ÜST REKLAM

logo

reklam
08 Mart 2017

ŞEYH AK: SEÇMELİ ARAPÇA DERSİ İNSANİ BİR TALEP

 

Samandağ Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği (AKYAD) Başkanı Şeyh Ahmet Ak, ilçemiz Okullarında 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ( gelecek yıl)  için “Seçmeli Derslerin” tercih edilmesi ile ilgili dilekçelerin dağıtılmaya başlandığına dikkat çekerek, ‘seçmeli ders dilekçesinde mutlaka “Seçmeli Arapça” dersini işaretleyin’ iz” çağrısı yaptı.

Şeyh AK açıklamasının devamın da “Anadillerini korumayan ve yaşatmayan halk hem dini ibadetlerini ve inançlarını, hem de kültürlerini devam ettirmeleri imkânsız olur ve Yaşamdan silinirler. Bizler ülkemizin kültürel zenginliğinin ayrılmaz bir parçası kalmak istiyoruz.  Anadilimiz Arapçayı Allahın ve devletimizin yardımları ile çocuklarımıza öğreteceğiz inşallah. Seçmeli Arapça Dersinin uygulamaya geçilmesini acilen istiyoruz” dedi.

Seçmeli Arapça Dersinin insani ve doğal bir talep olduğunu belirten AKYAD Başkanı Şeyh Ahmet Ak; “Kendi anadillerini kaybeden milletler hem kültürel, hem de dini açıdan yavaş yavaş yok olmaya mahkûm olurlar. Kendi dillerini korumayan ve yaşatmayan milletler hem dini ibadetlerini ve inançlarını, hem de kültürlerini devam ettirmeleri imkânsız olur. Bu gerçeklerden hareket ederek, bu yıl Seçmeli Arapça dersinin sadece kâğıt üzerinde bir hak olmaktan çıkmalı ve uygulanan bir hak olmasını acilen istiyoruz. İnsani ve doğal bir talep olan çocuklarımızın kendi anadilimiz olan Arapçayı öğrenmesi ihtiyacımızın karşılanacağını umuyoruz. Bu devlet, bu vatan, bu bayrak bizimdir. Türkçe bizim, Arapça bizim. Türkçemizi seviyoruz ve en iyi bir şekilde öğreneceğiz.  Anadilimiz Arapçayı seviyoruz ve öğrenmek istiyoruz. Devletimiz kendi vatandaşlarını ve haklarını koruyor Allaha Şükür.  Arapça anadilimizi öğrenmeye müsaade ve olanak verecektir inşallah. Milli Eğitim Bakanlığı,  Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürlüğü,  Okul Müdürleri, Rehber Öğretmenleri ve bütün yetkililer bu konuda gereğini yapacaklardır inşallah” dedi.

Anneler- Babalar Ve Öğrenci Velileri

Yaptığı açıklamada anne ve babalara da seslenen AKYAD Başkanı Şeyh Ahmet Ak; “Sayın anneler, babalar ve öğrenci velilerine sesleniyoruz. Anadilimiz olan Arapçaya sahip olmaya davet ediyoruz. Kur’an-ı Kerim’in dili Arapça’dır ve Kur’an-ı Kerim Arapça olarak indirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de ki ayetlerden ve hadislerden çok ciddi anlamda dersler çıkarmalıyız. Hemen zaman kaybettirmeden bu emaneti, dilimizi, çocuklarımıza ulaştıralım. Kendi anadilimiz olan Arapçayı çocuklarınıza öğretin. Önemseyerek, üzerinde durularak, isteyerek, severek öğretin ki, bu emaneti bu dili çocuklarımıza ulaştırmanın mutluluğunu yaşayalım. Hatırlatmak bizim görevimizdir. Ehli-Beyt’in ve Kur’an-ı Kerim’in şefaati hepinizin üzerinde olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

 

Share
628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?