ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Şubat 2017

 

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

Suriye Ordusu Tedmur Şehrine Doğru İlerliyor

Suriye ordusu komutanlarından biri dün yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun Homs eyaletinde yer alan Tedmur şehrine beş km.ye kadar ilerlediğini bildirdi.

Alınan son bilgiye göre, Homs’un doğusunda ilerleyişini sürdüren Suriye ordusu IŞİD’e ağır darbeler vurdu.

Sputnik’e bir açıklamada bulunan Suriyeli komutan, Suriye ordusunun tarihi Tedmur şehrini terör örgütü IŞİD’den kurtarmak için ilerleyişini sürdürdüğünü ve önümüzdeki bir iki gün içinde Tedmur’un teröristlerden tamamen kurtarılacağını bildirdi.

—-

Suriye ordusu birkaç güne kadar El-Bab’ı kurtaracak.

Suriyeli parlamenter ve Halep’in El-Baas Tugayı Komutanı Mehend El-Hac Ali, Suriye ordusu bir kaç güne kadar El-Bab’ı tamamen kurtaracağını açıkladı.

İran Muhabirine El-Bab savaşını değerlendiren Ali, El-Bab operasyonu Türkiye için belirleyici bir savaş olacağını, Türkiye’nin hezimete uğraması Suriye’nin kuzeyinde desteklediği teröristlerle bir ordu kurma hayalleri suya düşeceğini kaydetti.

Ali, El-Bab operasyonu teröristlerle hamilerin bağlantısını keseceğini, Suriye ordusu hızlı bir şekilde El-Bab’dailerlediğini, Türkiye ve desteklediği teröristler aylardır bu kenti kuşatmak için uğraştığını, fakat başarılı olamadıklarını ve bu yüzden Suriye ordusunun hızlı ilerleyişi karşısında şaşkına döndüklerini vurguladı.

Ali, Türkiye ordusu El-Bab’da bir iki metre ilerlediğinde bunu davul zorna eşliğinde duyurduğunu, oysa gerçekte bir metre bile ilerleyemediklerini kaydetti.

—-

Velayeti: İzinsiz Ve Davetsiz Suriye İle Irak’a Girenler Buralardan Çıkmalılar.

Tahran ve Ankara arasında giderek sertleşen karşılıklı söylemlere İran’ın dini lideri İmam Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti de dâhil oldu.

İran’da düzenlenen 6. Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’na katılmak için Tahran’da bulunan Suriye Meclis Başkanı Hediye Abbas’la ortak basın toplantısında konuşan Velayeti, Ankara’yı hedef aldı.

Velayeti, Türkiye’nin Suriye konusunda planladığı hedeflerine ulaşmadığından bu tip açıklamalara başvurduğunu söyledi. Velayeti, “Türk makamları Şam’a gidip Emevi Camisi’nde namaz kılmak istiyordu ancak beklentileri gerçekleşmedi ve asla da gerçekleşmeyecek. Kazanan Suriye halkı ve devleti olacak” diye konuştu.

İran’ın, Irak ve Suriye yönetimlerinin resmi daveti üzerine bu iki ülkede bulunduğunu söyleyen Velayeti, “İzinsiz ve davetsiz bu iki ülkeye girenler buralardan çıkmalılar. Ya kendileri çıkar ya da Irak ve Suriye halkı onları çıkarır” dedi.

—-

İMGYK Sekreteri Şamhani: Terörle haraç kesmek, Riyad ve Tel aviv’in yöntemidir.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi İMGYK Sekreteri Ali Şamhani 6. Uluslararası Filistin intifadasına destek konferansının kulisinde Suriye Meclis Başkanı Hediye Halef Abbas ile görüştü.

Görüşmede İran’ın terörle mücadelede eksen rolüne işaret eden Şamhani, Suud rejimi ve korsan İsrail elebaşlarının İran’la ilgili suçlamalarına tepki gösterdi.

İMGYK Sekreteri Ali Şamhani, terörü kullanarak başkalarına haraç kesmek, Tel aviv ve Riyad’ın yöntemi olduğunu vurguladı.

Şamhani, bu ikilinin tekfirci teröre verdiği açık ve geniş dektek dünya güvenliğini ciddi tehlikeye attığını kaydetti.

Görüşmede Abbas, korsan İsrail ve Suud rejimi Suriye’de tekfirci teröristlerin hamileri olduğunu, bu da bu zümrenin bölgeyi istikrarsızlaştırmakta birlikte hareket ettiklerini ortaya koyduğunu belirtti.

 HABER MERKEZİ

Share
607 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?