ÜST REKLAM

logo

reklam

ALLİUM SEBZELERİ VE YARARLARI NELERDİR?


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

Deniz Selen Vahapoğlu

 

Ömrü arttırmak, dayanıklılığı arttırmak gibi faydalı etkileri binlerce yıldır bilinmekte olan sarımsak, dünya çapında yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. İyileştirici etkileri yıllardır bilinmekte olan; antiseptik, antibiyotik ve antitrombotik (kan pıhtılaşmasını önleyen), ateş düşürücü, ağrı kesiciözellikleri nedeniyle Hindistan, Çin ve Mısır’da halk ilacı şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Organosülfür bileşikleri içeren sarımsak, soğan,  yeşil soğan, frenk soğanı, arpacık soğanı ve pırasa gibi Allium sebzelerinde bulunur.Bu molekül kendine özgü tat ve aromaya sahiptir ve bu sebzelerin birçok tedavi edici etkisinden sorumludur.

Sarımsak, antihipertansif(yüksek tansiyonu düşüren) ve antiaritmik (ritim bozukluğunu önleyen) özelliklere sahiptir.

Sarımsak ve soğandaki organosülfürler, kolesterol sentezini azaltmaktadır. Kolesterol, LDL (kötü huylu kolesterol), trigliseridi azaltmakta; HDL’yi (iyi huylu kolesterol) arttırmaktadır. Organosülfürler tansiyonu (kan basıncı) düşürür ve bağışıklık sistemini uyarırlar. Organosülfürlerin yararlı etkileri olarak çoğunlukla antioksidan ve anti kanserojen özellikleri bilinmesine rağmen, özellikle sarımsak özleri yağ hücre sayısını azaltabilmektedir. Dolayısıyla bazı terapatikler obezite için önerebilmektedir.

Sarımsak ve bileşenleri, gastrointestinal hastalıklara (mide-bağırsak hastalıklarına, örneğin gastrit) sebep olan Helicobacterpylori bakterisinin işlevini durdurmaktadır. Özellikle sarımsak ve diğer allil sebzeleri mide ve kolon(kalın bağırsak) kanseri üzerinde etkilidir.

Bilim topluluğu, Allium sebzelerinin ve kimyasal bileşenlerinin farmakolojik özellikleriyle, özellikle de kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri ve kanseri önlemeyle ilgilenmektedir.Sarımsağın ateroskleroza(damar tıkanıklığı) ve inme, miyokard enfarktüsü(kalp krizi) ve trombotik (pıhtılaşma) bozukluklar gibi komplikasyonlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuzları yetişkinlerde sağlık takviyesi olarak günlük; 2-5 gr taze sarımsak (bir diş sarımsak) veya2-5 mg sarımsak yağı veya 300-1000 mg sarımsak ekstratı veya 2-5 mg allisin içeren diğer formülasyonların kullanılmasını önermektedir.

Ancak bu besinlerin toksik etkileri nedeniyle aşırı dozda-uzun süre tüketilmesinden kaçınılması gerekmektedir. Aşırı miktarda sarımsak tüketmek ve aç iken taze sarımsak dişi, yağı veya ekstratı almak sindirim sistemi rahatsızlığına, mide ağrısı, gaz, kusmaya yol açabilir. Bazı araştırmalarda sarımsağın pıhtılaşmayı engelleyici özellikleri nedeniyle kanama riskini artırabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu özelliğinden dolayı hamile kadınlar kullanmaktan, tüketmekten kaçınmalıdırlar. Warfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler sarımsak takviyelerini bir uzmana sormadan kullanmamalıdırlar. Sarımsak birtakım ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların etkinliğini azaltabilir.

Share
967 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...