Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

Bu haber 27 Şubat 2017 - 11:21 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Şam Kırsalındaki Nusra Teröristlerine Darbe İndirildi.

Askeri kaynak ordu birliklerimizin başkent Şam’ın kuzeydoğu kenarları Cobar ve Haresta yakınlarına yer alan Kabun Bölgesinde Nusra Cephesine karşı operasyonlarını sürdürdüklerini belirtti.

Kaynak bugünkü operasyonlarda aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu birçok teröristin öldürüldüğünü aktardı.

—-

Suriye Ordusunun Palmira’ya ilerleyişi sürüyor

Palmira kentine doğru ilerleyişini tüm hızıyla sürdüren Suriye Ordusu ve Müttefikleri, stratejik Palmira üçgenine 7 km’ye kadar yaklaştı.

Suriye Ordusu, Beyyarat mıntıkasının doğusu, kuzeyi ve güneyindeki stratejik Hayyal Dağı istikameti olmak üzere 3 farklı cephede ilerleyerek yeni alanları kontrol altına almayı başardı.

Beyyarat mıntıkasının doğusuna doğru 4 km ilerleyen Ordu güçleri, Palmira üçgenine 7 km mesafedeki gaz-boru hattı vanalarına ve haberleşme kulelerine ulaşmayı başardı. Palmira üçgeni, IŞİD militanlarını kent merkezinde sıkıştırmada stratejik bir bölge olması sebebiyle önem arz ediyor.

Palmira kentinin kontrol altına alınmasında önem arz eden diğer stratejik bölge ise, Beyyarat mıntıkasının güneyinde kalan Hayyal Dağı. Askeri kaynaklar, Ordu güçlerinin, Hayyal dağının batı yamacına doğru büyük bir ilerleme katetmesi ve çok sayıda IŞİD militanını öldürmesi sonucu, IŞİD terör örgütünü saflarında büyük çöküşler meydana geldiği ve IŞİD militanlarının Ordu güçlerinin bu yoğun saldırısı sonucu Hayyal Dağının doğusuna doğru çekildiği bildirdi.

Beyyerat mıntıkasının kuzeyinde de ilerleyen Ordu güçleri Havacılık Kulelerini kontrol altına almayı başardı. IŞİD militanlarının yüzlerce mayınını temizledikten sonra bu mıntıkayı güvenli bölge olarak ilan etti.

Askeri kaynaklar, Suriye Ordusu ve Müttefiklerinin başarılı operasyonları sonucu çöküş yaşayan IŞİD militanlarının, Jezal ve Maher gaz sahalarındaki tesisleri yakarak geri çekilmeye başladığını bildirdi.

—-

Suriye Ordusu, 2 yıl sonra Hama’nın doğusuna taarruza geçti.

Suriye Ordusu, yaklaşık 2 yıl aranın ardından Doğu Hama’da bulunan IŞİD mevziilerine taarruz başlattı.

Önceki gün yoğun bombardımanın ardından, Ulusal Savunma Kuvvetleri ve 11. Tank Tugayı öncülüğündeki birlikler taarruza geçti.İlk raporlara göre, IŞİD’in bölgedeki kalesi olan Ukayrbat kasabasına doğru ilerlemeye başladı

Suriye Ordusu’nun bu kasabayı alması, bölgedeki zengin petrol ve gaz yataklarına ulaşmanın önünü açacak ve IŞİD’in Humus kırsalına açılan ana ikmal yolu kesilmiş olacak.

—-

Irak’tan sınır ötesi operasyon.

Irak Başbakanı Haydar İbadi yaptığı açıklamada, operasyon kararını Bağdat’ta düzenlenen IŞİD saldırılarına cevaben aldıklarını kaydetti.

İbadi yaptığı açıklamada, operasyon kararını Bağdat’ta düzenlenen IŞİD saldırılarına cevaben aldıklarını kaydetti.

Irak Başbakanı, şöyle konuştu: “Çocuklarımızı ve vatandaşlarımızı öldürmeye çalışan terörün peşine düşmeye kararlıyız, nerede olursa olsun. Dolayısıyla, hava kuvvetlerine, bu saldırılarda sorumluluğu bulunan Suriye’nin Irak sınırındaki Elbu Kemal ve Huseybe bölgelerine hava harekatı düzenleme emri verdik.

İbadi, operasyonun başarıyla tamamlandığını kaydetti.

 

 

afdah.info

voir films