logo

reklam

6 MAYIS 1972, NE ACISIN SEN

Türkiye cumhuriyet tarihine, yargılanarak öldürülen “ilk Marksist-Leninistler” olarak geçen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin (6 Mayıs 1972) 46. yıl dönümü…

Bundan 46 yıl önce asılarak idam edilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan unutulmadı.

En Hızlısıydı Hepimizin, En Önce Göğüsledi İpi…

“En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de devrim / O, onun en güzel yüz metresini koştu / En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak…/ En hızlısıydı hepimizin / En önce göğüsledi ipi…” diye yazmıştı Can Yücel, başta Deniz Gezmiş olmak üzere üç fidanın arkasından. Ve yüz binlerce insanın duygularının tercümanı oldu bu sözlerle. Aradan 46 yıl geçti ama bu gerçek değişmedi. Henüz 20’li yaşlarının başında, daha güzel bir dünya uğruna tereddütsüzce idam sehpasına giden genç yürekleri, bu halk hiçbir zaman unutmadı…Çünküİpe çıkan onlar değil, Türkiye’nin geleceğiydi. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idamından tam sekiz yıl sonra askeri darbe oldu. 12 Eylül’den sonra bütün sol biçilmiştir. Dağlara taşlara korku salınmıştır ama uzun yıllar alsa da sol yine ayakta, burada.

Şimdi aynı şeyi 1 Mayıs olayları sonrası İstanbul Valisi söylüyor. Kafasından vurulan Dilan kızımız 68’lerin izdüşümüdür. Anne ve babası da Türkiye’nin simgesidir. O yüzden 68’de olduğu gibi bugün de tüm gücümüzü birleştirmek zorundayız. Şilili şair Pablo Neruda’nın bir şiirinde söylediği gibi ‘Halkız biz, yeniden doğarız ölümlerde’”.

“Yas günü değil, inancı diri tutmak için bir vesile”

Yetişen milyonlarca genç var. Onların her biri Deniz, Yusuf, Hüseyin. Ben hiç umutsuz değilim. Çok iyi bir liseli, üniversiteli gençlik yetişiyor. Eminim o gençler ağabeylerinin ablalarının mücadelesini yürütecekler. 6 Mayıslar, bir yas günü olarak değil morali ve inancı diri tutmak için bir vesile.

Darağacında Son Sözler

Gezmiş, İnan ve Aslan’ın son istekleri birbirleriyle görüşmek oldu. Görüştürüldüler. 6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı saat 01.25’te önce Gezmiş idam sehpasına çıkarıldı.

Son sözleri şöyleydi: “Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marksizm – Leninizm’in yüce ideolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler.”

Saat 02.20’de, arkadaşının idamı izlettirilen Yusuf Aslan idam sehpasında son sözlerini söyledi: “Ben halkımın bağımsızlığı için bir defa ve şerefle ölüyorum. Fakat bizi asan sizler, şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz! Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun Faşizm!”

Hüseyin İnan Saat 03.00’da idama giderken son sözlerini söyledi: “Ben hiçbir şahsi çıkar gözetmeden, halkın mutluluğu için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım, bundan sonrada bu bayrağı Türkiye halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler ve köylüler, Kahrolsun Faşizm!”

46 yıl boyunca Karşıyaka Mezarlığı’ndaki üç mezar pek çok kez tahrip edildi, onarıldı. Halen her 6 Mayıs’ta Gezmiş, İnan ve Aslan’ın mezarları başında anma törenleri düzenleniyor. Ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen törenler zaman zaman dava konusu oluyor, insanlar tutuklanıyor, yargılanıyor ama bu üç fidanın yaktığı meşalenin ateşi sönmüyor…

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Arşiv

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?