ÜST REKLAM

logo

reklam

ALLİUM SEBZELERİ VE YARARLARI NELERDİR?


Deniz Selen Vahapoğulları
dnm123@hotmail.com

 

Deniz Selen Vahapoğlu

 

Ömrü arttırmak, dayanıklılığı arttırmak gibi faydalı etkileri binlerce yıldır bilinmekte olan sarımsak, dünya çapında yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. İyileştirici etkileri yıllardır bilinmekte olan; antiseptik, antibiyotik ve antitrombotik (kan pıhtılaşmasını önleyen), ateş düşürücü, ağrı kesiciözellikleri nedeniyle Hindistan, Çin ve Mısır’da halk ilacı şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Organosülfür bileşikleri içeren sarımsak, soğan,  yeşil soğan, frenk soğanı, arpacık soğanı ve pırasa gibi Allium sebzelerinde bulunur.Bu molekül kendine özgü tat ve aromaya sahiptir ve bu sebzelerin birçok tedavi edici etkisinden sorumludur.

Sarımsak, antihipertansif(yüksek tansiyonu düşüren) ve antiaritmik (ritim bozukluğunu önleyen) özelliklere sahiptir.

Sarımsak ve soğandaki organosülfürler, kolesterol sentezini azaltmaktadır. Kolesterol, LDL (kötü huylu kolesterol), trigliseridi azaltmakta; HDL’yi (iyi huylu kolesterol) arttırmaktadır. Organosülfürler tansiyonu (kan basıncı) düşürür ve bağışıklık sistemini uyarırlar. Organosülfürlerin yararlı etkileri olarak çoğunlukla antioksidan ve anti kanserojen özellikleri bilinmesine rağmen, özellikle sarımsak özleri yağ hücre sayısını azaltabilmektedir. Dolayısıyla bazı terapatikler obezite için önerebilmektedir.

Sarımsak ve bileşenleri, gastrointestinal hastalıklara (mide-bağırsak hastalıklarına, örneğin gastrit) sebep olan Helicobacterpylori bakterisinin işlevini durdurmaktadır. Özellikle sarımsak ve diğer allil sebzeleri mide ve kolon(kalın bağırsak) kanseri üzerinde etkilidir.

Bilim topluluğu, Allium sebzelerinin ve kimyasal bileşenlerinin farmakolojik özellikleriyle, özellikle de kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri ve kanseri önlemeyle ilgilenmektedir.Sarımsağın ateroskleroza(damar tıkanıklığı) ve inme, miyokard enfarktüsü(kalp krizi) ve trombotik (pıhtılaşma) bozukluklar gibi komplikasyonlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuzları yetişkinlerde sağlık takviyesi olarak günlük; 2-5 gr taze sarımsak (bir diş sarımsak) veya2-5 mg sarımsak yağı veya 300-1000 mg sarımsak ekstratı veya 2-5 mg allisin içeren diğer formülasyonların kullanılmasını önermektedir.

Ancak bu besinlerin toksik etkileri nedeniyle aşırı dozda-uzun süre tüketilmesinden kaçınılması gerekmektedir. Aşırı miktarda sarımsak tüketmek ve aç iken taze sarımsak dişi, yağı veya ekstratı almak sindirim sistemi rahatsızlığına, mide ağrısı, gaz, kusmaya yol açabilir. Bazı araştırmalarda sarımsağın pıhtılaşmayı engelleyici özellikleri nedeniyle kanama riskini artırabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu özelliğinden dolayı hamile kadınlar kullanmaktan, tüketmekten kaçınmalıdırlar. Warfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler sarımsak takviyelerini bir uzmana sormadan kullanmamalıdırlar. Sarımsak birtakım ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların etkinliğini azaltabilir.

Share
1162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...