MAYDANOZ, ALTIN GİBİ! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

MAYDANOZ, ALTIN GİBİ!

Bu haber 02 Mart 2017 - 9:24 'de eklendi ve 431 kez görüntülendi.

 

İklim şartları ve verimli arazileriyle neredeyse her ürünün yetiştirildiği ilçemizde tonlarca maydanoz üretiliyor. İlimizde olduğu gibi ilçemizde de tonlarca üretilen maydanoz, birçok yemeğin lezzetine lezzet katıyor.

İLÇEMİZİN HER KARIŞ TOPRAĞI ALTIN DEĞERİNDE

Kırmızı biber, pazı, erik, marul gibi ürünlerin yetiştirildiği ilçemiz, maydanoz üretiminde de ülkemizde üst sıralarda yer alıyor. Verimli arazilerin yanı sıra tarım emekçilerinin her bir karış toprağını değerlendirmek amacıyla evinin bahçesine bile ekimini yaptığı maydanoz, yurt içinde ve yurt dışında da büyük talep görüyor.

YILLIK 27 MİLYON TL KAZANÇ SAĞLIYOR

Başta ilçemiz olmak üzere Arsuz, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde yoğunlukla yetiştirilen maydanoz, ihraç da edilerek ülke ekonomisine yıllık 27 milyon lira kazanç sağlıyor.

Toprak yapısı ve iklimi bakımından kentte birçok ürünün yetiştirildiğini belirten tarım emekçileri, ürünler arasında 4 mevsim hasat alınabilen maydanozun da büyük payı olduğunu söylediler.

EN ÇOK TALEP ROMANYA’DAN GELİYOR

Tarım emekçileri, maydanoz üretiminde ülke ihtiyacının yüzde 45’ine yakınının bölgeden karşılandığını söylerken,

“Hatay, narenciyeden zeytine, seracılık ve maydanoz üretimi gibi birçok tarımsal faaliyette büyük bir öneme sahip. Kentimizin geneli itibarıyla 19 bin 750 dekar alanda maydanoz üretimi söz konusu. Birçok yemekte kullanılan maydanozun büyük bölümünü Romanya’ya ihraç ediyoruz. Ürün, ülke ekonomisine senede yaklaşık 27 milyon lira katkı sağlıyor. Romanya’nın yanı sıra Bulgaristan, Ukrayna ve Moldova’ya da gönderiyoruz. C vitamini açısından zengin bir ürün olan maydanoz, birçok çiftçinin geçim kaynağı durumundadır. İstihdama da büyük katkısı var.” ifadelerini kullandılar.

GÜNLÜK 100-130 LİRA

İlçemize bağlı Tekebaşı mahallesinde mevsimlik işçi olarak çalışan Behiye Akdağ, yaklaşık 10 yıldır maydanoz toplayarak 3 çocuğuyla geçimini sağladığını söyledi.

Akdağ, günlük kazandığı 100 ile 130 lira arasındaki yevmiyeyle çocuklarının ve kendisinin geçimini sağladığını, benzer durumda çok sayıda tarım işçisinin olduğunu ifade etti.

 Haber-Ali doğru foto:Haber merkezi