ÜST REKLAM

logo

reklam


Hasan Yavaş
deneme02@hotmail.com

 

SOHBET KÖŞESİ: HASAN YAVAŞ

GÜVEN YOKSA BABA’DA SEVGİLİ’DE OLAMAZSINIZ?

Sadece 15 Temmuz sonrası kaç Hâkim- Savcı görevden alınıp kapı dışarı edildi?

3 bin 800 Hâkim- Savcı kapı dışarı edildi.

Karşılığında 3 bin 900 civarında yeni hâkim- savcı alındı. Bu şunu gösteriyor: Türkiye’de gerçekte bir yargı yok.

Çünkü Adalet hukuk ve Yargı bilgidir, hukuki bilgi standardıdır. 80 milyon nüfuslu bir ülkede, yüzde 30-40 hâkim- Savcı sıfır tecrübe ile geliyorsa orada kimse yargıdan bahsedemez.

Böylesi bir ortamda, ‘’Evet’’in hiçbir heyecanı kalmadığını görüyoruz ve sadece negatif bir söylemle savunulabiliyor. Başbakan ‘’Fetö, PKK ‘hayır’ diyor o halde biz ‘evet’ diyeceğiz’’ Bu aslında  ‘’Anayasa değişikliğini sahiplenmiyor’’ demektir.

Ülkemizde hiçbir insan bu anayasayı pozitif bir akılla destekleyemez. Bu nedenle de negatif (şiddet dili. Olumsuzluk) savunma yapılacak.

Hatırlarsanız 2015 Haziran seçimlerine benzer bir durumda ki yol izleniyor Recep Tayyip Erdoğan’da Başbakan Yıldırımda çok keskinler ve şiddet eğilimindeler.

Erdoğan’nın15 Temmuz’u kolay atlatmasını sağlayan itiifakı bozulur (ki bozulmuş durumda) ve özgüvensiz bir ortama gireriz ki, girmişiz de…

Ve Erdoğan, Arınç, Abdullah Gül gibi pek çok yol arkadaşlarından çok uzak. Erdoğan kendi kadrolarını kurmak için farklı gruplarla ilişki kurmak zorunda kalır ki, ve ‘’Birileri kandırıyor, bir bit yeniği var’’ demeye başlar.

İşin çok daha vahim ve tehlikeli boyutu siz ayna okurlarını da doğrudan ilgilendiren bir durum var ki nasıl söyleyim?

İçim sızlıyor!

Yerelde iktidarla çalışanlar bütün yolsuzluklarını, suçlarını, haksız çıkarlarını Erdoğan’ın savaşı gibi sunacak.

İçimi sızlatan Samandağ Belediye Başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı  –Belediyeler arası işbirliği yapması, tehlikeli olan bu.

Sağ tarafınızdan veya sol tarafınızdan hafif bir geriye dönüp bakın Antakya Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kim?

Son yapılan yerel seçim propaganda döneminde Ayna da kim olduğunu ilişkin uzun uzun anlatmıştım dikkatli okuyucularımız hatırlayacaklardır. Samandağ Belediyesi’nin icraatlarına, gayrı hukuki ‘Belediye Meclis kararları’ na bakın izleyin? Daha yakından bakın, takip edin yaptıklarının ucu ta nerelere kadar varıyor!

Ama ben,  ülkem ve Samandağ halkı gurbetçi emekçilerinin, Samandağ köylüsü, esnafı işsizi, kadını, çocukları adına takip ediyorum uzun süredir, olup bitenlerden epeyi bilgi sahibi oldum Çevlikte bulunan tarihi abide ‘TİTUS VASPİYANUS’ Tarih babadan bu bilgileri siz okuyucularımızla paylaşmak boynumun borcudur. Şimdilik takibe devam.

Asıl sorunlar AKP’nin tabanında doğacak. Hizipler devreye girecek ve devlet içinde kavga yoğunlaşıp büyüyecek.(!)

‘’Mültezimlere teslim edilmiş koca bir kabile devleti ile karşı karşıya kalacağız.’’(1)

‘’Erdoğan’ın kendi kadrosu kendi örgütü, kadrosu, geleneği yok. Kendisini geleneksel İslamcı ruh üzerinden kurgulamaya çalışıyor ama bir yandan da ittifaklar kurmaya çalışıyor.(şimdiden Suriye’den gelen sığınma- mültecilerden çeşitli gruplar kurulmuş bile) Fakat bu çok taraflı bir denklem kurmak, siyasette çok zor ve gerilim yaratıyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın en önemli sorunu Türk sağının, dindarlığının ve İslamcılığın heyecanının bitmesi, ruhunun çökmesi ve ışığının sönmesidir.

Recep Tayyip Erdoğan hızla kendi siyasi hareketinden uzaklaştıkça ve farklı figürler bu alanın söylemini belirlemeye başladıkça geleneksel İslamcı hareketin taşıyıcıları işkillenmeye başlayacak ve bu ciddi bir gerilim doğuracak.

Ülkemiz zaten 6-7 yıldır işletebildiği mevcut bir anayasası yok. Ülkede geleneksel kurumlar ve politik toplumun kendisi çöktü.

16 Nisan da yapılacak bu Anayasa değişikliği, OHAL ve KHK’lerin süreklileşmesi anlamına geliyor.

‘’Olağanüstü bir devlet biçimi ile yönetiliyoruz. 15 Temmuz 2016’dan beri yaşıyoruz.

İlle de buna bir örnek vermek gerekirse, 1876 meşruti monarşi anayasasındaki padişahın yerine cumhurbaşkanını yerleştirin, büyük oranda bugünkü değişiklik ile 1876 anayasası birbirine benzer. O anayasa Abdullahamid ile Mithat paşa ittifakından doğmuştu.

Sonra Abdulhamid ittifakı lağvetti. Mithat paşa’yı boğdurdu. 33 yıl çalkantılı bir süreç yaşandı.

Başa dönersek, ‘’İhraç edilip geri dönen 400 civarında hâkim- savcı var. Sadece onlar değil, bütün hâkim- savcılar cemaatçilik araştırmaları sürdüğü için kaygılı. Birçoğunun ‘cemaatçi olmaz’ dediği insanların bir gün içinde yoksulluk sınırlarına geldiğini, tutuklandığını ve çocuklarının yurda verildiğini gördüler.

Bu yüzden kendilerini kanıtlayıcı bir faaliyetin içine girdiler. Bazen tam tersi de oluyor. Tabii ki. Husumetlerinin bulunduğu kişileri cemaatçi diye ihbar etmeleri vb.

En son iktidar lehinde canhıraş gürültüler çıkaran ama FETÖ’den tutuklanan Kaymakamı gördük

Güven kaybolmuş ise devlet olamazsınız, hukuk kuramazsınız.

Güveniniz yoksa baba da sevgili de olamazsınız.

(‘’1) Orhan Gazi Ertekin,Demokrat yargı Eşbaşkanı.

Cumhuriyet Gazetesi.

 

 

 

Share
575 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...