ÜST REKLAM

logo

reklam

”BU ADALETSİZLİĞE BU HUKUKSUZLUĞA SON VERİN, YAKINLARIMIZI İSTİYORUZ!”

”BU ADALETSİZLİĞE BU HUKUKSUZLUĞA SON VERİN, YAKINLARIMIZI İSTİYORUZ!”

48 gün önce ilimizde ve ilçemizde düzenlenen ”şafak operasyonu” kapsamında gözaltına alınan ve 40 gündür tutuklu olan devrimcilerin aileleri, dün Samandağ CHP İlçe Teşkilat binasında İlçe Teşkilat Başkanı İbrahim Aydoğan ile bir araya gelerek yaşanan süreç ile ilgili basın açıklaması düzenlediler.

Tutuklu aileleri, yaşanan sürecin keyfilik olduğunu, iddianamenin bile olmadığını, dolayısıyla bu durumun hukuksuz olduğunu belirtirken, yakınlarının serbest bırakılmasını talep ettiler.

Tutuklu aileleri düzenledikleri basın açıklamasında; ”Bizler 40 gündür keyfi olarak tutuklu bulunan 14 kişinin aileleriyiz. Bundan 48 gün önce yakınlarımız bir sabah vakti kimi tarlasında ekini ile uğraşırken, kimi aile geçimi için dükkanını açmaya hazırlanırken, kimi çocuklarının iaşesi için ineğini sağarken ve keyfi olarak gözaltına alındı.

8 gün hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Hem de ne kendileri ne de avukatları ve biz aileleri henüz nedenini dahi bilmez iken. Bu yetmedi sevk edildikleri Yayladığı’nda her türlü insanlık dışı muameleye maruz kaldılar. Bu konuda gözaltı kararı veren savcıların dahi yetkilerini aşacak tarzda hapishane yönetimince kötü muameleye maruz kaldılar.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi işi gücü olan yeri belli olan yakınlarımız bir tedbir olması gereken tutuklama keyfiliği ile cezalandırıldılar. ” ifadelerini kullanırken açıklamaya şöyle devam ettiler; ”yetmedi, yine keyfi olarak 4 bayan yakınımız 11 Şubat günü Kocaeli Gebze’ye 5 erkek yakınımız 12 Şubat günü Kırıkkale F Tipine yani ailelerinden en uzak yerlere ve aileleri de cezalandıracak şekilde sürüldü. Gerekçe yok, hukuk yok, adalet yok. Bu zulüm bu keyfilik neden? Bırakın evrensel hukuk normlarını 82 darbe anayasasının kalıntılarını ve hatta OHAL durumuna göre bile sırıtan, haykıran ve bu kadarı da fazla diyen bir hukuksuzluk. Yayladağı hapishanesinde halen tutulmakta olan 5 yakınımız ile dört haftadır görüşemiyoruz. Nedeni yok, muhatap yok, itirazlara cevap yok. Bir tek zulüm var. İnsanlık adına hiçbir şey yok”

Tutuklu yakınları, CHP Samandağ İlçe Teşkilat binasında yaptıkları açıklamaya ”Keyfi olarak tutuklu bulunan Sadık Altınöz’ün abisinin vefatı gardiyanlarca kendisine bildiriliyor; ama insanlık için değil, işkence için, çünkü cenazesine katılmasına bile izin verilmiyor. Gerekçe, savcılık izin vermiyor. Avukatlarımız savcıya soruyor, suçu hapishane savcısına atıyor. Hapishane savcısına soruyoruz, suçu gözaltı savcısına o da tutuklamaya sevk eden savcıya atıyor ve böylece biz aileler ve tutuklu yakınlarımız sonu gelmeyen bir belirsizlikle ve adı konmamış bir işkenceye maruz bırakılıyoruz.” diyerek devam ettiler.

Tutuklu yakınları, açıklamanın devamında; ”tam 48 gün ve ortada suç yok, iddianame yok, mahkeme tarihi yok ve bu daha ne kadar sürer? Yetkili tek bir ağızdan verilen tek bir yanıt yok. Avukatların ortak görüşü bunun sırıtan aleni bir keyfilik olduğu yönünde. Kanaatleri 10-15 gün içinde bırakılmaları yönünde. Dosya boş, iddianame bile yok. Bu hukuksuzluğun bir an önce sonlandırılması için gerek biz aileler gerek avukatlarımız defalarca suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kullandılar.

Açıklamada; ”bizler 48 gündür hukuksuzluk ve keyfi olarak yakınları kendilerinden zalimce koparılmış tutuklu aileleri adalet istiyoruz. Bu hukusuzluğa ve keyfiliğe son verilmesini istiyoruz. Ne iddianamesi ne mahkemesi ne dosyası olmayan ve aslında içeriği boş olan ve hiçbir şeyin süreç olarak belli olmayan bu adaletsizliğin sona erdirilmesini ve yakınlarımızın tutukluluk hallerinin bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu taleplerimiz karşılanıncaya ve yakınlarımız biz ailelerine kavuşuncaya dek bu haksızlığa her platformda anlatmaya, yakınlarımızın haklarını talep etmeye, adalet istemeye devam edeceğiz. Keyfiliğe ve hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz. ADALET İSTİYORUZ! Adalet talebimizde halkımızdan demokratik kitle örgütlerinden, sendikalardan, dernek, siyasi parti ve STK’lardan ve haksızlığa zulme, hukuksuzluğa itiraz eden her bir kişiden bu süreçte yanımızda durmasını ve bu duruma bulunduğu yerden de itiraz etmesini önemle talep ediyoruz” ifadelerine yer verirken son olarak ”TUTUKLAMA BİR CEZA DEĞİL BİR TEDBİRDİR ANCAK CEZAYA DÖNÜŞMÜŞTÜR. AİLELERİ DE CEZALANDIRMAK AMACIYLA YAPILAN KEYFİ SÜRGÜNLER GERİ DÖNSÜN. İÇİ BOŞ BİR DOYA İLE 48 GÜN TUTUKLULUK ZULÜMDÜR. İTİRAZLARIMIZA YANIT VERİLSİN, İŞİ BİRBİRİNE ATMAKTAN İLGİLİ TÜM SAVCILAR VAZGEÇSİN. KEYFİLİĞE VE ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ, YAKINLARIMIZI İSTİYORUZ, ADALET İSTİYORUZ, TUTUKLU AİLELERİ” ifadelerini kullandılar.

Haber-foto:Nazlı hüzmeli

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?