ÜST REKLAM

logo

reklam
22 Şubat 2017

GAZETENİZ AYNA’DAN, BY ASLAN İLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ!

Türkiye’de seyahat, turizm, otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren By Aslan Şirketler Grubu kurucusu Yusuf Aslan ile, şirketler grubunun kuruluş süreci üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Türkiye’de ilk ofisini ilçemizde açan By Aslan Şirketler Grubu kurucusu Yusuf Aslan ile soru-cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz röportaj, keyifli geçerken, sorduğumuz soruları ve aldığımız cevapları siz değerli okurlarımıza sunuyoruz.

AYNA: Bize kendinizi tanıtır mısınız?

BY ASLAN: Ben Yusuf Aslan. Samandağ’da 2002’den bu yana ticari hayatında ve 2002,2007 yılları arasında tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliği yapan. Daha sonra ticari hayatına atılan, gerek gurbette, gerek şu anda Samandağ’da bir kişi olarak yorumlayan 2002 yılında tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliğiyle başlayan süreçte şu anda By Aslan Şirketler Grubuyla sonuçlanan bir noktada Yusuf Aslan.

AYNA: By Aslan süreci nasıl başladı?

BY ASLAN: By Aslan süreci benim Ortadoğu’daki faaliyetlerim ticari hayata atıldığımızda marka oluşturma anlamında bir çıkış noktası arıyorduk. Tabi bu marka yaklaşık 5 yıldır var. 2010 yılından beri var. Ortadoğu’da Bahreyn ve Irak‘ta görev yapıyor bu marka. Bir ismi yani bir işi yaparken sadece o işi gelir elde etmek için yapmadığımız için onu bir markayla süslemek istedik. Yani bir marka oluşturmak istedik. Şuan da Hatay’a hitap ediyor. Yarın tüm Türkiye’ye belki hitap edecek bir isim üzerinde çalıştık. By Aslan oldu. Öncelikle ne olarak çıkmalıyız dedik biz, marka oluşturacaksak. By Aslan olarak çıktı, bu proje üzerine 2010’dan beri çok çalışmıştık ki zaten tuttu. Bu projenin Samandağ’da yansıması son bir yılda oldu.

AYNA:Peki, hedefiniz sadece ekonomik kazanç değil değil mi?

BY ASLAN: Yok zaten ekonomik olsaydı marka oluşturup üzerine bu kadar durmazdık. Bizim hedefimiz ticari anlamda zaten dış ülkelerde çalışıyoruz ama Samandağ özelinde konuşacaksak eğer, Samandağ özelinde kültür sanatı bir kenara bırakın ona da değineceğim. Biz yaptığımız sektörleri kurumsal hale getirmek istiyoruz. Örnek veriyorum: Gayrimenkul sektörü, gayrimenkul sektöründe biz var isek Samandağ’da köhneleşmiş bir emlakçı zihniyeti var. Yani bunlar kurumsallaşmamış bir sistemde çalışıyorlar şuan. Biz onu daha kurumsal bir yapı da yani halka hizmet eden bir yapıya getirmeye çalışıyoruz. Örnek vereyim dışarıda emlakçı algısı nasıl? Kötü bir algı var bu yapıya karşı. Biz kurumsal işler çıkararak bu algıyı yıkmak istiyoruz. By Aslan; Gayrimenkul, Rent E Car, Organizasyon Şirketler Grubu bu üç sektörde çalışıyor. Her sektöre biz kendi içinde aynı zamanda kurumsal bir yapıya oluşturmaya çalışıyoruz. Yani normal bir iş yerinden öte, kuralları olan halka hizmeti üç dört farklı noktadan verebilen bir yapıyı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu ekonominin daha ilerisidir. Bu ilerde bizden iki üç yıl sonra, şuan da sadece biz varız gayrimenkul şirketi olarak  bizi o kurumsal alt yapıyı oluşturduktan sonra ben eminim yarın üç dört şirket Samandağ’da ofis açmış olacak. Çünkü artık halk buna hazır olacak. Biz şuanda onun ceremesini çekiyoruz. Halkı ona hazırlamaya çalışıyoruz.

AYNA:Sanata yatkınlığınız nereden geliyor?

BY ASLAN: Sanata yatkınlığım demin dediğim gibi 2002’de başladı benim sanat maceram. Tiyatro oyunculuğuyla başladı. Samandağ Belediye Şehir Tiyatrosu’nun ilk kurucu üyelerindenim. Orada da tiyatro yönetmenliğine geçiş yaptım. Daha sonra yaptığımız sanatı bazı siyasi aktörler kullanmaya çalıştığı için Samandağ Belediye Şehir Tiyatrosu’ndan ayrılıp kendi tiyatro ekibini kurduk. Orada da yaklaşık üç yıl boyunca tiyatro yönetmenliği yaptım. Tabi uzun bir arada vermiş sayılmayız. 7-8 yıllık bir aramız var sanattan. Yeniden tekrar geri döndük. İnsanın yüreğinde varsa o sevgi hiçbir şekilde vazgeçemiyor. Şuan da bütün işlerimizin odağında nasıl sanatta daha fazla işler yapabiliriz, neler yapabiliriz diye düşünüyoruz.

AYNA: Sanat üzerine projeleri gerçekleştirirken zorlanıyor musunuz?

BY ASLAN: Şöyle bir şey diyebilirim. Eski dönem ile bu dönemi karşılaştırırsak şuan da çok daha rahat. Şuanda ki imkânlar 2005 ile 2006 yıllarında tiyatro yapacağımız zaman çektiğimiz sıkıntıların yanında çok daha rahat. Yani daha düne kadar biz düğün salonlarında tiyatro yapmak zorunda kalırken şu anda Samandağ’ın iki tane tiyatro salonu var. Bir tanesi spor kompleksi var. Yani sanat alanında artık daha çok genişledi. Ama bu yapı olarak genişler yani betonlaşma olarak salonları kurdun içi boş bu salonların. Yani biz 2005’te Örgütlü bir tiyatro eğitim yuvası kurmuştuk. Ben o dönemden beri takip ediyorum daha Samandağ’da bizim yirmi beş kişilik bir ekibimiz vardı, eğitim veriyorduk, eğitim alıyorduk, dışarıdan hocalardan getiriyorduk. Şu anda Samandağ’da böyle bir şey yok. Salonu beton olarak yok ama içini dolduracak bir faaliyet yok. Bu ciddi bir eksikliktir. Bu konularda şu anda halka indiğin zaman ya da dışarıdan bir tiyatro gösterisi getirdiğin zaman bunu halka anlatmakta güçlük çekiyoruz. Çünkü alt yapıda onları beslememişsin, boş bırakmışsın.

AYNA: Samandağ’dan taleplere sanatçıların bakış açısı nedir?

BY ASLAN: Sanatçılar Samandağ’da tedirginlik yaşıyor ister istemez. Biz yani bunu uzun süre boyunca yaşadık. Yapacağımız konser etkinliğinde, açılış etkinliğinde de bunun ceremesini çektik. Yani şu anda da Hatay’ın genel olarak sadece Samandağ özelinde değil genel olarak doğu illeri arasında alındığı için can güvenliklerinden korkuyorlar. Ama şunu da açık söyleyeyim. Hiçbir sanatçı Yusuf Hayaloğlu döneminden beri 2006’da Yusuf Hayaoğlu’nu Samandağ’a getirdim. O dönemden beri bunu açık yüreklilikle söylemeliyim ki Samandağ’a gelip Samandağ insanını gören tüm sanatçılar o sıcaklığı hissediyor. İnanamıyor, Samandağ halkının bu duruşuna, bu sevgisine inanamıyor. Bu birlikteliğine inanamıyor. Ve imreniyor, bir defa gelen bir daha gelir. İkinci gelişleri daha rahat oluyor çünkü Samandağ’la ilgili önceki algılarını yıkmış oluyorlar. Burada ki yaşama ve davranış biçimi sanatçıların algılarını yıkmış oluyor.

AYNA: Dev projeniz var mı Samandağ için?

BY ASLAN: Samandağ için şuan da üzerinde çalıştığımız en büyük projemiz Haziran ayında yapmayı düşündüğümüz tiyatro festivali. Tabi ticari anlamda By Aslan Şirketler grubu şuanda bulunduğu sektörler haricinde de işlere girebilir. Onlar da Samandağ için ciddi hizmetler yaratacak işler tabi. Sanat anlamında dev projemiz 17- 18 Haziran olabilir o tarihlerde büyük bir tiyatro festivali yapacağız. Bunu planlıyoruz. İnşallah Mart ayında çalışmalarına da başlayacağız.

AYNA: Sanat eğitimi projeler arasında var mı?

BY ASLAN: Sanat eğitimini şöyle planlıyoruz aslında. Bir sanat okulunu duyarlılık oluşturup el birliğiyle Samandağ’a kazandırmak istiyoruz. Çünkü bu sadece By Aslan’la ilgili bir şey değil. Bunu biz duyarlılık oluşturup sanat okulunu el birliğiyle Samandağ’a kazandırmalıyız. Bu okulu kurup dışarıdan hocalar getirip büyük faaliyetlere imza atmalıyız. Bu okulda gençleri sanat aşkıyla yoğurmalıyız. O fabrikadan çıkarıp halka sunmalıyız. Sanat okulu projesini eğer bu konuda bir talep olursa duyarlılık oluşturup faaliyete geçmeliyiz. Halka da bu projenin yapılması teşvik etmeliyiz.

AYNA: Bu kadar genç iki kişi İlçede nasıl değerlendiriliyor?

BY ASLAN: Çok olumlu tepkiler alıyoruz bu konuda. Ama gençlik ya da yaşlılıktan ziyade yapılan işleri daha çok ön planda görüyorlar. Gençten ziyade bu kadar güzel işler için değerlendiriliyoruz.

AYNA: Gençlere bir mesajınız var mı?

BY ASLAN: Biz gençlere çok net bir mesaj vereceğiz. Gençlerden sadece şunu istiyoruz. Yürekleri sanat, spor, insan sevgisiyle dolduğu sürece bu Samandağ halkına dışarıdan olsun, araya fitne sokmaya çalışan insanlar olsun hiçbir şekilde başarılı olamaz. Biz gençliği çok önemsiyoruz. Gençliği önemsememizin sebebi,bir halk birbirine  girerse eğer bir halkın arasında hırsızlık çoksa, o halkın içinde sorun varsa o sorunu engelleyecek olan gençlerdir. Bunun örneğini iki yıl öncesine kadar gördük. Samandağ gençleri birbiriyle örgütlendi. Şuan da biz Suriyeli olmayan bir Samandağ’da yaşıyorsak bunu biz gençliğe borçluyuz. Duyarlılığın oluşması bu yüzden çok önemli. Buz yüzden gençliğin yürekleri, içlerini sevgiyle doldurmamız gerekiyor. Kötü bir duruma çekersen gençliği o gençlik iyi bir yere gitmez.

AYNA: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

BY ASLAN: Ben geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizimle ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Son olarak yapacağımız bütün faaliyetlerde halkımızın bizim yanımızda olmalarını yani biz elimizi taşın altına koyduğumuz zaman sadece yanımızda olmaları bizim için yeterlidir. Bu konu da aynı duyarlılığı halkımızdan bekliyoruz. Bizim duyarlı olduğumuz kadar.O duyarlılığın oluşması için elimizden geleni yapacağız.

Haber:Ali doğru-foto:Nazlı hüzmeli

 

 

Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?