BİR İNSAN’IN GERÇEK KARAKTERİNİ GÖRMEK İSTİYORSANIZ ONA YETKİ VERİN.!!! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

BİR İNSAN’IN GERÇEK KARAKTERİNİ GÖRMEK İSTİYORSANIZ ONA YETKİ VERİN.!!!

Bu haber 18 Mart 2017 - 14:35 'de eklendi ve 521 kez görüntülendi.

 

Gelmiş geçmiş en iyi ABD Başkanı olarak bilinen Abraham Lincoln kimdir, tanıyor musunuz ? Etkileyici hayatı, haince düzenlenen suikastı ve dünyaya damgasını vuran sözleri ile Lincoln hakkında bilgiler sizlerle…

Abraham Lincoln, Thomas ve Nancy Lincoln isimli iki eğitimsiz çiftçinin oğlu olarak 12 Şubat 1809 tarihinde, Kentucky’de dünyaya gelmiştir. Soyu ise 17. yüzyılda İngiltere’den Massachusetts’e göç eden Samuel Lincoln’e dayanmaktadır. Abraham, 1818 yılında 9 yaşındayken süt hastalığı nedeniyle annesi Nancy’i kaybetmiştir. Babası Thomas ise Sarah Bush Johnston ile evlenmiştir. Abraham Lincoln’e okuma tutkusunu ise Sarah kazandırmıştır.

Lincoln, maddi yetersizliklerden dolayı 1 yıl gibi kısa bir süre eğitim alabilmiştir. Bu nedenle de çocukluk yılları çalışarak geçmiştir. Para sıkıntısı nedeniyle Illinois’e taşınmak durumunda kalmışlardır. Bu süreçte ise elinden kitap düşmeyen Abraham, kendini bu şekilde geliştirmiştir. Sürekli Amerikan ve İngiliz tarihiyle ilgili kitaplar okuduğu bilinmektedir. Buna karşın geçimlerini sağlayabilmek için sürekli çalışması gerekmiştir. Gündüzleri çalışıp, akşamları ise mum ışığında kitap okuduğu bilinmektedir.

Lincoln, “o günlerde insanı eğitim görmek için motive edecek pek bir şey yoktu” diye içinde bulunduğu durumu özetlemiştir. Buna karşın güçlü bir hitabeti ve İngilizceye hakimiyeti ile dinleyenleri etkilemeyi her defasında başarmıştır. Buraya kişisel bir görüşümü eklemek istiyorum. Steven Spielberg tarafından 2012 yılından çekilen Lincoln filmini izlediğiniz zaman, okuduğu kitaplardan alıntılar yaparak, konuşmasını nasıl etkileyici hale getirdiğini görebilirsiniz. En çekişmeli tartışmalarda bile konuşmasıyla nasıl herkesi susturduğunu, mütevaziliğini açık bir şekilde bu filmde izleyebilirsiniz.

Tarlalarda ırgatlık yapmak gibi ağır işlerde çalışarak hayatını idam ettiren Lincoln, 1,93 boyundaydı ve oldukça güçlü bir vücuda sahipti. Çocukluğunda babasıyla birlikte çeşitli işlerde çalışarak geçimlerini sağlıyorlardı. Buna karşın Lincoln, hep yoluna tek başına devam etmek istiyor ve babasının yönetiminden çıkma isteği duyuyordu. İçgüdüsel olarak bu düşüncelerin Lincoln’ü politikaya yönlendirdiği bilinmektedir. Bu görüşü destekleyen ilk hareketi ise Springfield’in içinden geçen Sangamon nehrinin ıslah edilmesi için yaptığı konuşması olmuştu.

1831 yılı geldiğinde ise Lincoln, babasının yanından ayrılmış ve New Salem‘e yerleşmiştir. O anki görüntüsü, hiç de bir politikacıyı andırmıyordur ve bir bakkalda tezgahtar olarak çalışmaya başlamıştır. Fiziksel gücü ve eğlenceli hikayeleri ile kısa sürede kendini sevdirmiştir. 1832 yılı geldiğinde ise New Salem’de Eyalet Meclisi’ne adaylığını koyarak siyasete ilk adımını atmıştır.

Abraham Lincoln, 4 Kasım 1842 tarihinde, Mary Todd ile evlendi. Mary, Lexington – Kentucky doğumluydu ve 1839 yılında kız kardeşi Elizabeth ile beraber yaşamak için Springfield’e yerleşmişti. Illinois başkanının oğlu olan eniştesi Ninian Edwards sayesinde Mary, seçkinler grubuna giriş yapmıştı. Burada da Lincoln ile tanıştılar ve tutkulu bir aşk yaşamaya başladılar.

Mary ve Abraham çiftinin 4 oğlu olmuştu. 1 Ağustos 1843 tarihinde, Robert Todd Lincoln doğdu. Çiftin, tek yetişkin yaşa gelebilen çocuğuydu ve Harvard Koleji’ne gidiyordu. 10 Mart 1846 yılında ise Edward Baker Lincoln doğdu; ama 1 Şubat 1850 tarihinde öldü. William Lincoln ise 21 Aralık 1850’de doğdu ve 20 Şubat 1862 tarihinde Washington’da öldü. Thomas Lincoln de 4 Nisan 1853 tarihinde doğdu ve 16 Şubat 1871 tarihinde Chicago’da öldü.

Abraham Lincoln, 4 çocuğu oldu ve 2 tanesinin ölümüne şahitlik etti. Bu durumun verdiği acı da omuzlarına binmişti ve eşi Mary Todd’un üzgün olması onu yaralıyordu. Yine de uğruna savaştığı ilkeler doğrultusunda ilerlemekten bir gün bile vazgeçmeden hayatına devam etti.

Evlilikleri her ne kadar sancılı süreçler geçirse de Mary, Lincoln’ün hayatında sakinleştirici bir etki yapıyordu. Lincoln’ün davranışlarındaki depresyon belirtileri, evliliği ile azalmıştı; ama yine de melankolik bir hayatı vardı.

Haber Merkezi