacaklar

3- 2018 Nisan ve önceki aylara ait genel sağlık borcunu 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyene gecikme zammı ve cezası yok.

4- Genel sağlık sigortası gelir testi yaptırmayanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testi yaptırırlarsa çıkan sonuca göre bu borçlar ilk tescilden itibaren tahakkuk edecek veya silinecek

5- İş kazası, meslek hastalığı, adi malullük, malullük ve ölüm nedeniyle borcu olan kişilere borçları kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak taksitlendirilecek

6- Yersiz ödeme yapılan kişilere ait gelir ve aylıklar kanuni faiz yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak taksitlendirilecek.

7- 4/1- b (bağkur) kapsamındaki muhtar, bağımsız çalışanlar ve tarımda kendi adına çalışanların durdurulan borçları gecikme zammı/cezası yerine Yİ-ÜFE hesaplanarak 18 Temmuz 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde hizmetten sayılacak.

8- 4/1-b (bağkur) kapsamındaki muhtar, bağımsız çalışanlar ve tarımda kendi adına çalışanların 31 Mayıs 2018 ve önceki borçları durdurulacak ve daha sonra istenirse yeniden canlandırılabilecek.

9- 4/1-b kapsamında çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi borcu olanların bu borçları silinecek.

10- 18 – 29 aralığındaki genç girişimcilerden 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren sigortalı sayılanların bir yıllık primi asgari ücret üzerinden devlet ödeyecek.

11- Tüm emeklilere ramazan ve kurban bayramı 1000 er TL ikramiye ödenecek

12- Başvurular 01 Haziran 2018 – 31 Temmuz 2018 tarihleri arasında

13- Daha önceki borç yapılandırmaları bozulmayanlar bunları ödemeye devam edelim. Bu borçlar kapsam dışı. Ama bu borçların kalan tutarlarını peşin ödeyenlere Yİ-ÜFE yüzde 90 indirilecek.

Bu kanun dan önce çıkan bir kanunumuz daha var oda yeni getirilen bir durum var

14- Kanun ile 5510 sayılı Kanunun ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılmasına ilişkin 34 üncü maddesinin birinci fıkrasına 01/4/2018 tarihinden geçerli olmak üzere, “Ancak, hak sahibi çocuklardan 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılmaları, bunlara aylık bağlanmasına engel oluşturmaz.” cümlesi eklenmiş ve ölüm aylığı alan hak sahibi çocuklardan 5510 sayılı Kanunda belirtilen yaş koşullarını doldurmamış olan ve öğrencilik nitelikleri devam edenlerin hizmet akdine tabi çalışmaları durumunda da aylık hakkından yararlandırılması imkânı sağlanmıştır. SGK Ailesi olarak Sigortalılarımıza ve Emeklilerimize Hayırlı olsun diyoruz” dedi.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
1695 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

#

7143 SAYILI KANUN İLE YENİ SGK FIRSATLARI AÇIKLANDI” için 1 yorum

  1. Ersin : diyor ki:

    İyi günler bu kanun kapsamında yüzde 90 oranında indirimden bahsediliyor babama 2001 2012 arası esnaf Bağkur pirim borcu 52 bin tl çıkıyor daha az çıkması gerekmez mi bi açıklama getirirseniz sevinirim teşekkürler