GİRİŞİMCİLER BİLGİLENDİRİLDİ  « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

GİRİŞİMCİLER BİLGİLENDİRİLDİ 

Bu haber 24 Haziran 2022 - 13:26 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, İlçemizde faaliyet yürüten üyelerine KOSGEB, DOĞAKA ve TKDK işbirliği ile birlikte teşviklerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Samandağ Yeni Çarşı Konferans Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in açılış konuşmasının ardından Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurum Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, KOSGEB Hatay İl Müdürü Hayrettin Çevik, DOGAKA Uzmanı Erdal İlbay ve ATSO Muamelat Müdürü Rasim Erdal Alyanak’ın Teşviklere Erişerek Finans Sağlama Hibeler veOda hizmetlerinden Dijital faydalanma konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çinçin, Engelli Bireylerin Sorunlarına Dikkat Çekti

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin açılış konuşmasında; “Odamız görev ve sorumluluk alanında bulunan ilçelerde Üyelerimize yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirmek için Samandağ’ındayız. Ben Samandağ’ına her geldiğimde heyecanlanırım. Çünkü çok ciddi bir kadın girişimci arzusu var. Bir çok girişici kadınlarımız var. Kalkınmanın, zengin bir ülke olmanın gereği nufüsumuzun %50’si olan kadınlarımızdan istifade edebilmektir. Ben bir konuyu burada dile getirmek istiyorum. Engelli bir vatandaşın çok haklı bir serzenişi oldu. Dedi ki ben üçüncü kattaki salona nasol ulaşacam. Tabi bu iş mimari aşamada çözülmesi gereken bir problemdi ama ben Aydın Başkana sordum. Burası Belediye yönetiminde olmayan bir alanmış. Özel sektör ağırlıklı bir pasaj yapılmış ama gördüğünüz gibi Samandağ’ın ihtiyacı olduğı çok güzel bir yerde ama mimari hatalarla yapılmış bir yapı içerisindeyiz. En azından böyle büyük salonları üst katlara çıkartmamak lazım” ifadelerine yer verdi.

“Samandağ, Hatay’a Göre Daha Az Hizmet Görüyor”

İlimizin verdiği vergiler oranında hizmet almadığını ve Samandağ’ında Hatay’ın diğer ilçelerine göre daha az hizmet gördüğünü ifade eden Başkan Çinçin; “Büyükşehirin Samandağ’ına büyük bir icraatı oldu. Yer altı otoparkı yapmışlar ellerine sağlık. Ancak henüz açılmamış. Kış aylarında da bildiğim kadarıyla baya bir su basıyormuş. Bunları şu yüzden söylüyorum. Türkiye’de Hatay verdiği vergilere oranla doğru orantıda hizmet alan bir il değil. Negatif anlamda daha az hizmet alan bir ilimiz. Samandağ’da Hatay’a göre daha az hizmet alan bir ilçe. Dertler çok. En insani ihtiyaçlar maalesef eksik. En insani ihtiyaç su. Maalesef su temininde sıkıntılar olduğunu biliyoruz. İnşallah kısa zaman sonra Karaçay Barajı’ndan su kullanarak bu su sorunu aşılacak. Ancak hijyen üretimi yapan birkaç firmamızdan şikayetler var. Bu konunun takipçisi olacağız.” Dedi.

“Kamusal Sorunları Daha Çok Gündeme Getiren Bir Yönetim Anlayışımız Var”

Tek siyaşi anlayışının Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı olmak olduğunu belirten Başkan Çinçin açıklamasının devamında; “Şimdi biz biraz kamusal sorunlara fazla muhattap olan bunları fazla fazla gündeme getiren bir oda yönetim tarzımız var. Şimdi ben öncelikle şunu söylüyorum. Oda yönetim kurulunu Ticaret Sanayi Odası üyeleri seçer. Kıymetli üyelerimiz bizi seçtiklerine göre bizler de üyelerin emrindeyiz. Üyelerin atanmışından seçilmişine, iktidarından muhafeletine hak ve menfatlerinin takipçisiyiz. Bundan dolayı şu siyasi üzülür, bu üzülür bunlar olabilir ama bu konular bizi bağlamaz bizi de ilgilendirmez. Bizim yönetim anlayışımız budur. Zaman zaman şahsıma yöneltiyorlar. Siyaset mi düşünüyorsunuz, siyaset mi yapıyorsunuz. Evet ben hızlı bir siyasetçiyim. Benim tek siyasetim var. Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı olmak. Onun dışında ne bir siyasi hedefim var ne de bir beklentim var hayattan. Ticaret Sanayi Odası seçimlerine de gelince Allah izin verirse bir kere daha aday olacağız.” İfadelerine yer verdi.

“Üyelerimiz Daha Çok Desteklenmeli”

Şimdi çok kıymetli KOSGEB Müdürüm Hayrettin Çevik, Özel sektör gibi hizmet veriyor. Bu arada kendileri bizim kiracımız. Ama kira ödemeyen kiracımız. Biz KOSGEB’e bağrımızı açtık bu anlamda KOSGEB’inde üyelerimize aynı karşılığı vermesi gerekiyor. Yoksa haklı olarak bu tahliye sebebi oluşturabilir.

DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Erdal İlbay yanımızda. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı gerçekten kuruluşundan beri içinde olduğumuz bir kuruluş. Zaman zaman güzel fonlar bulup fonlamalar yapmakta.

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurum Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy aramızda. Şimdi Savaş Özgürsoy bu toprağın çocuğu çok çalışkan yedi yirmidört dert dinleyen ve elindeki fonları 1 lira fazla kulandırmak için çabalayan bir dostumuzdur. Ama TKDK’dan şikayetker geliyor. İnanın o şikayetler Savaş beyden ya da orada çalışan arkadaşlardan kaynaklanan şeyler değil. O şikayetler gerçekten ağır evrak yüküyle verilen fonlamalar var. Tabi ki kısmende olsa kuruluşundan bu yana bürokrasiyle bir mücadele içerisinde. Bu durum çalışan arkadaşlarımızın ve başta Savaş beyin mücadelesiyle bir kısım aşılmış durumda. Ama burada çok kıymetli bir finansman var. Bunu ısrarla kullanmamız lazım. Bizden sonraki nesiller için. Bakın mesela çok önemli bir şey yapılmış. Karaçay Barajı ancak bir türlü istifade edemiyoruz bu barajdan. Sadece Antakya istifade ediyordu şimdi Samandağ’da istifade ediyormuş. Muhteşem bir coğrafyanın verdiği bir durum var. Fidanlı Köyü. Tarımsal Sulamada Fidanlı Köyünün barajdan istifade etmesi gerekiyor. Bu konunun takipçisi olacağız.” Dedi.

“21. Yüzyılda Suyu Konuşmak Ayıp Değildir de Nedir”

Konuşmasının devamında Çinçin; “Biz Samandağ biberinin, Samandağ Ney’inin coğrafi tescilini aldık.  Ülke tanıtımı için çalışıyoruz. Samandağ çok özel bir coğrafya. Turizmi ile ayağa kaldırmak lazım. Ancak Samandağ vatandaşlar, zaman zaman ilçe belediyesinden, zaman zaman büyükşehirden zaman zaman da hükümetten şikayetçi oluyorlar. Çokta haklılar. Mesela bu su konusu ayıp bir konu. 21. Yüzyılda suyu konuşmak ayıp.” Dedi.

“Milleyha’ya Hakettiği Değer Verilmiyor”

Milleyha’nın korunması gerektiğini ifade eden Başkan Çinçin; “Samandağlı arkadaşlara zaman zaman Samandağ Belediyesine bir sitemim var. Allah buraya bir cennet bahçesi vermiş ancak Samandağlılar bunun değerini bilemiyor. Burası Milleyha Kuş Cenneti. Buranın korunması lazım. Bakın turizm artık alım gücü yüksek insanlar bu tür aktivitelere gidiyor. Kuş gözlemeye geliyorlar. Allah bu lutfü vermiş. Hep birlikte bu değeri korumamız gerekiyor.” İfadelerine yer verdi.

“Dünyaya Fidan Satan Samandağ, Expo’ya Bir Fidan Satamamış”

Samandağ’ın neredeyse tamamı fidanlık. Oda bir dünya mirası. Düyanın her coğrafyasına ticaret yapıyorlar. Fidan satıyorlar. Nereye satamıyorlar biliyor musunuz. Biz Botanik Expo yapmışız. Expo 2021’e bir fidan satamamışlar. Yaptığımız hizmetler, üretimler yerel ekonomiye katkı sağlamıyorsa bu çok anlamlı olmaz. TR63 dediğimiz zaman Osmaniye Maraş Hatay maalesef Türkiye işsizlik rakamlarının her zaman üstünde seyreden bir durumu var. Bu yüzden kadınlarımıza, kadın girişimlerine, kooperatiflerimize, girişimcilerimize sahip çıkacağız. Onlar kendilerine iş kursun ki hem devletin iş kapısına gidip gelmesinler hem de yanlarında vatandaşları istihdam etsinler.

Burada şuan öyle bir ekonomide yaşıyoruz ki bir kual ekmek veren benim şahsıma göre cami yaptırandan da daha evliyadır bence. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız.” İfadelerine yer verdi.

ATSO Başkanı Çinçin’in konuşmasının ardından oda sicil müdürü Rasim Alyanak

Oda üyelerine verilen destekler hakkında bilgi vererek, online olarak aidat ödemesi ve E-imzalı Oda Kayıt Belgesi, Faaliyet Belgesi, ihale evrakları vb. gibi belgelerin nasıl alınabileceğini anlattı.

KOSGEB Müdürü Hayrettin Çevik, işletmelere yönelik KOSGEB tarafından verilen hibe ve kredi destekleri hakkında bilgi verdi

TKDK Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy Tarım alanında faaliyet gösteren ATSO üyelerine yönelik planlanan destekler ile ilgili sunum yaptı.

DOĞAKA İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Erdal İlbay, ajansın destek modelleri ve ATSO üyelerinin faydalanabilecekleri destekler hakkında bilgi verdi.

Toplantı soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı